ניוז
ניוז 360 news
✡ עם ישראל חי

מתעדכן עכשיו..

חדשות בארץ, חם ברשת

מטה 'נלחמים על החיים' מתריע: חיילי הרש"פ מתאמנים ליום פקודה

בסרטון שהוציאו במטה שמוביל בשנה האחרונה את המחאות ביו"ש כנגד הטרור הערבי, מתריעים מפני התארגנות אנשי מנגנוני הביטחון ברש"פ ליום פקודה, בדומה לאימונים שעברו מחבלי החמאס. "למנגנונים מותר לשמש ככוח משטרתי, אך האימונים שעוברים החיילים כיום כוללים הכשרה של צבא לוחם לכל דבר ועניין". צפו בתיעוד:

החזית ביהודה ושומרון: שלושה שבועות לפרוץ המלחמה מפרסם היום (רביעי) מטה "נלחמים על החיים" שמוביל בשנה האחרונה את המחאות ביו"ש כנגד הטרור, דו"ח מדאיג ומקומם שחושף שורת אירועים הקשורים בהתנהלותה של מערכת הביטחון בשטחי יהודה ושומרון מאז תחילת המלחמה.

בין שורת האירועים הארוכה שחושף המטה, ניתן למצוא הדחת מפקדים בצה"ל בסדיר ובמילואים לאחר שניהלו מדיניות התקפית מדי, פעילות המחלקה היהודית בשב"כ כנגד מתיישבים וכיתות הכוננות, מעצר לוחם שהגן על משפחתו מניסיון לינץ' של פעילי חמאס, והחרמת נשקים לתושבי הגבעות.

במטה ציינו בפתח הדו"ח כי התחבטו רבות האם לפרסמו בעת המלחמה, אך הגיעו למסקנה כי הדבר נחוץ כדי למנוע את האסון הבא שהולך ומתהווה.

"מאז שמחת תורה אנו עובדים 24/7 לניתור מקצועי של גורמי טרור רבים", חשפו במטה. "המידע מנותח ומועבר לצה"ל, למשטרה, לשב"כ ולגורמי הביטחון האזרחיים. אנו מקבלים משוב חיובי ותשבחות מהגורמים השונים על העבודה ועם רבים מהם מקיימים שיתוף פעולה מלא, כתף אל כתף עד הניצחון המלא בע"ה.

דוגמא מפורסמת לפעילות היא הריסת הפיצריה בחווארה שבוצעה בעקבות מידע שהעברנו, והיוותה סמל לשינוי ראש והפנמת הכרות עם האויב וסיום כללי הנימוס מולו".

במטה הוסיפו וכתבו: "ליבנו עם הלוחמים, מחזקים את הקצינים ורוצים אחדות ואהבה לשם הניצחון. אולם בימים האחרונים משהו נשבר. אנחנו מזהים מגמה מסוכנת של התקפלות, התרפסות, עצימת עיניים מול האויב, והסתת נושא הדיון לכיוונים הישנים והמוכרים.
הדו"ח הזה בא לזעוק, לעורר ולהתריע: אנו נמצאים בערב יום כיפור בסיני. או בערב שמחת תורה באוגדת עזה. אנו מתחננים לכל: פקחו עיניים על חזית יו"ש, האמינו לאויב כאשר הוא חולם, מתאמן ומבטיח. תנו למתיישבים להתכונן ולהתגונן על נפשם, והפסיקו להכפיש ולחבור לשונאי ישראל בזמן החזית".

מאבק במתיישבים – התעלמות מהסכנה הערבית

בהמשך הדו"ח שנפרס על פני שמונה עמודים, מגוללים במטה שורת אירועים שהתרחשו בכל רחבי יהודה ושומרון ומצביעים על תפיסה כוללת ולא על אירוע חד פעמי.

כך למשל, מפקד מחלקה במילואים הודח מתפקידו לאחר שאחד מחייליו דרך נשק על מחבלים שביצעו לעברם ירי זיקוקים בכינון ישיר.
המ"מ תושב בנימין סיפר: "בליל שבת לפני שבועיים יצאנו עם הגדוד למבצע בכפר ביר זית, ומחבלים ירו עלינו זיקוקים מתוך התקהלות. חייל שלי דרך נשק, ניגשתי אליו שאלתי מה קרה ולמה דרך והוא הסביר שירו עליו מלמעלה זיקוקים בכינון ישיר. אמרתי לו מצוין, אם יורים שוב אז תירה בשל הסכנת חיים. מאחורי מתברר שעמד הסמח"ט, שהגיע ונזף בנו על דריכת הנשק. אמרתי לו שזו היתה סכנת חיים זיקוקים ואני עומד לחלוטין מאחורי הפקודה. הסמח"ט לא התייחס, וקבע: אף אחד לא ידרוך נשק. בהמשך הודיע לי שידיחו אותי מהתפקיד וכבר כמה שעות לאחר מכן הודחתי אפילו ללא שימוע", סיפר הקצין.

כמה ימים לאחר מכן הודח מפקד יחידת "ספר המדבר" – יחידת גששים מיוחדת שפועלת בבקעת הירדן ובאזורים נוספים באיו"ש, לאחר שמחבלים שחדרו לחווה חקלאית בבנימין ונתפסו בידי הלוחמים – התלוננו במשטרה כי הוכו בעת המעצר. במצ"ח פתחו בחקירה, והחליטו להדיח את מפקד היחידה.

מקרה נוסף שמפורט בדו"ח והתרחש אך לפני מספר ימים, הוא הדחת מפקדי ההגמ"ר במזרח גוש עציון שתפקידם להגן על הישובים.
שורת מפקדים הועברו מתפקידם מאז תחילת הלחימה כולל מפקד הפלוגה בשל פעילות התקפית נגד טרור מקומי. הפעילות של הפלוגה הוגדרה על ידי הפיקוד הבכיר כ"נחישות יתר" ועל כן הודחו באמצע מלחמה".

גם בישוב אש קודש בבנימין שחווה לאחרונה מספר פיגועי ירי ונסיונות הצתה, מדווחים חיילי וקציני הגמ"ר כי הפיקוד מצר את צעדיהם, ובהוראת המחלקה היהודית בשב"כ נחקרו לוחמים מהישוב, נאסר עליהם לצאת מקו הבתים והוסרה עמדת שמירה בין הישוב לכפר המרצחים קוסרא הסמוך שמוביל את מרבית פיגועי הטרור כנגד הישוב.

התנכלות המערכת ללוחמים בפעמים רבות לא הסתכמה בהדחה או נזיפה.

לוחם צה"ל שיצא לשבת מגזרת הצפון לביתו בישוב רחלים טייל עם בני משפחתו סמוך לישוב, והותקף באבנים בידי ערבים מזוהי חמאס שהתקרבו לישוב בחסות המסיק. הלוחם ביצע ירי באוויר וכדור אחד לכיוון הברך של אחד התוקפים, ומיד לאחר מכן עדכן את מפקדו בדבר האירוע. הערבים דיווחו על הרוג. בהלוויתו היתה הסתה קשה של חמאס ואחיו אף נעצר בשל כך, אולם למרות כל זאת מצ"ח עצרו את החייל.

מעצר מנהלי, שיחות איום והחרמות נשק

פעילות המחלקה היהודית בשב"כ לא נעצרה בכיתות הכוננות וחיילי הגמ"ר.
במוצאי השבת האחרונה באישון ליל, פשטו כוחות משטרה ושב"כ על הישוב יצהר ועצרו את אריאל דנינו – תושב קומי אורי, נשוי ואבא לארבעה ילדים ופעיל רשת מוכר. דנינו עסק מאז תחילת המלחמה בפעילות בחמ"ל מודיעין אזרחי והיה אחראי על ניטור רשתות והעברת מידע מודיעיני לכוחות הביטחון בזמן אמת. לאחר חקירה בימ"ר ש"י הוצג לדנינו צו מעצר מנהלי חתום בידי שר הביטחון גלנט המורה על מעצרו לארבעה חודשים ללא משפט.

שני תושבים נוספים מיצהר קיבלו אף הם שיחות איומים בשבועות האחרונים מצד רכזי המחלקה היהודית.

כך למשל קיבל ע' שפועל בחמ"ל ארגון 'ערי ישראל' שהוקם לאחר שומר החומות בתיאום מלא עם הרשויות השונות לחיזוק המוכנות בעורף, הקמת כיתות כוננות ועוד, שיחה מרכז המחלקה היהודית בשב"כ המכונה "אוראל" על פעילות החמ"ל, שאיים: "כל מה שיקרה בערים המעורבות הוא 'באחריותך'.

בשבוע לאחר מכן הגיעו אנשי שב"כ רעולי פנים יחד עם כוחות מג"ב, לביתו של ב' תושב יצהר, מפקד כיתת הכוננות לשעבר, שעוסק מאז החלה המלחמה באימוני לוחמים ואזרחים, ו"הזהירו אותו" בנוגע לפעילותו.

מקרים נוספים שמפורטים בדו"ח, אולי מהחמורים שבו, הם החרמת נשקים לתושבים על ידי השב"כ בניגוד לדעתם של גורמי הביטחון.
מאז תחילת המלחמה פתחה המחלקה היהודים בשב"כ בהחרמת נשקים שחולקו על ידי צה"ל לתושבי הגבעות, לטובת הגנה על המשפחות במקום. ב2 גבעות לפחות החרים השב"כ בניגוד לעמדת צה"ל את הנשק היחיד בגבעה, ובכך למעשה הותיר את התושבים במקום חסרי כל הגנה.

את החזרת הנשק לחלק מהתושבים התנה השב"כ באופן ציני ומקומם בקיום פגישה עם רכז מטעמו ושיתוף פעולה עם המחלקה היהודית.
בנוסף, פעלו בשב"כ לגריעת מתיישבים מכיתות הכוננות בישובים, והורו שלא להעניק להם נשק להגנה עצמית.

הדו"ח סוקר גם את נושא מסיק הזיתים הערבי שעלה בשבועות האחרונים לכותרות לאחר רצף של אירועי טרור שבוצעו בחסותו.

בדו"ח נכתב כי "אוגדת איו"ש הנחתה לקדם את מסיק הזיתים כבכל שנה למרות המלחמה והסכנה המוכחת, וחרף התרעות התושבים. באירועים רבים נחשף כיצד האויב מנצל את המסיק לפעילות עויינת ששיאה היה תקיפתו בגרזן ופציעתו באורח קשה מאוד של רועה צאן בבנימין. גם לאחר האירוע הזה באוגדה סירבו להורות על ביטול המסיק.

במרבית הישובים והמועצות דרשו מצה"ל לעצור את המסיק בקרבת הישובים ובקרבת הכבישים הראשיים, אך כל האזהרות על אזניים ערלות".

בעקבות סירוב המערכת לבטל את המביק, הבינו בישובים רבים, ביניהם כאלו שנחשבים מתונים, כי רק עמדה נחושה של התושבים תוכל למנוע את הסכנה והחליטו לפעול באופן עצמאי.

כך למשל כאשר בשבוע שעבר מפקד אוגדת איוש התעקש שהמסיק הערבי בישוב יתקיים כסדרו, החליטו בישוב להקדים תרופה למכה.

רב הישוב הורה לתושבים למסוק את עצי הערבים, התושבים יצאו למסע חישופים ביטחוניים, חיילי הגמ"ר איימו לפשוט מדים ולהחזיר נשק! ויו"ר הישוב קרא לתושבים להתנגד פיזית למוסקים.

יד קלה כנגד המתיישבים – חוסר אכיפה כלפי אנרכיסטים מהשמאל

מתחילת המלחמה, פעילי שמאל רדיקאלי זרים וישראלים פרו ערבים ממשיכים ללא הפרעה כמעט בפעילות בהר חברון ובבקעת הירדן. הם מצלמים עמדות צה"ל, חודרים לבסיסים, מטרידים את החיילים במחסומים, מגישים תלונות כנגד לוחמים ומקשים על פעילותם של רכזי הביטחון וחיילי צה"ל.

לדברי המטה, "מה שמטריד במיוחד הוא שלא פעם תלונה שלהם על החיילים והרבש"צים מגיעה בתוך דקות מלשכת האלוף אל המח"טים בשטח, ורבש"צים וקצינים נקראים בזה אחר זה לבירורים".

במטה מסבירים כי בעוד שבעזה התקבלה החלטה לחסל את הטרור – ביו"ש בוחרת המערכת להכיל אותו ועוצמת את עיניה מלהביט אל הסכנה.
"הקונספציה הבטחונית של ישראל התנפצה לרסיסים ביום שמחת תורה, וישראל מבינה היום שיש למגר את חמאס עזה. אולם בחזית יו"ש – קונספציית אוסלו עדיין שולטת חיה ובועטת, ובהתאם לתפיסה המיושנת הזו מתנהלת ישראל קרי: העדפת שקט ושגרה, הכלת הסתה טרור וחמושים רבים בשטח, וכאשר מתבקשים להצביע על מוקד הבעיה והסיכון – המתיישבים הם הבעיה. ובשם המוכר של הקמפיין: 'אלימות המתנחלים".

לשתף
מערכת החדשות עושה מאמץ לכבד זכויות יוצרים. גיליתם טעות בתוכן? חסר קרדיט או דרוש תיקון? צרו איתנו קשר בהקדם.

תגובות

guest

0 התגובות שלכם
Inline Feedbacks
View all comments

#בארץ

צ'ט קבוצת
הכתבים
דסק חרבות ברזל

הסעודים מדווחים: ישראל תקפה אמש מחסני טילים מדויקים וכטב״מים בצנעא, בירת תימן ומעוז החות׳ים. לפי הדיווחים יש נזק עצום למחסן ולאזור! התקיפה מגיעה אחרי התגרות ארוכה של החות'ים ושיגור טילים וכטבמים לעבר ישראל.

מערכת n360

הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הפרה את הפסקת האש לראשונה מאז ההפוגה ושעות לפני קיומה של הפעימה החמישית בשחרור החטופים הישראלים. מדובר צה"ל הודיעו שהפסקת האש הופרה ביותר מתקרית אחת, שלוש מטענים שהופעלו בסמיכות לכוחות צה"ל בצפון הרצועה וירי לעבר הכוח. פצועים קל לכוחותנו.

חדשות כל העולם

בני משפחתו של רביד כץ ז"ל, איש חינוך מקיבוץ ניר עוז, קיבלה הודעה על רציחתו ומותו בטבח שבת השחורה. מאז ה-7 באוקטובר הוגדר כץ ז"ל כנעדר. משפחתו ספדה 'היה איש חינוך, איש ארץ ישראל היפה, אבא מדהים'.

מערכת n360

מוקדי החירום של משטרת ישראל, מגן דוד אדום והכבאות אינם זמין בעקבות מה שמסתמן כמתקפת סייבר. מוקד מד"א זמין בהודעת sms במספר הבא 052-7000-101.

מערכת n360

למרות המתח הרב סביב שחרור החטופים, הפעימה השלישית בשחרורם תחל בקרוב ותתקדם טוב יותר מהמתוכנן. עפ"י גורמים מדיניים. הציבור בישראל צפוי בשעות הקרובות לקבל בברכה 14 חטופים – נשים וילדים.

איתמר כהן

בהמשך להתרעה על חדירת כלי טיס עוין במרחב העיר אילת, מדובר בזיהוי שווא ואין חשש לאירוע ביטחוני.

מרגש: החיילת אורי מגידיש בסרטון ראשון מאז החילוץ

אחרי ההודעה הדרמטית של חמאס: צה"ל מפרסם – אלו חמשת הבכירים שחוסלו

דבקות במטרה מהי | יוסי סולומון

ניוז 360 news
עכשיו 17:05, שבת (2.12)
פייסבוק
טוויטר
וואצאפ
טלגרם
אימייל
פינטרסט
הדפסה