ניוז
ניוז 360 news
✡ עם ישראל חי

מתעדכן עכשיו..

חדשות בארץ, חם ברשת, מדע וטכנולוגיה

רחפן הדמים – איך מביאים דם מהשמים בלי פקקים ובלי עיכובים?

לראשונה במסגרת מיזם הרחפנים הלאומי: מנות דם הוטסו למרחק של 25.2 קילומטרים בין בי"ח רמב"ם החיפאי למרכז הרפואי לגליל בנהריה

פיילוט הטסת מנות דם שסופקו על-ידי שירותי הדם של מד"א, מהקריה הרפואית רמב"ם שבחיפה אל המרכז הרפואי לגליל בנהריה הושלם בסוף השבוע בהצלחה.

צילום: טלי עוז אלבו.

במהלך הפיילוט הוטסו מנות דם ומרכיבי הדם בשיתוף חברות התעופה "Cando Drones", "Dronery Fly", שני המרכזים הרפואיים, רשות החדשנות, חטיבת בתי החולים הממשלתיים במשרד הבריאות, שירותי הדם של מד"א ורשות התעופה האזרחית (בתיאום מול מערכת הביטחון).

חטיבת בתי החולים הממשלתיים, השותפה במיזם הרחפנים וחלוצה בתחום במגזר הבריאות, יזמה את ניסוי שינוע הדם בשיתוף פעולה עם מרכז שירותי הדם של מד"א במטרה להפכו למבצעי לצרכי הצלת חיים בשגרה ובחירום.

הניסוי שיצא לדרך הושלם כאמור בהצלחה כשבשעה 09:42 בוצעה ההמראה. הטיסה כולה בוצעה בהפעלה אוטונומית מלאה ממרכז השליטה המרוחק של חברת Cando Drones, הממוקם בפרדס חנה-כרכור.

במהלך הניסוי נבדקו כל המערכות באקו-סיסטם ברמה האסטרטגית לצד בדיקת אופן שיתופי הפעולה בין כלל הגופים המעורבים. טרם ביצוע המשלוח, מנות הדם נבדקו למספר מדדים לפני ואחרי ההטסה ונחיתת הרחפן, במעבדות המרכז הרפואי לגליל בנהריה.

הרחפן, מתוצרת חברת "ספידברד" הברזילאית, שהינו מצויד בכושר נשיאה של עד 10 קילוגרמים, הטיס במסגרת הניסוי מנות דם במשקל 3.8 קילוגרמים לנתיב טיסה בן 25.2 קילומטרים, המרחק האווירי בין שני המרכזים הרפואיים שבחיפה ובנהריה.

עולם הרחפנים – מה צופן העתיד?

מיזם הרחפנים הלאומי הינו שותפות ייחודית בין משרד התחבורה, רשות החדשנות, נתיבי איילון ורשות התעופה האזרחית (רת"א).
מטרתו להכשיר את המרחב האווירי בישראל לתמוך בתעבורה אווירית לשימוש ציבורי ולתמוך בפיתוח והטמעת טכנולוגיות פורצות דרך של תעשיית הרחפנים המתפתחת.
המיזם נמצא בעיצומן של הדגמות ברחבי הארץ, המאפשרות טיסות לטווחים ארוכים, הנושאות משקלים כבדים.
כך בעתיד תתאפשר הטסה של סחורות ונוסעים ממקום למקום באמצעות כלי טיס בלתי מאויש, שיהוו פתרון נוסף לשיפור המצב התחבורתי בארץ.
מיזם הרחפנים הלאומי של ישראל הינו פורץ דרך ומיושמים בו מהלכים טכנולוגיים ראשוניים ברמה הלאומית והעולמית.
הוא נועד לאפשר הפעלה אוטונומית של רחפנים במרחב אווירי, ומנוהל בסביבה אורבנית ועם כדאיות כלכלית, כחלק מתהליך שלם להקמת מערכת לאומית לניהול כלי תחבורה אוטונומיים בעתיד.

אמיר בן יוסף, המשנה לסמנכ"ל רמב"ם: "הפתרון החדשני בדמות הרחפן יצעיד אותנו בעתיד הקרוב למתן מענה אמיתי ומיידי לאירועי קיצון אליהם אנו נדרשים כמרכז טראומה על-אזורי. פתרון ייחודי שכזה הוא המשך ישיר של המצוינות התפעולית היום-יומית שנעשית בקריה הרפואית רמב"ם".

סמנכ"ל שירותי הדם של מד"א, פרופ' אילת שנער: "העברת מנות ומרכיבי דם ברחפנים יכול להיות פתרון מצוין למצבים בהם צריך לספק דם בדחיפות להצלת חיי נפגעים באזורים בהם ישנה בעיית תעבורה קשה כתוצאה מנזק מעשה ידי אדם או שנגרם על-ידי איתני הטבע. הניסוי שבוצע מוכיח שהדבר אפשרי ושיש להמשיך בפיתוח וייעול התהליך כדי ליישמו בעתיד הקרוב".

מנהלת מעבדת בנק הדם במרכז הרפואי לגליל, ד"ר מורן צרפתי: "בשעת חירום הרחפן נותן יתרון של מהירות וזמינות. ככל שמנות הדם יגיעו יותר מהר, כך ניתן יהיה להביא להצלת חיים, ומכאן החשיבות הגדולה".

מנכ"ל חברת "Cando Drones", יואלי אור: "השלמת ניסוי זה בהצלחה תסייע לשנע מנות דם ובעתיד גם ציוד רפואי בנתיב נוסף בין מרכזים רפואיים ללא תלות בנתיבי נסיעה עמוסים, בזמנים תגובה קצרים יותר ואף בטוחים יותר. יכולות משודרגות אלו תוכלנה לסייע לשיפור החוסן הלאומי בשעת חירום או אסון טבע, מה שאמור לשפר משמעותית את המענה הקריטי להצלת חיי אדם".

יוליה כץ, מנהלת הפרויקט בחברת "Cando Drones": "כל התקדמות בפיתוח הידע למיצוי המרחב האווירי מהווה הישג משמעותי והוא התאפשר הודות לשיתוף פעולה פורה בין כל המעורבים במיזם בכלל ובניסוי בפרט".

עידיתה ישראלי, מנהלת חדשנות בחטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים: "זהו צעד נוסף ופורץ דרך לייעל ולהרחיב שרותים ותהליכים ברי קיימא בשגרה ובחרום לקרב את הפריפריה למרכז ולספק חלופת ניידות בעידן משבר האקלים".

מנהלת מעבדת בנק הדם במרכז הרפואי לגליל, ד"ר מורן צרפתי, ומנהלת אגף מעבדות, ד"ר מונה שחאדה, מקבלות את מנות הדם שהגיעו עם הרחפן.צילום: רוני אלברט, המרכז הרפואי לגליל.

מימין לשמאל: עידיתה ישראלי, ניסים חיים, מנהל אדמיניסטרטיבי בבית החולים רמב"ם, ואמיר בן-יוסף קרדיט: הקריה הרפואית רמב"ם.
לשתף
מערכת החדשות עושה מאמץ לכבד זכויות יוצרים. גיליתם טעות בתוכן? חסר קרדיט או דרוש תיקון? צרו איתנו קשר בהקדם.

תגובות

guest

0 התגובות שלכם
Inline Feedbacks
View all comments

#בארץ

צ'ט קבוצת
הכתבים
דסק חרבות ברזל

צה"ל מגביר את הלחץ על הנהגת חמאס ומפרסם סדרת קלפים עם רשימת החיסול של בכירי המרצחים. פעולה דומה עשו כוחות צבא ארצות הברית במצוד אחרי סדאם חוסיין ואחרי אוסמה בן-לאדן באפגניסטן. האם הלחץ הפסיכילוגי על החמאס יעבוד?

חדשות כל העולם

התחממות בגיזרה בין סין לארה"ב, עם טענות היום של הסינים על הימצאות ספינת קרב אמריקאית בגבולות המים הטריטוריאליים שלה בדרום סין. הצי הימי האמריקאי אמר בתגובה כי ה-USS גבריאל גיפורדס מבצעת תמרונים שגרתיים.

חדשות כל העולם

לא הספיקה הקורונה? וירוס סיני שפוגע במערכת הנשימה של ילדים התחיל להתפשט בעולם. על פי הדיווחים הוירוס המסתורי התגלה במספר מקרים אצל ילדים בדנמרק, הולנד וארצות הברית.

חדשות כל העולם

קייב – חקירה שמתקיימת באוקראינה, סביב אירוע שבו שני חיילים אוקראינים הוצאו לכאורה להורג ע"י כוח צבא רוסי וזאת למרות שנכנעו. גורמים אוקראינים אמרו שזה לא מקרה בודד של הוצאה להורג של אוקראינים ע"י כוח רוסים.

חדשות כל העולם

דיצה היימן: "תנאים של רעב היכולות של הגוף לשרוד את זה הולכות וקטנות. זו סכנת חיים". יוכבד ליפשיף: "הייתי 17 יום במנהרות – פחדו שאני אגרום למגפה במנהרות כי הייתי חולה. התנאי מחייה היו מאוד קשים, החמצן בתעלות הולך ואוזל וישנו הפחד שהם ינקמו בחטופים".

חדשות כל העולם

האזרחים המשוחררים שנחטפו ע"י החמאס מתחילים לדבר בפומבי לראשונה הערב בכיכר החטופים בתל אביב. הערב לראשונה ילנה טרופנוב (50) שנחטפה ושוחררה נאמה באירוע התמיכה וקראה לשחרר את החטופים עכשיו. בנה של ילנה טרופנוב שבוי עדיין על ידי החמאס.

דיווח סעודי: תקיפה ישראלית בתימן על מחסני טילים של החות׳ים

עצוב: הגיבור שנטרל את המחבלים בפיגוע – שילם בחייו

להמשיך קדימה | יוסי סולומון

ניוז 360 news
עכשיו 9:42, יום שלישי (5.12)
פייסבוק
טוויטר
וואצאפ
טלגרם
אימייל
פינטרסט
הדפסה