ניוז
ניוז 360 news
✡ עם ישראל חי

מתעדכן עכשיו..

חדשות בארץ, חם ברשת

כמעט שנה ללינץ' בחווארה: לא נעצר אף פורע – "תחושה קשה של זלזול"

10 חודשים לאחר הלינץ' הקשה בכפר חווארה בשומרון, ובמשטרה עדיין אין התקדמות בחקירת האירוע. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו פנה למפקד מחוז ש"י בבקשה למצות את החקירה ולהעמיד לדין את הפורעים שפגעו בנערים היהודים "האבסורד זועק לשמים: מעצר וחקירות שב"כ משך חמשה ימים לפצוע, כשנחשד בפגיעה ברכוש של בני מיעוטים. לצד 'שתיקה רועמת' כלפי בני מיעוטים שנחשדים בתקיפה אלימה ומסכנת חיים על רקע לאומני".

חודשים ארוכים לאחר אירוע הלינץ' בכפר חווארה בשומרון והחקירה עדיין מתנהלת. מדובר בלינץ' שבתחילה נחשד כאירוע 'תג מחיר', ובוצעה חקירה מאומצת של גורמי משטרה ושב"כ במטרה להוכיח זאת. אך במהרה התגלה האירוע כלינץ' המוני שנעשה בשלושה נערים יהודיים בשעה שנסעו בתוך הכפר. כעת, פונה עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו למפקד מחוז ש"י, בבקשה לפעול לסגירת התיק, להעמדת מבצעי הלינץ' לדין, ולהכרזה על הנפגעים בלינץ' כנפגעי פעולות איבה.

במכתב ששיגר עו"ד של הנערים, הודגשו הפערים בהתייחסות המשטרה לאופי האירוע, בין םעולות השוטרים כשחשבו שמדובר ב'תג מחיר' ובין פעולותיהם לאחר שהתברר שמדובר בלינץ' המוני. "בתאריך 21.7.23 ,יום שישי, בסביבות השעה 03:00,הותקפו מרשיי בצורה חמורה, בלינץ' המוני ע"י עשרות מחבלים, בכפר חווארה שבשומרון. שניים ממרשיי הצליחו להימלט, אך השלישי, נישבה בידי ההמון שתקף אותו באלימות קשה מאוד", כתב עו"ד בלייכר.

"על אף שמרשיי דיווחו מהרגע הראשון כי בוצע בהם לינץ', תוך עמידה על כך שלא קדמה לתקיפה האלימה כל אינטראקציה בינם ובין התוקפים, לתדהמתם, התחוור להם כי במשטרה עלה חשד לפיו הלינץ' הווה תגובה למעשה מצד מרשיי. כך, היה זה דווקא מרשי, שנעצר ונחקר ע"י השב"כ משך חמישה ימים תמימים, וזאת על אף הפציעות הניכרות שהיו על גופו", תיאר עו"ד בלייכר.

"לאחר שמרשיי השתחררו ללא תנאים", הזכיר עו"ד של הנערים למפקד המחוז, "פניתי במכתב בבקשה דחופה לחקירת נסיבות אירוע התקיפה האלים ולמעצר החשודים השייכים לעניין, כמו גם להנפקת אישור איבה עבור מרשיי, אך קיבלתי מענה כי תיק החקירה עודנו מתנהל, ונעשים מאמצים להגיע לחקר האמת, כך לדברי עורך הדין פלוט מימ"ר ש"י".

בהמשך הפנייה, מתואר כיצד התעלמה המשטרה מפניותיו הרבות של עו"ד בלייכר בנוגע למצב תיק החקירה, ולבקשתו להכיר בנערים כנפגעי איבה. לפי בקשת גורמי החקירה, ניסה עו"ד הנערים לתאם מועד נוסף בו יגיע הנפגע המרכזי בלינץ' לתת עדות נוספת לחקירה, אך חרף כל ניסיונותיו, לא קיבל מענה בכתב ובע"פ מגורמי החקירה עימם ניסה ליצור קשר.

בסיום מכתבו, מצביע עו"ד של הנערים על המחדל המתמשך ועל מריחת החקירה בידי גורמי המשטרה "מכל האמור לעיל עולה תחושה קשה של זלזול בתיק הנדון, וכפועל יוצא – בנפגעי העבירה. לצערי, ואיני כותב זאת בקלות, נראה כי בתיק זה גורמי החקירה מבקשים רק להסיר ידיהם מהחקירה ולסיים את הטיפול בתיק – ויהא המצב הראייתי בתיק אשר יהא, והמשך הטיפול בו במישור הפלילי אשר יהא".

"האבסורד זועק לשמים: מעצר וחקירות שב"כ משך חמשה ימים למתלונן בעודו פצוע, כשנחשד בפגיעה ברכוש של בני מיעוטים. לצד 'שתיקה רועמת', נטולת מעצרים וחקירות, כלפי בני מיעוטים לגביהם קם חשד של תקיפה אלימה ומסכנת חיים על רקע גזעני-לאומני.

מה יגיד אזרח המדינה, כאשר לאחר שהותקף באכזריות עד כדי סכנה לחייו הוא 'זוכה' להתעלמות מוחלטת מצד רשויות אכיפת החוק והביטחון, אך בה בעת, כשהוא נחשד בעשיית נזק לרכוש הוא 'זוכה' לייחס מתעמר ואכזרי, וכל זאת ללא בדל ראיה נגדו?, אבקש מכבודו לפעול בנחישות לתיקון העוול", כתב עו"ד בלייכר.

קרדיט: ארגון חוננו

לשתף
מערכת החדשות עושה מאמץ לכבד זכויות יוצרים. גיליתם טעות בתוכן? חסר קרדיט או דרוש תיקון? צרו איתנו קשר בהקדם.

תגובות

guest

0 תגובות שלכם
Inline Feedbacks
View all comments

#בארץ

צ'ט קבוצת
הכתבים
מערכת n360

הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הפרה את הפסקת האש לראשונה מאז ההפוגה ושעות לפני קיומה של הפעימה החמישית בשחרור החטופים הישראלים. מדובר צה"ל הודיעו שהפסקת האש הופרה ביותר מתקרית אחת, שלוש מטענים שהופעלו בסמיכות לכוחות צה"ל בצפון הרצועה וירי לעבר הכוח. פצועים קל לכוחותנו.

חדשות כל העולם

בני משפחתו של רביד כץ ז"ל, איש חינוך מקיבוץ ניר עוז, קיבלה הודעה על רציחתו ומותו בטבח שבת השחורה. מאז ה-7 באוקטובר הוגדר כץ ז"ל כנעדר. משפחתו ספדה 'היה איש חינוך, איש ארץ ישראל היפה, אבא מדהים'.

מערכת n360

מוקדי החירום של משטרת ישראל, מגן דוד אדום והכבאות אינם זמין בעקבות מה שמסתמן כמתקפת סייבר. מוקד מד"א זמין בהודעת sms במספר הבא 052-7000-101.

מערכת n360

למרות המתח הרב סביב שחרור החטופים, הפעימה השלישית בשחרורם תחל בקרוב ותתקדם טוב יותר מהמתוכנן. עפ"י גורמים מדיניים. הציבור בישראל צפוי בשעות הקרובות לקבל בברכה 14 חטופים – נשים וילדים.

איתמר כהן

בהמשך להתרעה על חדירת כלי טיס עוין במרחב העיר אילת, מדובר בזיהוי שווא ואין חשש לאירוע ביטחוני.

איתמר כהן

לשכת ההסברה של חמאס: מספר ההרוגים הערבים ברצועת עזה עלה ל-14,854. מספר הפצועים עבר את ה-36 אלף. ישנם יותר מ-7000 נעדרים מתחת להריסות המבנים.

שחרור החטופים: לא כל הילדים ברשימת המשוחררים

תקיפת צה"ל בלבנון: דיווח על חיסול בנו של בכיר בחיזבאללה

בכיר בממשלה מבהיר "לא תהיה הפסקת אש לפני שישי"

ניוז 360 news
עכשיו 10:14, יום רביעי (29.11)
פייסבוק
טוויטר
וואצאפ
טלגרם
אימייל
פינטרסט
הדפסה