ניוז
ניוז 360 news
✡ עם ישראל חי

מתעדכן עכשיו..

חברי רשימת חד"ש-תע"ל במהלך הדיון בבג"ץ

חדשות בארץ

הסתיים הדיון בבג"ץ בענין פסילת מועמד הרשימה חד"ש-תע"ל ד"ר עופר כסיף

יותר מוקדם היום הסתיים דיון סוער בבג"ץ בענין פסילת מועמד מס' 5 ברשימת חד"ש, ד"ר עופר כסיף. מחר (חמישי 14.03) ב-11:30 יתקיים הדיון בעתירת רשימת רע״ם-בל״ד נגד פסילתם מהתמודדות על ידי ועדת הבחירות. העתירה הוגשה ע"י עמותת 'עדאלה'

יותר מוקדם היום הסתיים דיון סוער בבג"ץ בענין פסילת מועמד מס' 5 ברשימת חד"ש, ד"ר עופר כסיף. מחר (חמישי 14.03) ב-11:30 יתקיים הדיון בעתירת רשימת רע״ם-בל״ד נגד פסילתם מהתמודדות על ידי ועדת הבחירות. העתירה הוגשה ע"י עמותת 'עדאלה' – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל.

הדיון התקיים בעקבות החלטת ועדת הבחירות לכנסת בשבוע שעבר לפסול את המועמד ד"ר עופר כסיף מלהתמודד בבחירות לכנסת ה-21. כסיף הוא המועמד החמישי ברשימת חד"ש-תע"ל שבראשות איימן עודה שגם הוא נכח הבוקר בדיון. ועדת הבחירות פסלה את ההתמודדות של כסיף בעקבות שורת ביטויים קיצוניים נגד השרה איילת שקד, אותה כינה "חלאה ניאו-נאצית" ואף התבטא קשות נגד חיילי צה"ל בעבר.

עופר כסיף בתום הדיון היום: "מכין את עצמי לטובת כלל הציבור" (קרידיט דוברות חד"ש)

לועדת הבחירות המרכזית יש את הסמכות לפסול מועמדים או רשימות מתוקף חוק יסוד הכנסת. הפסילה הנה על בסיס עקרון הדמוקרטיה המתגוננת ומעוגנת בסעיף 7א לחוק ולפיו ניתן לפסול רשימה או מועמד "אם יש במטרותיה או במעשיה של הרשימה או במעשיו של האדם, לפי הענין, במפורש או במשתמע, אחד מאלה: (1) שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; (2) הסתה לגזענות; (3) תמיכה במאבק מזוין, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל". בשנת 2008, במסגרת תיקון מס' 39 לחוק היסוד, הוסף סעיף (א1) על סעיף 7א. הסעיף מרחיב את העילה השלישית לפסילת רשימה או מועמד מהתמודדות בבחירות לכנסת, בדבר תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל.

כחלק מהחלטות הועדה שהתקיימה בשבוע שעבר (06.03.2019) הוחלט לפסול מהתמודדות את ד"ר עופר כסיף מהתמודדות ברשימת חד"ש, כמו כן גם רשימת בל"ד-רע"מ נפסלה מהתמודדות, בעקבות כך הוגשה לבג"ץ עתירה ע"י עמותת 'עדלאה' ובגין זאת יתקיים מחר כאמור דיון האם לבטל את הפסילה. עוד הוחלט בועדת הבחירות שלא לפסול את נציגי עוצמה יהודית, איתמר בן גביר וח"כ לשעבר מיכאל בן ארי מהתמודדות לכנסת הנוכחית, דבר שהביא לעתירה שהוגשה לבג"ץ כנגד החלטה זו מטעם מפלגת מרצ וח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני.

כסיף מגיב לעיתונאים בתום הדיון הסוער בבג"ץ

בתום הדיון הבוקר מסרו חברי הרשימה המשותפת חד"ש-תע"ל הצהרה בתגובה: "ניסיונות הכהניסטים לפסול רשימה ערבית-יהודית שחורטת על דגלה ערכים של שלום, שוויון ודמוקרטיה הם לא פחות ממגוחכים. כפי שהיועמ"ש כבר קבע, אין שום עילה לפסילת הרשימה. מי שלא צריך להיות בכנסת הם גזענים חשוכים תומכי תורת גזע טיהור אתני וטרנספר."

כמו כן הוסיפה ח"כ עאידה תומא-סולימאן, המתמודדת גם היא ברשימה כי: "בג"ץ צריך להכריע האם מקריבים את הדימוקרטיה וחופש הביטוי והדעות הפוליטיות לטובת הקונצנזוס הלאומני; האם דעתם של אלה המתנגדים למשטר הכיבוש והדיכוי לגיטימית; האם כל מי שרואה שהמדינה שייכת לכלל האזרחים ולא רק ללאום אחד ודעה אחת הם מחוץ ללגיטימציה; והכי חשוב איזה מרכיב גובר – מדינה יהודית או מדינה דימוקרטית. עופר כסיף הוא אכן קול מאתגר לשיח השלט – אבל הוא בעיקר קולם של אלה שחפצים בחיים ובשלום"

חבר הכנסת יוסף ג’בארין כתב בתום הדיון בבג״ץ: "הסתיים הדיון בעליון בפסילת ד״ר עופר כסיף, ותכף יתחיל הדיון על פסילת חד״ש-תע״ל. זהו מחזה סוריאליסטי כשגזענים וכהנסטים מבקשים לפסול מועמד ורשימה שנאבקים נגד גזענות. דרישת הפסילה טומנת בחובה הסתה ומעודדת כשלעצמה שנאה כלפי הציבור הערבי. הגיע הזמן לבטל סמכות דרקונית זו של ועדת הבחירות."

חברי הכנסת תומא-סולימאן ואימן עודה במהלך הדיון

בתגובה לדברים, ח״כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שגם נכח הבוקר בדיון, כתב בפייסבוק על פסילתו של עופר כסיף: ״התביישתי לשמוע את נציגי היועץ המשפטי מגינים בבג״צ על מי שטוען שישראל לא צריכה להיות מדינה יהודית ודמוקרטית, שצריך לבטל את חוק השבות, הדגל וההמנון וקורא למתן זכות שיבה לפלסטינים ובמקביל קובע שפגיעה בחיילים אינה טרור, שחמאס היא מפלגה פוליטית, שהרמטכ"ל פושע מלחמה ושצריך לחסל ביד חזקה ובזרוע נטויה יהודים שעולים להר הבית. ההתעלמות מחוק יסוד הכנסת במקרים כגון אלה פותחים פתח למבקשי רעתינו כמו אותו כסיף שאסור שיהנה ממנעמי הדמוקרטיה הישראלית רק כדי לחסל אותה.

ח"כ עודד פורר, ממגישי ומובילי הפסילה כנגד ד"ר עופר כסיף

״בעבר כבר התבטא יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן בנושא ואמר כי: ״מי שטוען שמדינת ישראל לא צריכה להיות מדינה יהודית, מי שמתיר את דם חיילי צה"ל וקובע שפגיעה בהם אינה טרור ומי שחושב שיהודים שעולים להר הבית הם סרטן שצריך לחסל, לא יכול לשבת בכנסת ישראל. מקומו בפרלמנט בעזה או ברמאללה.״


חברי כנסת ערבים: ההסתה של ליברמן נגדנו תסתיים ברצח

בנוגע לדיון שיתקיים מחר בעקבות פסילת כל רשימת רע"ם-בל"ד מהתמודדות, נמסר מטעם הרשימה: ״הפסילה היא החלטה פוליטית וגזענית שאין לה כל בסיס ראייתי או דמוקרטי. בקשות הפסילה הוגשו על ידי חבורת בריונים גזענים שמגובים באווירת ההסתה הפוליטית השלטת. כל ניסיון למנוע את הייצוג הפוליטי של האזרחים הערבים יוביל להתחזקות הייצוג הזה בכנסת. רע"ם-בל"ד לא תכנע לנסיונות הדה-לגיטימציה וההדרה הפוליטית שמנסים לכפות עלינו. על בג"ץ להפוך את החלטת ועדת הבחירות ולמנוע את הפגיעה הקריטית בייצוגם של האזרחים הערבים".

יש לציין כי בעבר, בבחירות הקודמות לכנסת ה-20, בג"ץ הפך לבסוף את ההחלטה של ועדת הבחירות המרכית הפוסלת את רשימת רע"ם-בל"ד מהתמודדות לכנסת ואישר לחברי הרשימה להתמודד.

לשתף
מערכת החדשות עושה מאמץ לכבד זכויות יוצרים. גיליתם טעות בתוכן? חסר קרדיט או דרוש תיקון? צרו איתנו קשר בהקדם.

תגובות

guest

0 התגובות שלכם
Inline Feedbacks
View all comments

#בארץ

צ'ט קבוצת
הכתבים
דסק חרבות ברזל

צה"ל מגביר את הלחץ על הנהגת חמאס ומפרסם סדרת קלפים עם רשימת החיסול של בכירי המרצחים. פעולה דומה עשו כוחות צבא ארצות הברית במצוד אחרי סדאם חוסיין ואחרי אוסמה בן-לאדן באפגניסטן. האם הלחץ הפסיכילוגי על החמאס יעבוד?

חדשות כל העולם

התחממות בגיזרה בין סין לארה"ב, עם טענות היום של הסינים על הימצאות ספינת קרב אמריקאית בגבולות המים הטריטוריאליים שלה בדרום סין. הצי הימי האמריקאי אמר בתגובה כי ה-USS גבריאל גיפורדס מבצעת תמרונים שגרתיים.

חדשות כל העולם

לא הספיקה הקורונה? וירוס סיני שפוגע במערכת הנשימה של ילדים התחיל להתפשט בעולם. על פי הדיווחים הוירוס המסתורי התגלה במספר מקרים אצל ילדים בדנמרק, הולנד וארצות הברית.

חדשות כל העולם

קייב – חקירה שמתקיימת באוקראינה, סביב אירוע שבו שני חיילים אוקראינים הוצאו לכאורה להורג ע"י כוח צבא רוסי וזאת למרות שנכנעו. גורמים אוקראינים אמרו שזה לא מקרה בודד של הוצאה להורג של אוקראינים ע"י כוח רוסים.

חדשות כל העולם

דיצה היימן: "תנאים של רעב היכולות של הגוף לשרוד את זה הולכות וקטנות. זו סכנת חיים". יוכבד ליפשיף: "הייתי 17 יום במנהרות – פחדו שאני אגרום למגפה במנהרות כי הייתי חולה. התנאי מחייה היו מאוד קשים, החמצן בתעלות הולך ואוזל וישנו הפחד שהם ינקמו בחטופים".

חדשות כל העולם

האזרחים המשוחררים שנחטפו ע"י החמאס מתחילים לדבר בפומבי לראשונה הערב בכיכר החטופים בתל אביב. הערב לראשונה ילנה טרופנוב (50) שנחטפה ושוחררה נאמה באירוע התמיכה וקראה לשחרר את החטופים עכשיו. בנה של ילנה טרופנוב שבוי עדיין על ידי החמאס.

תיעוד מרגש: תושב ירושלים בשנות השבעים חולץ כשהוא תשוש מואדי סמוך

דיווח סעודי: תקיפה ישראלית בתימן על מחסני טילים של החות׳ים

עצוב: הגיבור שנטרל את המחבלים בפיגוע – שילם בחייו

ניוז 360 news
עכשיו 10:40, יום שלישי (5.12)
פייסבוק
טוויטר
וואצאפ
טלגרם
אימייל
פינטרסט
הדפסה