‏נכה צה"ל הצית את עצמו מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון – מצבו קשה

איציק סעידיאן, נכה צה"ל בן 26 מירושלים, הגיע לפני שעה קלה למשרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקווה והצית את עצמו. מאבטחי משרד הביטחון פעלו באופן מיידי להעניק לו עזרה ראשונית והזעיקו את מד"א. הפצועה פונה באמבולנס לבית החולים במצב קשה. כוחות משטרה במקום.


איציק סעידיאן, צילום: מתוך פייסבוק.

ממשרד הביטחון נמסר כי מדובר בנכה צה"ל כבן 26 המוכר בגין פוסט טראומה ממבצע צוק איתן. מתחקור ראשוני עולה כי הצעיר שלף בקבוק עם חומר דליק שהביא עימו. שפך את החומר על גופו והצית את עצמו ברחבת הכניסה לבניין. מאבטחי משרד הביטחון פעלו באופן מיידי, בסיוע מטפי כיבוי, על מנת להעניק לו עזרה ראשונה ובמקביל הזעיקו את כוחות ההצלה. נסיבות האירוע אינן ברורות בשלב זה. מטעמים של צנעת הפרט וסודיות רפואית לא נוכל למסור פרטים מזהים על הנכה.

שר הביטחון, בני גנץ, ומנכ"ל משרד הביטחון, אמיר אשל, התעדכנו בפרטי המקרה, והורו על ביצוע תחקיר מהיר ויסודי של נסיבות האירוע.

עידן קלימן, יו״ר ארגון נכי צה״ל, אמר בתגובה: "הערב קרה הגרוע מכל, מה שחששנו ממנו תקופה ארוכה. נכה צה״ל הסובל מפוסט טראומה, אשר לא טופל כראוי על ידי אגף השיקום וקיבל אחוזי נכות שאינם תואמים את מצבו הרפואי – הצית את עצמו מול משרדי אגף שיקום נכים. במשך שנים אנחנו שבים ומתריעים, שבים וזועקים, כי אגף שיקום נכים במשרד הביטחון נמצא בהתפרקות תפקודית ומוסרית קשה וכושל במילוי תפקידו – הטיפול בנכי צה״ל. לדעתנו הצטרפו גם מבקר המדינה והאלוף אייל בן ראובן, אשר הגישו דוחות וחוות דעת והתבטאו במילים קשות מאוד בנוגע לתפקודו הכושל של אגף השיקום. אנחנו כואבים את כאבו של הפצוע ומשפחתו ומאחלים לו רפואה שלמה. אנחנו מקווים שמקבלי ההחלטות יתעוררו סוף סוף ויבינו: חייבים רפורמה מקיפה באגף וסיוע של המדינה באופן מיידי לנכים."

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר הערב: "‏אני מתפלל בכל ליבי לרפואתו של איציק סעידיאן הערב. בין בנינו ובנותינו ששבו מהקרבות, ישנם רבים שעודם נלחמים. אנו רואים אתכם. כואבים איתכם כשאתם שבים ללא מנוח אל שדות הקרב של החיים. גם לאיציק, ולכל ילדינו הנלחמים, אנו חבים את קיומה המדינה. אנו אחראים לגורלם."


ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "ערב יום הזיכרון אנחנו עדים לאירוע מזעזע. איציק סעידיאן, לוחם גולני במבצע "צוק איתן", הצית את עצמו בעקבות מצוקה נפשית גדולה. לצערי אני יודע שהוא לא היחיד מבין הלוחמים שלנו שהוא במצוקה כזאת. מוקדם יותר הערב שוחחתי עם יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן. אני הבעתי זעזוע עמוק מהמקרה וגם אמרתי שאני מחויב לביצוע רפורמה מקיפה בדרך שבה אנו מטפלים בנכי צה"ל ובפצועינו. אני בטוח שבזה אני משקף את דעתם של רבים רבים מכם."

שר הביטחון, בני גנץ: "‏אני שולח מעומק ליבי איחולי רפואה שלמה לאיציק סעידיאן, שנפצע הלילה באופן קשה. משרד הביטחון יבצע תחקיר מעמיק לבירור נסיבות האירוע הטראגי. יש לנו חובה מוסרית לעשות כל שאפשר כדי לסייע לנכי צה״ל, טובי בנינו, ששילמו את המחיר הכבד ביותר כדי שנוכל לחיות כאן בביטחון."

שר החינוך יואב גלנט כתב: "ליבי עם איציק סעידיאן, אשר סבלו גרם לו להצית את עצמו הערב בפ״ת. ‏לאחר השחרור הקמתי את עמותת הידידים של ארגון נכי צה״ל – בשנתיים למדתי על סבלם יותר מאשר ב-35 שנות שירות. אני מזדהה עם נכי צה״ל, שנושאים את צלקות הקרב והשירות על גופם ובנפשם. מאמץ אותם אל ליבי ומבטיח לייצגם בכל מקום."

ח״כ עמר בר-לב (העבודה) הוסיף בתגובה: ‏״יותר מידי פעמים נכי צה״ל, האחים שלנו שאנחנו שלחנו לקרב, מגיעים למצבי ייאוש קיצוני ומרגישים שהם לא מקבלים תמיכה מהמערכת. ‏בתקופת הקורונה המצוקות רק התעצמו. ‏רגע לפני יום הזיכרון, לפני שנזכרים ביקירנו שאינם, בואו נחשוב על אלה שעדיין איתנו ששילמו בגופם ונפשם.״
(צילום ארכיון: תיעוד מבצעי כב״ה)


תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: