גורמי מודיעין מעריכים: הפעולה המיוחסת לישראל באיראן תעכב את הגרעין לפחות 9 חודשים

גורמי מודיעין בישראל ובארה"ב אמרו הלילה (שני) כי עקב התאונה במתקן להעשרת אורניום בנתנז, לאיראן עשוי לקחת לפחות תשעה חודשים עד שתוכל לחדש את תהליך ההעשרה של המתקן. הגורמים, ששוחחו עם הניו יורק טיימס בעילום שם, תיארו את הפעולה כמבצע סודי של ישראל.

לדברי הגורמים, הנזק למתקן נגרם מפיצוץ גדול שהרס לחלוטין את מערכת החשמל הפנימית, המוגנת באופן משמעותי, שמספקת כוח לצנטריפוגות שמעשירות את האורניום.

אתמול מסר דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז קמלבאנדי, כי תאונה פגעה באספקת החשמל במתקן. "החשמל נפגע במתקן בנתאנז. התקרית לא גרמה לנפגעים או לזיהום", אמר קמלבאנדי. "נסיבות התקרית נמצאות בחקירה". שלשום הודיעה איראן כי החלה בהעשרת אורניום בצנטריפוגות מתקדמות במתקן.

ישראל דחתה כל אחריות שלה לתקרית, אולם גורמי מודיעין ייחסו אתמול את הפעולה במתקן למוסד הישראלי.

ראש הממשלה נתניהו אמר בפורום מטכ"ל: "המאבק באיראן וגרורותיה ובהתחמשות האיראנית היא משימה ענקית. המצב שקיים היום, לא אומר שזה המצב שיהיה קיים מחר. קשה מאוד להסביר את מה שחוללנו פה בישראל, במעבר הזה מחוסר אונים מוחלט שלא היה כדוגמתו בתולדות העמים, לכוח עולמי שהצלחנו לייצר כאן. בוודאי כוח אזורי, אך במובנים מסוימים גם עולמי. אני מאחל לכולנו שתמשיכו בדרך הזאת, ושתמשיכו לשמור על חרב דוד בידיכם".

קודם לכן כינה ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, הפעולה פעולת "טרור גרעיני", ואמר כי מדינתו "שומרת לעצמה את הזכות להגיב".

"הפעולה שננקטה נגד המתקן בנתאז ממחישה את כישלון מאמציהם של אלה המתנגדים להתקדמות התעשייתית והפוליטית של איראן למנוע את הפיתוח המשמעותי של תעשיית הגרעין שלה", אמר סאלחי. "כדי לסכל את הישגיהם של מי שפיקדו על פעולת הטרור הזו, איראן תמשיך לשפר את טכנולוגיית הגרעין שלה מצד אחד, וגם תסיר את הסנקציות האמריקאית המדכאות מצד שני", המשיך.

סאלחי קרא לקהילה הבינלאומית ולסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) להגיב למעשים האלה.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: