"אנחנו חיים בזמנים היסטורים": שיתוף פעולה כלכלי בין השומרון לסודאן

שבוע לאחר ביטול החרם הכלכלי של סודאן על ישראל, נפגשה אמש משלחת מהשומרון בהובלת ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, עם אנשי עסקים בכירים וגורמים מהממשל בסודאן בהם עם ד"ר עומר אל שייך ראש הצוות לקידום הסכמי השלום וקידום ההסכמים הכלכליים של ממשלת סודאן ויועץ בכיר של ראש ממשלת סודאן ד"ר עבדאללה חמדוכ. שתי המשלחות נפגשו על אדמתה של מדינה ערבית שלישית.

קרדיט: מועצה אזורית שומרון.


בסדרת הפגישות נכחו מהצד הישראלי: ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, מנכ"ל המועצה אמיתי רויטמן, מנכל החלפ רובי טלמן והיועץ הכלכלי של המועצה האזורית שומרון יוסי דרדינגר וכן יו"ר נתיבי ישראל ויו"ר המועצה לאמנות ותרבות יגאל עמדי. מהצד הסודאני כאמור ראש הצוות לקידום הסכמי שלום בממשל הסודאני אנשי עסקים וגורמי ממשל נוספים.

בין הצדדים הוחלט על שיתוף פעולה והקמת צוות עבודה משותף כדי ליצר פרוייקטים כלכליים בתחומי החקלאות התשתיות הרפואה והקהילה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן תיאר בפני חברי המשלחת הסודאנית את השומרון, סיפר להם על כך שהשומרון מהווה כ – 12% משטח מדינת ישראל וכן ואת אחד הצמתים המוניציפאליים והעסקיים החשובים במדינת ישראל, דגן סיפר על איזורי התעשייה בשומרון שמייצאים לרחבי העולם במאות מליוני שקלים, הציג את מודל השלום דרך הכלכלה והדו קיום שקיים באיזורי התעשייה ביו"ש עם כ 15,000 עובדים באיזורי התעשייה בשומרון, מחציתם ערבים מהרשות הפלסטינית ומחציתם ישראלים. חברי המשלחת הסודאנית התרגשו ושמחו כששמעו על המודל.

"אנחנו חיים בזמנים הסטוריים" אמר במקום יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון לחברי המשלחת הסודאנית "המפגש הזה וההכרות הזו, ובעיקר התוכניות המשותפות לעבודה כלכלית משותפת בין השומרון וכלל מדינת ישראל לבין סודן יכולות לשנות מציאות. אני מאמין שאנחנו נייצר שיתופי פעולה כלכליים אדירים, ובעיקר נעשה את הסבא המשותף שלנו: אברהם-איברהים שמח, כי אין שמחה גדולה לסבא כשהנכדים שלו, בני הדודים, יכולים לשתף פעולה ולעזור אחד לשני. אני מודה לבורא עולם שמכוון את בניו לשיתוף פעולה על בסיס של כבוד הדדי איש לרעהו, אני מבקש להודות לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ולממשלה הסודאנית ולראש הממשלה הסודאן שבחכמתם תורמים לחיבור בין העמים ולחיזוק הכלכלה בין המדינות. אז שוב תודה רבה ואני מתכבד להזמין אתכם להתארח אצלי בבית ולהחזיר לכם על הכנסת האורחים הלבבית. אני מקווה שבע"ה אינשאללה נצליח במשימה המשותפת לחזק את הכלכלה בסודן ובישראל".

עומר אל שייך ראש הצוות לקידום הסכמי שלום בממשל הסודאני: "היום נפגשנו עם איש מאוד מיוחד, מר יוסי דגן, התרשמנו מאוד ממה שהוא עושה מהאהבה שלו לשלום. ואנחנו מצפים לפגוש אותו בקרוב בחרטום,
זהו יום מיוחד, בו אנחנו מארחים כאן אותך יוסי דגן, בכדי לתמוך בשלום ובנורמליזציה בין סודן וישראל, אנחנו חושבים שזהו צעד
ראשון חשוב, בכדי לתמוך בשלום ולחבר בין העמים. לכן אנחנו עובדים כאן יחד, ואנחנו מאוד שמחים בהגעתך לכאן מפני שיהיו הרבה שיתופי פעולה כלכליים, חקלאיים ועוד כדי לתמוך בשלום ובקשר בין העמים"


יו"ר נתיבי ישראל יגאל עמדי אמר במקום: "אני שמח להיות שותף בהתנעה של תהליך, ובהתנעת שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל לבין סודאן, לחלוק ידע ולפעול ביחד, זהו רגע חשוב ומיוחד".

דגן העניק לראש צוות הסכמי השלום הסודאני חנוכיה ועליה הכיתוב שומרון ואמר: "החנוכייה מסמלת אצלנו את נצחון הרוח, וגם כאן בשיתוף הפעולה הזה יש רוח גדולה של רצון טוב ושל גבורה".

בתמונה: ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן, ד"ר עומר אל שייך ראש הצוות לקידום הסכמי השלום של הממשל הסודאני ורעייתו. עם חנוכיה ועליה הכיתוב שומרון שקיבלו מראש מועצת שומרון. קרדיט: מועצה אזורית שומרון


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: