תגובות

"לא מצדיק חקירה פלילית": שוטרים פצעו באלימות עיתונאי – מח"ש סגרה את התיק

מחלקת לחקירות שוטרים החליטה לסגור את חקירת התלונה של כתב חדשות כל העולם, שנפצע מתקיפה אלימה של שוטרים, במהלך סיקור הפרת סדר בבני ברק.

בהודעת תגובה ממח"ש, לאחר שנפתחה חקירה נכתב: "הרינו לאשר קבלת תלונתך שבנדון, הנוגעת לטענות נגד אנשי משטרה. לאחר בחינת תלונתך ולאחר שנשקלו כלל הנימוקים הצריכים לעניין, החליט עו"ד משה סעדה, סגן מנהלת המחלקה לחקירות שוטרים, שנסיבות העניין בכללותן אינן מצדיקות המשך חקירה פלילית, שכן מדובר באירוע אשר ההליך הפלילי איננו מהווה מסגרת מתאימה לבירורו."


במחלקת לחקירות שוטרים הדגישו כי "מסקנה זו נתקבלה לאחר בדיקה ראשונית של האירוע נשוא תלונתך, אשר יש בתוצאותיה כדי לשפוך אור על האירוע בכללותו."

כזכור, עימותים קשים פרצו לפני כשלושה חודשים בין תושבים לכוחות המשטרה בבני ברק, בעקבות תקיפת השוטרים שעסקו באכיפת הסגר.

השוטרים בסיוע מסוק השליכו מאות רימוני הלם, הכו באלות ועצרו שישה חשודים בהפרות הסדר. קודם לכן המשטרה פשטה על הישיבה שממנה באו חסידי ויז'ניץ-מרכז שפצעו שוטרת.

השוטרים שפעלו בשטח היכו ללא כל סיבה, עיתונאים, צלמים ואזרחים תמימים שנקלעו לאזור. בנוסף, מספר תושבים נפצעו כתוצאה מאלימות המשטרה ומרסיסי רימוני ההלם שהושלכו לתוך ריכוז אוכלוסיה צפוף ללא אבחנה.


רימון הלם שצולם בזירה, צילום: אליסף כהן – חדשות כל העולם.

איתמר כהן, כתב "חדשות כל העולם" שסיקר את האירוע, הוכה קשות על ידי שוטרים ונפגע בפניו. לדבריו, ארבעה שוטרים תקפו אותו ללא סיבה. "קיבלתי אגרופים לעין ולראש, קיבלתי חתך עמוק ליד עין ימין", סיפר. לדבריו, "הראיתי להם תעודת עיתונאי ואמרו לי שזה לא מעניין אותם. השוטרים הגיעו במטרה לתקוף ולזרוע פחד בתושבים".

בסרטון שצילם אחרי התקיפה נראה אחד השוטרים קורא לעברו: “אם אתה מתקרב לפה אני שובר אותך”.

אחרי התקיפה שהתרחשה בפתח אולמות ‘ארמונות חן’ ברחוב שלמה המלך, הוא נזקק לטיפול רפואי.

בעקבות האירוע, פנתה מועצת העיתונות למפכ"ל המשטרה בדרישה להטמיע בשורות המשטרה את החובה שלא לפגוע בעיתונאי ובצלם עיתונות בעת מילוי תפקידו גם במהלך סיקור הפגנות ברחוב החרדי ובכל רחוב ברחבי המדינה, ולאחר שהציג תעודת עיתונאי.

מועצת העיתונות: "זכותו וחובתו של כל עיתונאי וצלם עיתונות להביא לציבור הרחב תמונת מצב כמות שהוא גם מזירות של עימות קשה ואפילו אם התיעוד אינו מחמיא למשטרה. זכותו להגיע למקום האירוע – לתעד ולצלם ללא פגיעה או החרמת חומרי התיעוד. אנו קוראים למפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי להורות על כיבוד זכות זאת והמסר הישיר והדחוף שלו מתבקש בימים אלה של מתח גובר ברחובות ישראל".

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', אמר בתגובה לאלימות המשטרה: "‏אין שום דבר בעולם שיכול להצדיק את מסע הנקמה האלים וחסר ההבחנה שביצעה המשטרה הלילה בבני ברק. אכיפת חוק ממוקדת ויעילה – כן, אלימות אגרסיבית וחסרת הבחנה מול אזרחים – בשום אופן לא. במקום לשלב ידיים ולייצר קונצנזוס נגד אלימות, המשטרה החריפה הלילה את המשבר והגדילה את הניכור ואת חוסר האמון. ולא, אין שום סימטריה בין אלימות אזרחית, קשה וחמורה ככל שתהיה, לאלימות משטרתית רשמית וממוסדת. השניה חמורה ומסוכנת במדינה דמוקרטית פי מאה. המשטרה לא היתה מעזה לפעול באופן הזה מול הפרות חוק ואלימות גדולים וחמורים פי מאה במגזרים אחרים, ומעשים שבכל יום במגזר הערבי יוכיחו. מי שנתן את ההוראה הזו אינו ראוי להמשיך בתפקידו כמפקד במשטרת ישראל. אם חברי הכנסת החרדים לא היו מפילים את הצעתי להקמת וועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת האלימות המשטרתית נגד החרדים לפני חצי שנה יכול להיות שהיום היו כבר נהלים ופקודות שלא היו מאפשרות השתוללות כזו."

חשוב לדעת: יותר מ-57 אחוזים מהתלונות נגד אלימות שוטרים בשנים 2018-2014 לא נחקרו כלל. רק ב-3.9% מהתלונות הוגשו כתבי אישום פליליים ומשמעתיים.

מבין כתבי אישום, שהוגשו על אלימות שוטרים, שמונה בלבד היו פליליים, והיתר – משמעתיים.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: