במנה אחת בלבד: ה-FDA אישר את החיסון נגד קורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון

מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) העניק אישור הלילה לשימוש חירום את חיסון הקורונה של חברת התרופות "ג'ונסון אנד ג'ונסון" לשימוש בבני 18 ומעלה.

החיסון שונה מהחיסונים של מודרנה ופייזר מאחר והוא ניתן במנה אחת בלבד ולא בשתי מנות.

כמו כן, ניתן לאחסן את החיסון במקררים הרגילים למשך שלושה חודשים, לעומת מינוס 94 מעלות פרנהייט הדרוש לאיחסון את חיסון פייזר, שיכול לשרוד רק חמישה ימים במקררים הרגילים, בעוד שמוצריהם חייבים להישלח בטמפרטורת הקפיאה ולהישאר תקף לתקופה של חודש במקררים הרגילים.

תכונות אלה יכולות לתרום מאוד להפחתת המחסור הנוכחי בחיסונים, בתקופה בה נגיף הקורונה מתפשט במהירות עצומה עקב שינויים חדשים במערך הגנטי שלו, שלא לדבר על מזג האוויר הקר ושינויי מזג האוויר.

מאפיין מרכזי נוסף הוא שחיסון ג'ונסון אנד ג'ונסון פיתח מנגנון ידוע מבחינה רפואית בשם ויראלי-וקטור, גישה בה השתמשה החברה לפיתוח חיסון האבולה, ושהנציבות האירופית הסכימה להשתמש ביולי האחרון.

בעקבות האישור, תחל "ג'ונסון אנד ג'ונסון" כבר ביום שני במשלוחים של כמה מיליוני מנות שיחולקו בין המדינות השונות בארצות הברית. בנוסף הודיעה החברה כי עד סוף חודש מארס היא צפויה לייצר 20 מיליון מנות ועד הקיץ 100 מיליון מנות.

מחקר שנערך מתא כי יעילות החיסון היא 77% במניעת מחלה קשה 14 יום לאחר קבלת הזריקה, ו-85% יעילות 28 יום לאחר קבלת הזריקה.

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בירך על אישור החיסון ואמר כי "יש אור בקצה המנהרה". עם זאת הוא הדגיש: "המצב עדיין עשוי להחמיר שוב, לאור התפשטות הזנים החדשים של הנגיף".

יו"ר בפועל מנהל התרופות והמזון האמריקני, ד"ר ג'נט וודקוק, אמרה: "המנהל אישר כעת שלושה חיסונים נגד קורונה, תוך שימוש בתקנים המחמירים של המנהל בנוגע לבטיחות, ליעילות ולאיכות הייצור הנדרשים לצורך קבלת האישור לשימוש חירום".

המומחה הבכיר בארצות הברית למחלות זיהומיות, ד"ר אנתוני פאוסי, אמר טרם קבלת ההחלטה: "ככל שיש יותר חיסונים בעלי יעילות גבוהה שנוכל להפעיל, כך ייטב".

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: