חיסון הדעת: להתחסן או לא להתחסן \\ דודי בן חמו

כן להתחסן, או לא להתחסן ? נדמה שאין כמעט אדם שהשאלה החשובה הזו לא עלתה במחשבתו, לאחר כשנה שחלפה מפרוץ מגפת הקורונה ונמצא סוף סוף חיסון יעיל שכל כך חיכינו לו.

גדולי הרופאים והפרופסורים וגדולי הדור מכל גווני הקשת העדות והחוגים הורו חד משמעית ללכת ולהתחסן, תוך עידוד תמריצים של הרשויות המקומיות וקופות החולים, נדמה היה כי כלל האזרחים בלי יוצא מן הכלל ילכו להתחסן וכמה שיותר מהר, אך לא כך הם פני הדברים, לפחות במדינת ישראל.


דברי גדול הציבור הליטאי הרב קנייבסקי על החיסונים.

הפייק ניוז נגד החיסונים משתולל לא פחות מהנגיף עצמו, באמצעות פשקווילים ובמודעות רחוב וברשתות החברתיות ובקבוצות השונות, שמפחידים את הציבור וקוראים שלא ללכת להתחסן בטענות שווא ובמצגים שיקרים, ובהפחדות דמיוניות מרחיקות לכת, והכל כביכול בשם הרופאים והרבנים.

על אף שניכר היה כי הציבור לא יאמין להם, הרי רואה הוא את ההשלכות ההרסניות של הקורונה, התמותה הקשה שלא פוסחת על שום עדה ומגזר, עדיין חלק ניכר בציבור מאמין למפיצי הפייק ניוז, ונמנע מללכת להתחסן או במקרה הטוב ממתין עם קבלת ההחלטה אם ללכת להתחסן או שלא, וכך נוצר מציאות שמסכלת את מהלך הורדת התחלואה והתמותה לגמרי, וזאת על אף קריאתם של גדולי הרופאים והפרופסורים הגדולים וגדולי הדור שהורו חד משמעית ללכת ולהתחסן, והפריכו את טענותיהם של אלו הקוראים לציבור שלא להתחסן בהוכחות ברורות ונחרצות על יעילות החיסון.

אותם מפיצי הפייק ניוז אינם רופאים ורבנים, שמרשים לעצמם על גבם של אותם חולים ומתים נוספים שיהיו ללא כל נקיפת מצפון מצידם ולא בוחלים בשום אמצעי.

אותם המאמינים לאנשי דלא מעלי שקוראים שלא להתחסן, אם הייתם צריכים לקבל ייעוץ לחוות דעת רפואית, או אם הייתם צריכים לקבל ייעוץ משפטי, האם גם אז הייתם מאמינים למידע בפשקווילים ברחובות או ברשתות החברתיות, או בקבוצות השונות שאתם אפילו לא יודעים מי עומד מאחורי הפצת כזבים אלו?!


למה כשזה מגיע לשאלה אם להתחסן או לא להתחסן נגד נגיף הקורונה שהמית מליונים רבים ברחבי העולם צעירים וזקנים ילדים ותינוקים, אתם כן מאמינים לאותם מפיצי פייק ניוז נגד החיסון?

יש שטוענים שכל מה שהרבנים אמרו שצריך ללכת להתחסן, זה לא באמת מרצונם החופשי, ושיש ניגוד עניינים ופוליטיקה, והנכד או העסקן אמר לרב מה לומר לציבור שיאמר ללכת ולהתחסן… אם כך אז בואו נשאל גם על הרבנים של הדורות הקודמים שאולי כתבו את תורתם ופסקיהם שלא לפי הבנתם ודעתם אלא לפי גורמים סביבם שלחצו אותם או כי הכניסו להם מילים לפה חלילה.

תגובת נשיא מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן, על מתנגדי החיסונים, לאחר שהתחסן למרות שהבריא מקורונה.

וכי יעלה על הדעת שמחבר הספרים השולחן ערוך רבי יוסף קארו זצ"ל כתב את פסקיו לפי מה שחלילה כביכול האנשים שהיו סביבו לחצו אותו ואמרו לו מה לכתוב ? ברור לכל בר דעת שזה לא ייתכן.

לצורך הדוגמא, הלכה בשולחן ערוך כתוב שאין נשיאת כפים ( ברכת כהנים ) נוהגת בתפילת המנחה שמא הכהן שבא לברך את העם יהיה שיכור באותה העת. תתארו לכם שיבוא איזה מאן דהו ויטען שהכהנים לחצו את בעל השולחן ערוך שיפסוק כרצונם מחמת זה שאינם רוצים להתעטף בציצית ולהוציא ולנעול שוב את נעליהם ולעלות לדוכן, וכי יעלה על הדעת דבר הזוי שכזה?

יהיו גם כאלה שיטענו מה ההשוואה בין רבי יוסף קארו לבין הרבנים של ימינו אנו, ואם בעל השולחן ערוך היה אומר ללכת להתחסן, ודאי היו מקיימים את דבריו ללא עוררין, אך אצל הרבנים של ימינו אנו, הם לא יודעים באמת מה קורה סביבם, ומערבבים אותם ומכניסים להם מילים לפה, ויש ניגודי עניינים בקבלת החלטותיהם ופוליטיקה ואולי גם כסף וכ"ו. ולכן אנחנו לא מתחסנים כי זה לא בא מדעת הרבנים החופשית עצמם, אלא מהסובבים אותם.

לאותם הסוברים כך מה יענו על זה שהתורה אמרה שאם יש לאדם דבר דין עם חברו, עליו לגשת אל השופט כלשון הפסוק הכתוב בתורה: "וּבָאתָ אֶל הַכֹּהֲנִים הַלְוִיִּם וְאֶל הַשֹּׁפֵט אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם וְדָרַשְׁתָּ וְהִגִּידוּ לְךָ אֵת דְּבַר הַמִּשְׁפָּט", וכי יעלה על הדעת שאדם הולך את דיין שלא בימיו? אלא זה בא ללמד שבאם אל השופט או דיין שבימינו אנו על אף שאינו גדול כדיינים שהיו בעבר, וממשיך הכתוב ואומר "וְעָשִׂיתָ עַל פִּי הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ מִן הַמָּקוֹם הַהוּא אֲשֶׁר יִבְחַר יְקֹוָק וְשָׁמַרְתָּ לַעֲשׂוֹת כְּכֹל אֲשֶׁר יוֹרוּךָ: עַל פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ תַּעֲשֶׂה לֹא תָסוּר מִן הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמֹאל". שאם באת לדון כל בית דין או רב או פוסק את טיבו גודלו וחזקתו, צריכים לדון אחר כל ב"ד שעמד ממשה רבנו עד היום נמצא שאין לדבר סוף.

אם כן פשוט וברור לכל בר דעת שחס על חייו ועל חיי חבריו ללכת ולהתחסן ללא כל חשש כפי שגדולי הרופאים והפרופסורים ממליצים, בייחוד שיש קריאה גורפת של כל גדולי ומאורי הדור אשר מפיהם אנו חיים, ויפה שעה אחת קודם.
וכל אותם אנשים שהולכים שולל אחר מתנגדי החיסון מבלי להבחין ולבדוק את העובדות והנתונים על יעילות החיסון, תפקחו את עיניכם וחזרו בכם ובכך הצלתם את נפשכם ונפשי יקירכם, ואל תלכו שולל אחרי אותם מתנגדי החיסונים הדומים לאותם קבוצת אנשים שצעדו ברחובה של עיר שראו אדם אחד שראשו מוטה כלפי מעלה ומסתכל לשמיים במשך דקות ארוכות, וכל מי שהבחין בו הרים גם את עיניו לשמיים בכדי לראות מה יש למעלה שכל האנשים מסתכלים שם, אבל אין חדש תחת השמש הכל כרגיל, אין לא ליקוי חמה לא זריחה ושקיעה באותה העת.

האחד שואל את חברו תגיד מה יש שם למעלה בשמיים שכולם מסתכלים? חברו עונה, אני גם שואל פשוט ראיתי את כולם מסתכלים לשמיים אמרתי כנראה יש שם משהו מעניין אבל אין. עד שניגשו לאותו אדם הראשון שהרים את עיניו לשמיים ושאלו אותו מה יש שם למעלה בשמיים כל כך מעניין שאתה מסתכל במשך דקות ארוכות? ענה להם זה שום דבר, סה"כ יורד לי דם מהאף, וכדי לעצור את הדימום אני מרים את ראשי כלפי מעלה…


תגובות לכתבה:

 1. עזרא

  כל מילה בסלע ישר כח

 2. מירי

  קצת מפחיד להכניס משהו לגוף שלא ממש יודעים עליו אבל בהחלט טור משכנע.
  המשל בסוף עם הדם קורעעעע וכל כך נכוןןןן!!!

 3. אלעד

  גם דעת תורה גם הרופאים אומרים וגם רואים בעיניים שאנשים מתים וחולים, חייבים להתחסן.

 4. אודי

  בסוף כולם יעשו חיסון לא תיהיה להם ברירה המדינה תגביל את הלא מתחסנים מכל הכיוונים

 5. יעל

  מאמר יפה. ממש מעודד להתחסן. תודה רבה

 6. איילת

  בעולם מתחננים להתחסן ובישראל יש חיסונים בשפע ובחינם ומתפנקים

כתיבת תגובה: