האם ניתן למנוע את השריפה הבאה בבניין מגורים?

בישראל מדי שנה, נספים כ-20 בני אדם משריפות שפורצות בבנייני מגורים.

במרבית המקרים, ההרוגים הם ילדים או מבוגרים- כאלה שלא הצליחו להבין את עוצמת הסכנה ולהימלט. לצד המספרים העולים מדי שנה של הרוגי השריפות עומד האבסורד הבלתי נתפס: בישראל אין כלל תקנות המחייבות בנייני מגורים שאינם מגדלים להתקין מערכות לגילוי אש- מערכות שיכולות להציל חיים ואין אכיפת תחזוקה של מערכות קיימות.

המשמעות של מצב היא קשה אך ברורה במגדלים גבוהים הנבנים בשנים האחרונות, שלרוב ישמשו כבנייני משרדים, שאין בהם נוכחות במשך 24 שעות, והסבירות לנפגעים משריפה בשעות הלילה, למשל, היא נמוכה משמעותית, יותקנו מערכות גילוי אש, שיסייעו להתריע על שריפה מבעוד מועד ולהביא לפינוי מסודר של דיירי הבניין, תוך מינימום נפגעים. לרוב, מדובר בבניינים חדישים יותר, שהסבירות לשריפה בהם כתוצאה מקצר חשמלי וכדומה- נמוכה יחסית.

ומה קורה בבנייני מגורים 'רגילים'? כאלה שהם נמוכים יותר? ישנים יותר? כאלה שבהם עלולות להיות סכנות חשמליות דוגמת בעיות בהארקה, קצרים חשמליים וכו'?
מה קורה בבניינים שבהם גרה אוכלוסיה חלשה יותר, כזו שלעיתים המודעות שלה לסכנות האש נמוכה יותר ולכן גם נמצאים בסיכון גבוה יותר להיפגע בשריפה? התשובה היא פשוט- כלום.

המצב שם לא מעניין אף אחד, הם אינם נכללים תחת תקנות כלשהן, אין בבניינים אלה חובה להתקנת מערכות לגילוי אש ולאור מצבם הרעוע של הבניינים, אף אחד גם לא טורח להשקיע ולהתקין מערכת כזו- כדי להציל חיי אדם. במשרד המשפטים ניסו לפני מעל שנה לקדם יוזמה לחייב בתים שעברו שיפוץ לשכור חברת אחזקה שתפקידן לתחזק באופן שוטף את התשתיות של הבניין בניהם גם מערכות גילוי וכיבוי אש. יוזמה שעדיין לא קיבלה תוקף חוקי ולכן גם בניינים בעברו שיפוץ, גם כאלה שהשיפוץ נעשה בעקבות שריפה לא מתקינות את המערכות ובניינים חדשים בהם מותקנות מערכות אין שום בדיקה של תקינותם ותחזוקתם.

בבדיקה שערכה חברת 'טלפייר' יצרנית ומשווקת מערכות לגילוי וכיבוי אש בשבעה בניינים בהם היו בעבר שריפות, בחמש מתוכם נהרגו אנשים וכמובן היתה פגיעה חמורה ברכוש. התגלה שגם אחרי שהאש היכתה והנזק בנפש וברכוש נגרם, לא נעשה שום דבר וגם היום, שנים אחרי האסון- לא מותקנות בהם מערכות לגילוי אש.

יפה כהן, דיירת בבניין שעבר שריפה לפני מספר שנים מספרת כי: "השריפה בניין קרתה בגלל קצר חשמלי ולמזלנו גרמה לנזק ברכוש בלבד. התושייה של הדיירים והפינוי המהיר שלנו כמו גם הגעת כוחות הכיבוי במהרה מנעו אסון גדול יותר. גם היום, שנים אחרי השריפה לא הותקנו מערכות גילוי וכיבוי אש ואנחנו ממשיכים לחיות בצל הסכנה שזה יקרה שנית. המדינה צריכה לקחת אחריות על הבניינים הישנים ולחוקק חוק המחייב להתקין מערכות בכל הבניינים ולא רק במגדלים החדשים, מדובר פה על חיי אדם".

מדובר במחדל כפול בראש ובראשונה מקבלי ההחלטות בישראל מפקירים חיי אדם כיוון שאין שום תקנה שתחייב את ועדי הבתים או את הרשויות לוודא כי הותקנו בבניינים אלה מערכות גילוי אש או אם הותקנו שהן מתוחזקות ופועלות. הדבר נכון שבעתיים בבניינים ישנים, שמסוכנותם עולה .שנית, וועדי הבתים ולדיירים- גם אם עדיין אין תקנות מחייבות, בידיכם למנוע אסון השקיעו משאבים של זמן וכסף והתקינו מערכות אלה. עלותן אינה בלתי אפשרית וליעילותן אין מחיר. התקנת מערכת כזו יכולה פשוטו כמשמעו לחסוך בחיי אדם, וכמובן- לחסוך עוגמת נפש רבה ונזקים כלכליים במקרים של שריפה שפוגעת 'רק' ברכוש.

שגיא רובין מנכ"ל חברת טלפייר מסר: "זיהוי שריפות בבנייני מגורים בזמן מאפשר פינוי הדיירים, הצלת חיי אדם ומזעור נזקים לרכוש. לצורך כך יש לוודא כי בבניין בו גרים קיימת מערכת גילוי אש תקינה ומתוחזקת כראוי. העניין מצריך העלאת המודעות הציבורית לקשר שבין קיום מערכת גילוי אש תקינה, להצלת חיי אדם. דיירים, ועדי הבית וחברות ניהול, אני קורא לכם לבדוק האם קיימת מערכת לגילוי עשן בבניין שלכם. אם לא – למען ביטחונכם וביטחון ילדיכם – דאגו לכך בהקדם".

שריפה בבית"ר עלית:

9.10.18 בשריפה נהרגו 2 ילדים, צבי ואפרת גינזבורג רחוב הכנסת מרדכי 5 בבית"ר עלית.

ממצאי הבדיקה: נראה כי לא מותקנת מערכת לגילוי וכיבוי אש בבניין. בתוך אחד מלוחות חשמל היו 2 מטפי כיבוי כאשר הבדיקה האחרונה שנעשתה בהם היתה בחודש אוקטובר שנת 2006.

שריפה בחנות / בניין ביפו:

2.9.18 – שני בני אדם נהרגו בשריפה שפרצה בחנות ביפו בחנות שנמצאת ברחוב יהודה מרגוזה בעיר, ומעליה שתי קומות של דירות מגורים, עלתה באש וגבתה את חייהם של שני קרבנות, גבר בן 65 ואישה בת 27.

ממצאי הבדיקה: נראה כי לא מותקנת מערכת לגילוי וכיבוי אש בבניין.

שריפה בבניין מגורים ברמלה:

16.9.12 – תושבים קפצו מהחלונות, הרוגה אחת שקפצה מהקומה הרביעית.

כתובת: דוד רזיאל 8, רמלה.

ממצאי הבדיקה: נראה כי לא מותקנת מערכת לגילוי וכיבוי אש בבניין.

שריפה ברחובות:

6.1.16 – בן 60 נספה בשריפה שפרצה בדירה ברחובות.

כתובת: רחוב האחים טרבס 13, רחובות.

ממצאי הבדיקה: נראה כי לא מותקנת מערכת לגילוי וכיבוי אש בבניין.

שריפה בדירה בשכונת בית הכרם בירושלים:

13.2.15 – בן 85 נשרף למוות עקב שריפה בדירה

כתובת: רחוב משכן שילה 10 , בית הכרם ירושלים.

ממצאי הבדיקה: לא הצלחנו להיכנס אך מבחוץ נראה כי אין מערכת לגילוי אש.

רמת גן: שריפה בבניין בביאליק/ההלכה:

13.6.19 – שריפה בבניין מגורים ברמת גן: דיירים פונו מהגג. אש שפרצה בבניין ברחוב ביאליק התפשטה לעשר הקומות העליונות מתוך 15. לוחמי האש שהוזעקו למקום סרקו אחר לכודים ופינו מספר דיירים מהגג באמצעות סולמות ומנופים.

כתובת: ביאליק 164, רמת גן.

ממצאי הבדיקה: נראה כי לא מותקנת מערכת לגילוי וכיבוי אש בבניין.

שריפה בבניין דירות בשכונת בית הכרם:

27.3.18 – נזק רב לבניין עצמו, ללא פגיעה בדיירים.

כתובת: רחוב בית הכרם 1 , שכונת בית הכרם ירושלים.

ממצאי הבדיקה: נראה כי לא מותקנת מערכת לגילוי וכיבוי אש בבניין. מותקן גלאי עצמאי ליד ארון החשמל (כנראה הארון ממנו פרצה השריפה). לא מדובר בהגנה לבניין, הגלאי פשוט יצפצף בזמן גילוי, לא בטוח שהדיירים ישמעו או שיהיו בבית בזמן שהשריפה תתרחש.

קרדיט לתמונות: טלפייר.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: