תגובות

‏נתניהו על פתיחת החקירה נגד ישראל בהאג: "זאת אנטישמיות מזוקקת"

שופטי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג אישרו לתובעת פאטו בנסודה לחקור פשעים שבוצעו לכאורה על ידי ישראל. התובעת קבעה בעבר כי היא מעוניינת לקבל אישור לחקור פשעים לכאורה שבוצעו על ידי ישראל וחמאס במהלך המלחמה בעזה ב-2014 וכן במהלך ההפגנות על הגדר בעזה ב-2018.

כמו כן התובעת הודיעה בעבר כי היא בוחנת פתיחה בחקירה נגד ישראל על הבניה בהתנחלויות בגדה המערבית. השופטים קבעו בהחלטתם כי הרשות הפלסטינית נחשבת כמדינה ולפיכך אמנת רומא תקפה על פשעים לכאורה שבוצעו בגדה המערבית עזה ומזרח ירושלים.


ראש הממשלה בנימין נתניהו: "כשבית הדין הבינ"ל בהאג חוקר את ישראל על פשעי מלחמה שקריים לגמרי, זאת אנטישמיות מזוקקת. בית הדין הזה הוקם כדי למנוע זוועות כמו השואה הנאצית נגד העם היהודי, כעת הוא תוקף את המדינה היחידה של העם היהודי.

ראשית, הוא טוען באופן שערורייתי, שכשיהודים חיים במולדתם, בשילה, חברון, בית אל, אפילו בירתנו ירושלים – זהו פשע מלחמה. שנית, הוא טוען שכשחיילינו הגיבורים, מגינים עלינו נגד טרוריסטים שבאים לרצוח את ילדינו, לשגר טילים על ערינו – גם הם מבצעים פשע מלחמה.

כמובן שבית הדין המגמתי הזה, שמטיח את ההאשמות ההזויות האלה נגד הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, ששמה ישראל – הוא מסרב לחקור את פשעי המלחמה האמיתיים שמבצעות דיקטטורות אכזריות כמו איראן וסוריה כמעט מדי יום. זוועות מחרידות – הוא לא חוקר בכלל.

כראש ממשלת ישראל, אני מבטיח לכם, נעמוד מאוחדים, נגן על חיילינו שמגינים עלינו, נגן על מולדתנו בכל הכוח. אי הצדק המשווע הזה זועק לשמיים, לעולם לא ניכנע לו".

דובר משרד החוץ בארה"ב, הדגיש כי ארצו לא תומכת בקביעת בית הדין, ואף מודאגת ממנה מאוד.


שר החוץ גבי אשכנזי הוסיף, ואמר כי החלטה זו "מעוותת את הדין הבינלאומי והופכת מוסד זה לכלי שרת פוליטי בידי התעמולה האנטי-ישראלית. החלטת השופטים מעניקה פרס לטרור הערבי ולסרבנות הרשות לשוב למשא ומתן ישיר עם ישראל, ותורמת הלכה למעשה לקיטוב בין הצדדים".

שרת המשפטים לשעבר, ח״כ איילת שקד הוסיפה: ״החלטת בין הדין בהאג היא החלטה פוליטית, לא משפטית. ישראל תדע להתמודד גם עם זה אבל צריך להבין, נתניהו נכשל כשאיפשר לפני מספר שנים לרשות הפלסטינית לפנות לבין הדין ולתבוע את ישראל. אז היה צריך להפעיל מנופים כלכליים, ביטחוניים ומדיניים כדי למנוע זאת, והדבר לא נעשה. בית הדין בהאג הוא גוף פוליטי שנטפל לדמוקרטיות מתקדמות ומנסה להחלישן במקום לטפל בדיקטטורות בהן באמת נעשים פשעים נגד האנושות. גם את הקרב הזה ישראל יכולה לנצח. נדרשת מנהיגות חדשה.״


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: