‏הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בחצות

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה ושר הבריאות לעצירת הטיסות לישראל וממנה, כמפורט להלן:

1. איסור כניסת מטוסים זרים לישראל, למעט טיסות מטען, טיסות לכיבוי אש וטיסות לפינוי חירום רפואי.

2. הגבלה זמנית של היתרי הפעלת חברות התעופה הישראליות.

3. צמצום החריגים ליציאה בטיסה אל מחוץ לישראל, כך שיכללו את המקרים הבאים בלבד: טיפול רפואי, הליך משפטי שאותו אדם צד לו או נדרש להשתתף בו או לוויה של קרוב משפחה.

מנכ"ל משרד הבריאות יחד עם מנכ"ל משרד התחבורה רשאים לאשר בקשות חריגות בשל צורך הומניטארי או צורך אישי מיוחד של יציאה מחוץ לישראל. איסור על יציאה לטיסה חל גם ביחס לטיסות באמצעות מטוסים פרטיים ישראלים.

התקנות יכנסו לתוקף מחר, 25.01.21 בחצות (בין שני לשלישי) לצורך היערכות הנוסעים, המפעלים האוויריים ושדות התעופה. איסור כניסת מטוס זר לישראל לא יחול על טיסה שהמריאה לפני כניסת התקנות לתוקף. תוקפן של התקנות הוא עד יום 31 בינואר 2021

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה:

"אנחנו סוגרים היום את נתב"ג. בניגוד למה שאומרים, אנחנו מקדימים את כל העולם. אף מדינה לא עשתה את מה שאנחנו עומדים לעשות.

אנחנו עושים את זה, אנחנו סוגרים את השמיים הרמטית, למעט חריגים נדירים ממש, כדי למנוע כניסה של מוטציות הנגיף, וגם כדי להבטיח שנתקדם במהירות עם מבצע החיסונים שלנו, "חוזרים לחיים", כדי שתוך זמן קצר נחסן עוד ישראלים.

אני רוצה להדגיש שרק בשבוע הזה, שאנחנו מאשרים בו את סגירת השמיים, אנחנו נחסן עוד כמיליון ישראלים, ובכך אנחנו מבטיחים שהפגיעה של המוטציה, אם היא תיכנס, ופגיעה של וריאנטים נוספים, אם ייכנסו, תהיה קטנה הרבה יותר, וכמובן נוכל לפתוח את הכלכלה שלנו.

עד כה התחסנו כשני מיליון וחצי אזרחים ישראלים במנת החיסון הראשונה, מתוכם כמעט מיליון אזרחים במנת החיסון השנייה.

אני מבקש לפנות לבני ה-60 ומעלה שעדיין לא התחסנו, זה בערך 20% מכם. 80% זו תוצאה יפה מאוד, אבל זה לא מספיק, כי 20% מכם נתונים לפגיעה.

אני מבקש מכם – לכו להתחסן. המטרה שלנו היא להגביר את קצב החיסונים תוך ימים אחדים, אולי כבר מחר או מחרתיים, לרבע מיליון מתחסנים ביום. זה מספר עצום.

בארה"ב עד היום התחסנו כארבעה מיליון בשתי מנות, אנחנו עם 1/40 של האוכלוסייה, חיסנו כבר מיליון בשתי מנות. זאת אומרת שאנחנו מתחסנים בקצב של פי עשרה מארה"ב.

אנחנו בדרך הזו של שמירה על המעטפת החיצונית והתחסנות מסיבית מבפנים.

בהמשך השבוע אנחנו נקיים דיון באסטרטגיית היציאה מהסגר. אני מבטיח לכם שנעשה זאת בזהירות ובאחריות.

אני מבקש לומר משהו לגבי קיום ההנחיות – אני מצפה מכל אזרחי ישראל לשמור על ההנחיות, וזה כולל את כל המגזרים, לרבות המגזר החרדי. אני חייב לציין שרוב המגזר החרדי שומר על ההנחיות, אבל יש יוצאים מן הכלל, ויוצאים מן הכלל שפועלים בצורה בלתי מתקבלת על הדעת. לכן, למי שלא מקיים את ההנחיות – אנחנו נפעל, גם נאכוף את החוק וגם נאכוף כמובן את ההנחיות כפי שצריך בכל מקום.

אני מבקש לומר גם שאני מקדם את החקיקה, אנחנו נביא אותה מחר לכנסת, ביחס לקנסות. זה דבר שמתחייב.

אנחנו מביאים את זה לקריאה ראשונה, כי זה מה שהחוק אומר שיש לעשות בזמן פגרה, אבל הכוונה היא להעביר את זה בקריאה שנייה ושלישית, וללא דיחוי. זו גם ההנחייה שלי, אני מקווה שתשתפו עם זה פעולה.

אנחנו מביאים היום את הסכם כינון היחסים ההיסטורי בין ישראל למרוקו. זה באמת רגע היסטורי, לאחר ארבעה הסכמי שלום עם ארבע מדינות מוסלמיות וערביות בארבעה חודשים.

אני מבקש לברך את מלך מרוקו, מוחמד השישי, על שיתוף הפעולה בינינו. יחד אנחנו מקדמים טיסות ישירות בין המדינות, זה יבוא בקרוב מאוד, קידום שיתופי פעולה כלכליים, מסחריים, טכנולוגיים, וכמובן פתיחת נציגויות בשתי המדינות.

בהזדמנות הזאת אני מבקש לברך שוב את הנשיא ג'ו ביידן, סגנית הנשיא קמלה האריס, על כניסתם לתפקיד. אני מצפה לעבוד עם הנשיא ביידן כדי לחזק עוד יותר את הברית החזקה הזו בין ארה"ב לישראל, ולהרחיב את מעגל השלום בין ישראל לעולם הערבי, למען מזרח תיכון חדש באמת וכמובן, להתמודד גם עם האתגרים המשותפים בינינו, בראשם האיום האיראני".

עוד הוסיף רה"מ נתניהו:

"השבוע נציין את יום השואה הבינ״ל. קורבנות השואה, שישה מיליון במספר מתוך עמנו, זה מספר שכבר עברנו אותו במדינת ישראל.

אבל יש מי ששואף להכחיד את מדינת ישראל ואומר זאת בגלוי, על בסיס יומי, וזה כמובן משטר האיתולות באיראן. הם מדברים לא על השמדה של עוד שישה מיליון, אנחנו כבר מתקרבים לשבעה מיליון יהודים, והם מתכוונים לנסות להשמיד אותנו באמצעות, בין השאר, פיתוח נשק גרעיני.

הם מלווים את האנטישמיות החדשה בגל שמתנגד למה שאנחנו עושים עם חלק ממדינות ערב, שכבר משנות את היחס לעם היהודי, ליהודים בכלל, וגם למדינת ישראל. הם מלבים אנטישמיות ארסית בכל דרך שהיא, במטרה להשמיד אותנו ולהרוג מיליונים נוספים. זה כמובן מתלווה גם לבעלי הברית המוזרים שלהם, שיש באירופה, שלפעמים הם גם אנטי-מוסלמים, אבל הם שותפים בקו האנטי-יהודי האנטישמי הזה. לכן אנחנו נלחמים גם באנטישמיות.

כשאנחנו מדברים על קורבנות השואה אנחנו לא רק מעלים את זכרם, אלא מעלים את הלקח העיקרי של השואה – כשמישהו אומר שהוא מתכוון להשמיד אותך – קח אותו ברצינות, ותתארגן למנוע ממנו את ההשמדה הזאת. זה מה שאנחנו עושים מסביב לשעון, וזו המטרה הראשונה והחשובה ביותר של מדינת ישראל".

דבריו של השר דרעי בישיבת הממשלה:

על אלימות המשטרה בבני ברק: מהיום הראשון אני עושה כל מאמץ שבעולם כדי שישמרו על ההנחיות, אני מגנה בכל הזדמנות כל הפרה של חתונות והתפרעות, יחד עם זאת אני חייב לומר שמיד אחרי האירוע בב״ב התקשרתי לשר אוחנה אמרתי לו שאני הראשון שגינתי את האלימות כלפי השוטרים ואחרי הצטרפו חברי הכנסת של ש"ס. אין מקום לאלימות כלפי שוטרי משטרת ישראל. יחד עם זאת חידדתי לו שאסור לעשות פעולות נקם, זה יזיק לכולנו.

אולם הדברים שלי נפלו על הקרח. הם הגיעו לב״ב עם מאות שוטרים ורימוני הלם ותקפו אזרחים חפים מפשע, אני מוחה על מה שנעשה בבני ברק. זה בושה וכלימה. הם הורסים את כל האימון שבנינו בחודשים האחרונים.

השר דרעי הוסיף: ראינו את בני ברק כמו בסרט עלילה הליקופטרים באוויר ורימונים על תושבים. מה הציבור הזה אשם? מה הציבור יגיד מחר? מענישים אותנו סתם קקולקטיב. הדברים הללו מקשים עלי את המלאכה בעניין.

דברי שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן בישיבת הממשלה:

"אני תומך בסגירת השמים, נוכח העליה התחלואה והסכנה בהתפשטות הנגיף והמוטציות השונות. כזכור הייתי זה שכשר הבריאות הוריתי לסגור את השמים לטיסות מסין ומהמזרח, כבר בינואר מלפני שנה, לפני כל המדינות האחרות, מה שנתן לנו מרווח זמן להתמודדות עם הגעת והתפשטות הנגיף.

לגבי מה שקרה בחמישי האחרון בבני ברק. אני רוצה שיהיה ברור: אני מגנה בתוקף כל שימוש באלימות, ואלה שתוקפים שוטרים זה חמור ביותר. אבל אני פשוט המום מהמראות והתנהגות המשטרה במהלך כל הלילה. פלוגות שוטרים שיצאו במסע נקם ברחובות העיר, נתנו מכות רצח לעוברי אורח, השתמשו ברימוני הלם במשך שעות ארוכות ללא כל אבחנה או צידוק – לצערי דבר כזה יכול לקרות רק בבני ברק, וזה לא ייתכן לעבור על זה לסדר היום.

כעת אנו שומעים על ירי של שוטר באור יום בעיר ב״ב, השתגענו? זה מסוכן וזה מידרדר. צריך לבדוק זאת באופן מקצועי ולא ניתן לפגוע שוב במאות אלפי איש על לא עוול. אני קורא לך אדוני רהמ וגם לך שר הבטחון, תראו את התיעודים מהשטח מליל חמישי ומהיום, זה פשוט לא להאמין.

אי אפשר לקחת קבוצות מסויימות שלא נזהרות ולהכליל אותם על כלל הציבור החרדי שברובו הגדול שומר כל ההנחיות ונזהר מהידבקות. בכל אוכלוסיה יש סוגים שונים, מכאן להכליל על כולם, להתסיס ולהסית נגד מגזרים שלמים זה קו אדום שיש לעוצרו מיידית.

לגבי מבצע החיסונים, אני לא מצליח להבין מדוע לא ממשיכים לחסן בשעות הלילה, מסביב לשעון. אני קורא לעבוד במשמרות כפולות, להוסיף כח אדם במרפאות ולזרז כך את התחסנות האוכלוסיה."

(צילום: חיים צח / לע"מ)

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: