האם בנק ישראל יצליח לשנות את כיוון הדולר או שאנחנו צריכים להתכונן לקידומת 2?

לפני שעה קלה הודיע בנק ישראל כי ירכוש 30 מיליארד דולר בשנת 2021 זאת על מנת למתן את השפעת הייסוף של השקל על הפעילות הכלכלית המקומית. בשנת 2020 כולה רכש הבנק 20 מיליארד דולר.

בעקבות ההודעה הדולר התחזק מעט ל-3.14, לאחר שמוקדם יותר כבר נחלש ל-3.11. בחצי השנה נחלש הדולר ב10% ורק בחודש האחרון הידרדר בעוד 4.5%. כעת הוא רחוק רק בכ 4% מקידומת 2, שבה לא היה מאז אוקטובר 1995.להערכתנו, הרכישות בהחלט יאטו את הייסוף של השקל אבל לא צפוית לשנות את המגמה שנובעת מהגורמים המבניים מצד אחד ותנועות קצרות של דולרים שמגיעים לישראל משוק ההון. זה כמובן גם לא ישנה את המגמה של היחלשות הדולר אל מול מטבעות אחרים בעולם.

מאוחר יותר הערב צפוי נשיא ארה"ב הנבחר ביידן להציג את תוכנית הסיוע הפיסקלית החדשה שלו. ככל שהתוכנית תהיה גדולה יותר – היחלשות הדולר תהיה חדה יותר.

נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר מסר בעקבות הודעת בנק ישראל על רכישת מיליארדי דולרים: ״זהו צעד חשוב, ואנו מברכים את בנק ישראל על נקיטת עמדה ברורה שתומכת בייצוא ובהי-טק הישראלי. לעומת זאת, על משרד האוצר וממשלת ישראל להתעורר ולנקוט בצעדים פיסקאליים כדי למתן את צניחת שער הדולר, כגון הגדלת גידור החוב והפחתת עלויות , ולצאת בתוכנית חירום לסיוע ליצואנים המעסיקים מאות אלפי עובדים וסובלים כיום מהשפעות מגפת הקורונה ומחלת היחלשות הדולר. רק כך נוכל לעצור את ההתדרדרות המהירה של הדולר, ולמנוע את הפגיעה העצומה במשק. בלי התערבות נוספת של משרד האוצר וממשלת ישראל, המשק לא יוכל להתאושש ממשבר התעסוקה ושיעור האבטלה לא ירד״.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: