זעם בימין: המנהל האזרחי מקדם הכשרת בניה לא חוקית של הרשות הפלסטינית

ועדת המשנה לתכנון ורישוי במנהל האזרחי צפויה לדון ביום ראשון הבא בקידום הכשרת תכניות בניה לא חוקיות שהובילה הרשות הפלסטינית במסגרת "המערכה על שטחי C".

תכניות אלו כוללות בניה לא חוקית בתוך שמורות טבע, על אדמות מדינה המיועדות ליישובים ישראלים, וכן שורת בתי ספר בלתי חוקיים, שהרשות הפלסטינית מגדירה "בתי ספר של המאבק בהתנחלויות".


מיד לאחר התחלת הבניה בנקודות אסטרטגיות, מוגשת תכנית בניה למנהל האזרחי מטעם הרשות הפלסטינית, ובמקביל מוגשת עתירה לבית המשפט, בדרישה לעצור את הליכי האכיפה עד להשלמת ההליך התכנוני.

בפועל, המנהל האזרחי מקפיא את הליכי האכיפה עד לדיון בתכניות, ובינתיים המבנים מאוכלסים ומשיגים את מטרתם.

תנועת רגבים, המובילה את המאבק בבניה הבלתי חוקית הפלסטינית, עתרה במהלך השנתיים האחרונות כנגד כמה תיקים הצפויים לעלות לדיון הקרוב במנהל האזרחי. בכלל העתירות שהוגשו, טען המנהל האזרחי, כי בכוונתו לאכוף את החוק במקום "בהתאם לסדרי העדיפויות", אולם כעת מתברר כי בכוונתו להוביל להכשרת הבניה למפרע – מה שיאפשר לרשות הפלסטינית לסמן וי על המהלך לתפיסת השטח.

התכניות שיידונו משתרעות על פני כ-500 דונם, ויש בהן כיום מאות מבנים בלתי חוקיים.
בין השאר, מדובר בבניה של בית ספר לא חוקי בתוך שמורת הטבע נחל מכוך שבמזרח חבל בנימין, בהלבנה של כפר לא חוקי "דאהר אל מאלק" בצפון השומרון, שהשתלט על אדמות מדינה ביישוב שקד, ובכך מונע את הרחבתו שאושרה לפני שנים רבות, הלבנת בניה נרחבת בלתי חוקית בכפר וואלג'ה שעל כביש המנהרות, הלבנת בניה בלתי חוקית בכפר קיסאן במזרח גוש עציון, ועוד.

"נתניהו מוציא כותרות על הרחבת ההתיישבות היהודית ב800 יחידות דיור, וביד השניה מאשר תכניות בניה בלתי חוקית של הרשות הפלסטינית על מאות דונמים", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "המשמעות האסטרטגית פה ברורה ומחרידה: ההתיישבות היהודית צריכה להתכנס לתוך משבצות קטנות ומגודרות, בעוד שהרשות הפלסטינית מתפשטת על פני השטח, וגם מקבלת אישור לכך".


פורום ההתיישבות הצעירה אמרו בתגובה: "ראש הממשלה ממשיך לירוק בפרצופם של המתיישבים. לשפשף את העינים ולא להאמין – "מנהיג הימין" איבד את זה כנראה.

אחרי שניסה להלבין את הבניה הבדואית בנגב כחלק מדיל עם מנסור עבאס מעדיף נתניהו כרגע להיות שותף לתכנית ההשתלטות של הרש״פ ולהלבין את הבניה הפלסטינית העבריינית בשטחי c.

כל זאת בזמן שהוא ממשיך להפקיר ללא תנאי מחיה וללא ביטחון מינימאלי את עשרות אלפי התושבים ביישובים הצעירים שאת הסדרתם הוא מעכב כבר חודשים.

לצערנו גם שר הביטחון שהסתכל לנו בעיניים ואמר שיפעל להעניק לנו את תנאי המחיה להם אנו זכאים, מעדיף לעסוק בפוליטיקה קטנה ובזמן שהוא מסדיר לפלסטינאים אלפי יח״ד בלי למצמץ, את הסדרת ההתיישבות הצעירה הוא מתנה בשלל תנאים.

נתניהו וגנץ. מספיק עם המדיניות המפלה. אשרו באופן מיידי את החלטת הממשלה שנועדה לתת לנו חיים״.

מועצת יש"ע הוסיפו: "אין גבול לציניות. שר הביטחון וראש הממשלה רוצים להכשיר השתלטות פלסטינית לא חוקית על שטחי C בניגוד להסכמים המדיניים, ומורידים מסדר היום הסדרה של התיישבות ישראלית שעלתה בצורה מתואמת על אדמות מדינה.

מסתבר שבמנהל האזרחי יש כח אדם ותקציבים לאשר השתלטות פלסטינית על שטחי C, אבל נגמר התקציב כאשר צריך לקדם מדיניות ציונית לאומית בדרך של הסדרת ההתיישבות הצעירה.

זו אפליה קשה ולעיתים גם מסכנת חיים, של אזרחים נורמטיבים ששווים בחובות למדינה אבל לא שווים בזכויות.

ראש הממשלה ושר הביטחון. זו עת מבחן. עצרו את האפליה ואת הפגיעה במתיישבים, אשרו את ההחלטה המונחת על השולחן להסדרת ההתיישבות הצעירה".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: