הצעת החוק לדחיית מועדי התקציב נדחתה ברוב של 49 מתנגדים מול 47 תומכים

לאחר דיון ממושך שכלל למעלה מחמישים דוברים, סיכום דיון של שעה וחצי והצבעה שמית, מליאת הכנסת דחתה את הצעת חוק-יסוד: הכנסת (תיקון מס' 51 – הוראת שעה) (התפזרות בשל אי-קבלת חוק תקציב והמועד להגשתו לכנסת). 47 ח"כים תמכו בהצעה לעומת 49 שהתנגדו. הכנסת תתפזר מחר בחצות.

רגע לפני ההצבעה, ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו את רשות הדיבור במליאה ואמר: "התעכבתי משום שבשעה 24:00 בדיוק, קיימתי שיחה עם אחת מראשי החברות הגדולות בעולם שמפתחת חיסונים. ביקשתי ממנו להקדים משלוחי חיסונים לישראל ובאותה הזדמנויות שאלתי אותו מה ההתפתחות לגבי המוטציה. הוא סיפר שיש להם פיתוחים ומחקר, וההערכה שלהם שהחיסון שיש בידנו יכול באפקטיביות גדולה לטפל במוטציה. הם ידעו את זה תוך ימים וזה כמובן בשורה גדולה לאנושות ולעם ישראל. זה מה שעשיתי בשעה הזו. במשך היום עבדתי יחד עם חברי לסגור את השמים נגד המוטציה שיכול להיות שהיא כבר כאן.


בשעה הזו היינו צריכים ללכד כוחות ולמצוא כל דרך למנוע את הבחירות המיותרות האלה. ברגע האחרון בני גנץ נסוג מהדברים שהסכמנו עליהם כדי לעצור את הדיקטטורה הפקידותית משפטית פה, אבל הוא לא עמד בלחץ של ניסנקורן וחבריו ואנחנו לא יכולים להסכים לזה. ולכן כחול לבן הולכים לגרור אותנו לבחירות מיותרות. אני לא חושש מהבחירות, אנחנו ערוכים לזה ואנחנו ננצמח, אבל זה מיותר. אני אצביע בעד המשך קיום הממשלה."

ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד הגיב: "על מי אתה עובד, לא מעניינת אותך המוטציה מעניינת אותך רק הרוטציה."

עפ"י הצעת החוק:
(1) הממשלה תניח את הצעת חוק התקציב לשנת הכספים 2020 עד יום ח' בטבת התשפ"א (23 בדצמבר 2020), והיום הקובע יהיה י"ז בטבת התשפ"א (1 בינואר 2021)


(2) הממשלה תניח את הצעת חוק התקציב לשנת הכספים 2021 עד יום ח' בטבת התשפ"א (23 בדצמבר 2020), והיום הקובע יהיה כ"ב בטבת התשפ"א (6 בינואר 2021).

(3) לא נתקבל חוק התקציב לשנת הכספים 2020 עד יום ט"ז בטבת התשפ"א (31 בדצמבר 2020) או חוק התקציב לשנת הכספים 2021 עד יום כ"א בטבת התשפ"א (5 בינואר 2021), יראו כאילו החליטה הכנסת על התפזרותה לפני גמר תקופת כהונתה, והבחירות לכנסת העשרים וארבע יתקיימו ביום י' בניסן התשפ"א (23 במרס 2021)."

מ"מ יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יצחק פינדרוס הציג את ההצעה בפתח הדיון ואמר: "אני מבין את הסיטואציה. יש דבר אחד שמוסכם על כל חלקי הבית בכאוס השלטוני שאנחנו נמצאים בו. אי העברת תקציב 2020 תשתק את המדינה וצריך להעביר אותו גם אם יוצאים לבחירות. בואו נעביר את החוק הזה בשביל שלא יווצר כאוס, יכול להיות שהבחירות לא יובילו להכרעה ולא יהיה תקציב עוד הרבה זמן, לכן אני חושב שצריך להצביע בעד ההצעה הזו."

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אתם חושבים שקל לנו כאופוזיציה לפזר את הכנסת הזאת זה וללכת לבחירות בתקופה הזאת? חודשים בניגוד ל dna שלנו כאופוזיציה התנגדנו לבחירות, תמכנו בעוד חוק ועוד חוק. התוכניות שלכם לקורונה, יותר טובות פחות טובות עברו פה-אחד בוועדת הכספים כי גילינו אחריות. כי הבנו שישראל לפני הכל זו לא סיסמה זו אחריות זו מחויבות שלנו כשליחי ציבור. איך אפשר ככה לנהל מדינה? איך אתם מסוגלים אני מסתכל בעיניים של אזרחי ישראל? שמסתכלים עלינו על הבית הזה והם לא מבינים איך יכול לראות שאין תקציב."

ח"כ יאיר גולן: "עשינו צחוק. עשינו צחוק מהחוק, עשינו צחוק מחוק יסוד הממשלה, ומחוק יסוד הכנסת, עשינו צחוק מכל נורמה ציבורית אפשרית, עשינו צחוק ממשרתי ציבור ישרי דרך ,עשינו צחוק מהאמת, עשינו צחוק מבתי המשפט, עשינו צחוק מהיועץ המשפטי לממשלה פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לכנסת, עשינו צחוק מהמשטרה ומהעומד בראשה, עשינו צחוק מהכנסת ומחברי הכנסת, עשינו צחוק מעצמנו כי אנחנו שבויים בידי ראש ממשלה מושחת, מפלגות מסואבות או סקטוריאליות אופורטוניסטיות להחריד. עשינו צחוק מעצמנו כי ראינו באנשים מושחתים או רופסים מנהיגי העתיד מנהיגים שעוד דקה יהפכו לנחלת העבר. עשינו שחוק ועכשיו אנחנו נבכה הרבה שנים קדימה אם לא נבנה חלופה שלטונית ואם לא נשנה כיוון ערכי."

ח"כ ישראל אייכלר: "בהיסטוריה של ימי המגפה במדינת ישראל ישאלו איך יתכן שבתקופה נוראה כזו של קורונה ומשבר כלכלי וחברתי, כאשר הכל טובע, וכמו בספינת הטיטאניק, הנגנים ניגנו, והמלצרים מלצרו, והפוליטיקה השתוללה כאילו כלום לא קרה. אף אחד לא יאמין לזה. אינני יודע אם יש כבר עם מי לדבר, אבל אני מעז לבקש מבני גנץ שהוכיח בעבר יושרה ותום לב, שעוד הלילה יחשוב על טובת אזרחי ישראל ויחזור להקים ממשלה יציבה עם נתניהו על בסיס דברים מוסכמים."

השר אופיר אקוניס: "זה סופו של כל בלון. כבר עם הקמתה הייתה כחול לבן בלון נפוח מלא באוויר שלא מציע כלום ולא אומר שום דבר. כחול לבן לא עושה לעצמה הלילה הזה חרקירי היא מתאבדת בקפיצה מגג הבניין הזה. זו התאבדות מהירה ומיידית וכחול לבן שוברת את כל השיאים של כל מפלגות האווירה מאז 1977. המושבים של כחול-לבן הריקים מעידים במידה רבה על ריקנותה של כחול לבן. כחול לבן, השותפה הפוליטית הגרועה ביותר שיכולנו לאחל לעצמנו, דרדרה את ישראל לבחירות המיותרות והבזבזניות ביותר בתולדותיה."

ח"כ אוסמה סעדי: "אנחנו כאן רומסים את כל חוקי היסוד ועושים חוכא ואטלולא מכל המוסד הזה שנקרא חוקי היסוד. אחרי שקיבלנו את פשרת האוזר ודחינו את זה למאה יום, כאשר אין תקציב למדינה מאז 2018. התקציב האחרון שאושר, תקציב דו-שנתי, זה היה עוד לפני שהתפטרתי ברוטציה בשנת 2017 בכנסת ה-20, ומאז אין למדינה תקציב. איך אפשר לנהל מדינה באחד מהמשברים הבריאותיים הקשים ביותר לא רק בישראל אלא בעולם? כבר שנה אומרים אי אפשר אבל תקציב ל-21 יש מגיפה, יש שינויים, אנחנו אולי נעשה את זה בפברואר או במרץ, אבל אז פתאום מביאים לנו חוק כזה היום. איפה כל הרפורמות שהתגאה בהם שר האוצר הכל ירד לטמיון ולכן זה חוק שצריך להוריד אותו מהר ככל האפשר ואנחנו כמובן צריכים להפיל את הממשלה הזאת."

ח"כ מאיר כהן: "מה שמתרחש לעיני לנגד עיננו הוא חסר תקדים ובלתי נתפס. זאת אחת הפעמים הבודדות בהן המשבר והאנדרלמוסיה העוברים על המדינה מחווירים לעומת מה שמתרחש כאן בקרב ההנהגה. הבלאגן בין שתי השותפות לממשלה כל כך גדול עד שאין אפילו הן לא מצליחות להגיע להסכמה על דרך הפרידה. אני לא רוצה לומר לחבריי מכחול-לבן אמרנו לכם, אבל אני אומר לכם כעת הרימו את ראשכם וצאו מהממשלה הרעה בתולדות המדינה. המריבות ביניכם לבין עצמכם גורמות לנו להחוויר, זאת הפעם הראשונה בכנסת ישראל שהקואליציה ממלאת את תפקידה של האופוזיציה בצורה מוצלחת ביותר."

ח"כ נפתלי בנט: "השנה האחרונה הייתה מאוד מטלטלת עבור אזרחי ישראל, נלקחו מאיתנו דברים שאנחנו רואים כמובנים מאליהם, חופש התנועה, הזכות להתפרנס, חינוך, בריאות, ובאירוע כל כך קיצוני האזרחים מצפים שהמדינה תהיה שם לצידם. הם הסתכלו וראו ששרי הממשלה עושים בדיוק הפוך. במקו לעזוב הכל ולטפל בכל הכוח במשבר, שרים במשרדי הממשלה במשרדים עצומים המשיכו כרגיל לנצל את המשרדים לג'ובים, כבוד ומופעי יחצנות. יש רק דבר אחד יותר גרוע מבחירות, וזה המשך הממשלה שתירשם לדיראון בדברי ימי ישראל כממשלה הכי גרועה בתולדות המדינה."


קרדיט צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: