תגובות

לראשונה: כתבי אישום נגד שני מפגינים נגד נתניהו

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום שני כתבי אישום לבית משפט השלום בעיר נגד בר בנימין בגין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והתקהלות אסורה ונגד גונן בן יצחק בגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והתקהלות אסורה.

על פי כתב האישום שהוגש כנגד בר בנימין, ביום 20.9.20 התקיימה הפגנה בסמוך למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור. בהפגנה לקחו חלק מפגינים רבים שעמדו, בין היתר, גם על כבישים הסמוכים למקום.


סמוך לשעה 00:00 כרזו השוטרים למשתתפי ההפגנה כי מרגע זה ההפגנה אינה חוקית, וכי על המפגינים לפנות את הכבישים, על מנת לחדש את התנועה במקום.

סמוך לשעה 00:40, החלו השוטרים לפנות מפגינים, אשר לא נשמעו להוראת השוטרים, ונותרו עומדים או יושבים על הכבישים, ביניהם הנאשמת שעמדה באותה עת יחד עם מפגינים אחרים על הכביש סמוך לכיכר פריז.

אחד השוטרים במקום ניגש לבנימין וביקש ממנה לפנות את הכביש. הנאשמת סירבה והשוטר אמר לה כי אם לא תעשה זאת מרצונה, ייאלץ לפנות אותה בכוח. הנאשמת עמדה על סירובה, ובשל כך החל השוטר לפנות אותה מהכביש.

השוטר שם את ידו על גבה של הנאשמת כדי לפנות אותה, וזו, בתגובה, הסתובבה לעברו, ריססה על פניו גז פלפל ממיכל שנשאה בכליה, וניסתה לברוח מהמקום.

על פי כתב האישום שהוגש נגד גונן בן יצחק, ביום 18.7.20 התקיימה הפגנה סמוך לכיכר פריז בירושלים בה נטלו חלק מפגינים רבים. בסביבות השעה 00:00 החלו כוחות המשטרה לפעול לפינוי המפגינים מהמקום. כוחות המשטרה כרזו למפגינים, באמצעות מכשירי כריזה משטרתיים, שההפגנה איננה חוקית וכי עליהם לעזוב את המקום.


מפגינים רבים, וביניהם הנאשם, לא נענו לקריאות השוטרים והמשיכו להפגין במקום שלא כדין. השוטרים כרזו לעבר המפגינים אך המפגינים הוסיפו להקים רעש באמצעות משרוקיות, תופים וצעקות.

בשעה 00:05 הורה מפקד המשטרה נצ"מ יעקבי לקדם מכונת התזה (מכת"ז) לכיוון הצומת בה עמדו המפגינים וזאת ע"מ לכרוז פעם נוספת למפגינים, וכן כדי לאפשר את השימוש בה לשם פינוי המפגינים ככל שיידרש.

בהמשך למתואר, קרא הנאשם למפגינים אחרים לרוץ לעבר המכת"ז. הנאשם נעמד מול המכת"ז וחסם את נתיב נסיעתה. בהמשך לכך, נשכב הנאשם מתחת למכת"ז וחבק את ידיו סביב חלק מגחון המכת"ז, וזאת בכוונה למנוע את המשך התקדמותה ולסכל את השימוש בה.

"חבק את ידיו סביב חלק מגחון המכת"ז בכוונה למנוע את התקדמותה". צילום: ישי ירושלמי VIP.

על אף דרישותיהם החוזרות של השוטרים, סירב הנאשם לשחרר את אחיזתו במכת"ז ולצאת, לאור זאת נאלצו השוטרים להשתמש בכוח כדי לנתק את הנאשם מהמכת"ז ולפנותו מן המקום.

ההחלטה על הגשת כתבי האישום התקבלה בהתאם למדיניות הפרקליטות בבואה לטפל בעבירות המבוצעות במסגרת הפגנות, כפי שבאה לידי ביטוי בהנחיית המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים). מדיניות זו נקבעה במטרה לאזן באופן ראוי בין זכות היסוד של כל אזרח בישראל להשתתף בהפגנות ולהתבטא באופן חופשי, ובין האינטרס הציבורי שבשמירה על בטחון הציבור ורכושו, שלטון החוק והסדר הציבורי.

הדגלים השחורים אמרו בתגובה על הגשת כתב האישום נגד עורך הדין של התנועה עו״ד גונן בן יצחק: "דגל שחור מתנוסס מעל המעשים של משטרת נתניהו. ממשלת ישראל רודפת באמצעות דורון ידיד את מובילי המחאה נגד השחיתות. משטרת ישראל הופכת להיות זרוע ביצועית בארגון הפשע והרשע של בנימין נתניהו. גנץ, אשכנזי וניסנקורן צריכים להתבייש בכך שהם משתפים פעולה עם הרדיפה הפוליטית הזאת.״

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ תמר זנדברג: "אחד מראשי המחאה מואשם בכך שנשכב באופן לא אלים מתחת למכת"זית, כלי שהשימוש בו הוא אלימות משטרתית בפני עצמה. במקום לטפל בעשרות מקרי האלימות כלפי מפגינים בחמשת החודשים האחרונים, המשטרה מבצעת רדיפה פוליטית אחר משתתפי המחאה".

(בתמונה: גונן בן יצחק מתחת למכתזית, צילום: ישי ירושלמי VIP)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: