תגובות

ביה״ח הלל יפה: בניתוח נדיר הוצא שרירן בגודל של 20 ס"מ באישה בשבוע 19 להריונה

אישה בהריון בשנות ה-30 לחייה הגיעה עם כאבים עזים בבטנה למרכז הרפואי הלל יפה. בסדרת בדיקות שעברה התגלה שרירן בגודל עצום שאורכו מעל ל- 20 ס"מ.

בניתוח נדיר מסוגו שבוצע על ידי ד"ר שגיא חיימוביץ, מנהל אשפוז יום ושירות היסטרוסקופיות באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי הלל יפה, הוצא השרירן מרחם האישה בעודה בשבוע ה- 19 להריון.


העובר ואמו עברו את הניתוח בהצלחה. השבוע הגיעה האם לביקורת במרפאה של ד"ר חיימוביץ והציגה בגאווה תמונה של התינוק שנולד כנגד כל הסיכויים.

אמנה ג'אמל בת ה- 36 מג'ת הגיעה בחודש מרץ בשנה שעברה למרכז הרפואי הלל יפה לאחר שחשה כאבים עזים בבטנה וקשיי נשימה בעודה בשבוע 19 להיריון.

לאחר סדרת בדיקות שעברה עלה החשד כי ייתכן שמדובר בגידול ענק בבטן שנדחס והגיע לסרעפת, מה שגרם לאמנה קושי ממשי לנשום.

לרוב במקרים כאלה, כשמדובר בשבוע צעיר להיריון (לפני שבוע 24) והעובר אינו בר חיות, מקובל להפסיק את ההיריון כדי לנתח את האישה ולהוציא את הגידול במהרה.

מיטב המומחים ב"הלל יפה" התכנסו כדי לדון במקרה מיוחד זה ועלו אפשרויות שונות לאבחון וטיפול במצבה הקשה.


לאחר שיקול דעת של המומחים, התקבלה המלצתו של ד"ר שגיא חיימוביץ', מנהל אשפוז יום ושירות היסטרוסקופיות באגף נשים ויולדות ב"הלל יפה", לנתח את האישה, לכרות את השרירן העצום ולשלוח אותו לביופסיה כדי לבדוק ממאירות ורק אז לקבל החלטה סופית על המשך ההיריון או האפשרות להפסיקו.

"הגישה הרווחת היא לא לנתח נשים בזמן היריון בשל הסיכון שעלול להיגרם הן לעובר והן לאם. במקרה הנ"ל המלצתי על ניתוח על אף ההיריון כדי לתת סיכוי ולו הקטן ביותר להמשך ההיריון, למרות הסיכונים הכרוכים בכך", ציין ד"ר חיימוביץ.

הרופאים בישרו לאמנה ולבעלה מוחמד כי לעובר שלהם ככל הנראה אין סיכוי לשרוד את ההיריון בשל חשד לגידול ממאיר, אך קודם לכן רוצים לנתח ולבדוק האם מדובר בשרירן ענק או בגידול שפיר/ממאיר.

ד"ר חיימוביץ מספר: "כשבני הזוג שמעו את הבשורה נפלו פניו של מוחמד. מסתבר כי בנישואיו הראשונים, אשתו נפטרה ממחלת הסרטן כחודש לאחר לידת בנם השלישי. וכעת, אשתו השנייה- אמנה עם חשד לסרטן במהלך ההיריון הראשון שלהם. הסברתי להם כי אומנם הסיכוי קטן, אך אני ממליץ לנתח על אף ההיריון".

ואכן, ד"ר חיימוביץ' ניתח את אמנה ומצא כי מדובר בשרירן עצום, מעל ל- 20 ס"מ, שהתחבר ישירות לרחם. הוא כרת את השרירן וביצע בדיקת אולטרסאונד על מנת לוודא שהעובר שרד את הניתוח, שיש דופק תקין וניתן להמשיך את ההיריון. אמנה והעובר עברו את הניתוח בהצלחה והמשך ההיריון היה תקין.

"הסיבה להיווצרות שרירן אינה ידועה אם כי שרירנים הם תופעה שכיחה שמופיעה בכ- 70% מהנשים מעל גיל 40. בגיל צעיר, כמו במקרה של אמנה, זה די נדיר, מה עוד שלרוב השרירנים קטנים (אורכם סנטימטרים ספורים) ואילו במקרה זה השרירן היה באורך של כ- 20 ס"מ, שהכיל הרבה כלי דם, מה שהעלה את החשד לגידול ממאיר", הסביר ד"ר חיימוביץ.

השבוע הגיעו אמנה ומוחמד למרפאה של ד"ר חיימוביץ לבדיקה שגרתית ובידם תמונה של תינוקם- אדם. "אין מילים בפינו כדי להודות לד"ר חיימוביץ על שהיה נחוש בדעתו וניתח אותי תוך כדי ההיריון. בזכותו אני מחבקת היום את אדם, בני הבכור", ציינה אמנה בהתרגשות.

תמונות: באדיבות משרד הדוברת.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: