‏ח”כ איימן עודה כפי שמעולם לא שמעתם: “המשטרה, תכסחו להם את הפרצוף!” | צפו

מליאת הכנסת קיימה דיון בהצעת חוק העונשין (תיקון – קביעת עונש מזערי והוראת שעה לעבירת החזקת נשק בלא רשות על פי דין), התש"ף-2020 של חבר הכנסת איימן עודה וקבוצת חברי הכנסת, והצעה דומה של ח"כ גדעון סער.

הנאום המלא של יו״ר הרשימה המשותפת ח״כ איימן עודה בהצגת החוק להחמרת ענישה על עבירות הקשורות בנשק:

״או שאתם בצד של אזרחים ערבים או שאתם בצד של ארגוני הפשע. בכמה עוד ניחומי אבלים נבקר? כמה פעמים אסתכל בעיניים של הורים שכולים? 94 מהשכנים שלי, מהאחים שלי, נהרגו השנה. אנחנו ברשימה המשותפת קוראים לכם להכנס באבא של ארגוני הפשע ולכסח להם את הפרצוף. רוצים לחיות בחברה ללא נשק.״

במהלך הדיון אמר בסערת רגשות יוזם ההצעה ח"כ איימן עודה: "אתם צריכים להחליט, או שאתם עם החברה שלנו או שאתם עם ארגוני הפשע. השאלה היא בכלל לא נתונים. אתם אין לכם מושג מה זה להיות הורה ערבי שמחסיר פעימה כל פעם שהבן שלו יוצא מהבית. אין לכם מושג מה זה להיות צעיר ערבי שנמצא בסיכון מירי חי פי מאה מאשר מוות בנגיף הקורונה,

94 אזרחים ערבים נהרגו השנה הזו, 94 מהשכנים שלי, מהאחים שלי, נהרגו השנה הזו. ופה יש משטרה שמצליחה לעשות הכול כשהיא רוצה. מה, אתם לא יודעים מה השמות של ארגוני הפשע המאורגן? אנחנו, הרשימה המשותפת, קוראים לכם להיכנס באבא של אבא שלהם, לכסח להם את הפרצוף, תכסחו את הפרצוף של ארגוני הפשע המאורגן. זה מה שאנחנו רוצים. יש דבר יותר ברור מזה? אנחנו רוצים לחיות בחברה ללא נשק."

ההצעה מבקשת לקבוע כי על העבירות השונות הקבועות בסעיף 144 לחוק, שעניינן רכישת נשק, החזקתו, הובלתו ועוד, יוטל עונש מינימום של מחצית מהעונש הקבוע כיום בחוק. כמו כן, מוצע לקבוע כי מי שיעביר למשטרה או לצבא נשק שהוחזק בלא רשות בתוך 180 ימים מיום פרסומו של החוק המוצע, לא יואשם בביצוע עבירה זו, אלא אם כן הנשק היה מעורב בעבירה מסוג פשע.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "137 אזרחים ישראלים נרצחו או נהרגו בשנת 2019, מרביתם מנשק חם. נתון זה מצטרף לעובדה שבשנים האחרונות ישנה עלייה במספר העבירות המבוצעות תוך שימוש בנשק לא חוקי. תופעה מסוכנת זו מדירה שינה מעיניהם של אזרחים רבים ללא הבדל לאום, דת או מקום מגורים."

בסיכום של המציעים עם שר המשפטים אבי ניסנקורן, הוחלט כי תשובה והצבעה על ההצעה יתקיימו במועד אחר.

שר המשפטים ח״כ אבי ניסנקורן ויו״ר הרשימה המשותפת ח״כ אימן עודה שוחחו בימים האחרונים על הצעת החוק שיזם ח״כ עודה בנושא החזקת נשק שלא כדין, וסיכמו כי שר המשפטים יכנס בהקדם דיון מטה בהשתתפות נציגי הייעוץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה, על מנת לבחון דרכים להחמרת הענישה בתופעה החמורה של סחר ושימוש בנשק בלתי חוקי.

שר המשפטים ניסנקורן: ״מיגור האלימות בחברה הערבית ובחברה הישראלית כולה הם עבורי משימה לאומית חשובה מאין כמותה. התופעה של החזקת נשק בלתי חוקי הפכה בשנים האחרונות למכת מדינה של ממש ולמרות מאמצי המערכת, מנגנוני האכיפה הקיימים אינם נותנים מענה מספק. בעקבות שיחותיי עם ח״כ עודה ועם נציגי ציבור נוספים בחברה הערבית, החלטתי לכנס בדחיפות עבודת מטה במשרד המשפטים ולבחון מהי הדרך המיטבית להחמרת הענישה והגברת ההרתעה נגד עברייני הנשק. הצלחתנו במשימה הקריטית הזו תסייע למאבק באלימות ותציל נפשות בישראל״.

יו״ר הרשימה המשותפת ח״כ עודה לכחול לבן: "כל אחד צריך להחליט אם הוא עומד לצד האזרחים הערבים והחברה כולה או עומד לצד ארגוני הפשע. אני מברך על הנכונות של שר המשפטים להתחיל עבודת מטה רצינית שתוביל להחמרת ענישה. כל דקה שעוברת בלי טיפול שורש לארגוני הפשיעה מקדמת אותנו לקורבן הבא".

תגובות לכתבה:

 1. פופר

  עודה חבל שאן יותר ערבים נירצחים אתם אמשותפת מסיתים
  את כול אערבים והם רוצחים אחד את אשני עודה תמשחו זה בסדר
  שאתם רוצחים אחד את אשני
  חבל שזה ראק 99 עדיף מי אפס
  באצלחה תמשחו לארוג אחד את
  אשני תעלו את אמיספר 99

 2. ט. ניסים ✴

  ליצן…בעל אלף פרצופים.

כתיבת תגובה: