‏בג"ץ קבע: ביתו של המחבל שרצח את הרב שי אוחיון בפתח תקווה ייהרס

בג"צ דחה היום (א') את עתירת המחבל שרצח את הרב שי אוחיון הי"ד והתיר לצה"ל להרוס את בית המחבל. ההחלטה התקבלה ברוב דעות, כאשר השופט מני מזוז מתנגד להריסה. את העתירה הגיש המחבל ומשפחתו בתמיכתם ויצוגם של ארגון השמאל הקיצוני המוקד להגנת הפרט.

‏השופטים סולברג ווילנר היו בעד, מזוז נגד. השופט מני מזוז טען כי משפחת המחבל חפה מפשע והמטרה אינה מקדשת את האמצעים.


את עיקר פסק הדין כתב השופט נעם סולברג, שקיבל את תמיכתה של השופטת יעל וילנר, וכאמור התקבל ברוב דעות. באשר לטענת העותרים כי ההריסה נוגדת אמנות בינלאומיות כתב השופט סולברג בפסק הדין כי "איננו יכולים אפוא לפרש את האמנות הבינלאומיות שקיבלה על עצמה מדינת ישראל במנותק מן ההיבט המסוים של המלחמה בטרור, שאותו אנו חווים, לדאבון הלב, דבר יום ביומו; חפצי-חיים אנחנו, ולא נמות על קידוש אמנת ז'נבה. גלוי וידוע, כי מדינת ישראל מתמודדת עם מלאכי-חבלה חורשי-רע, שהוגי האמנות לא חזו כלל בעיני-רוחם בעת שעיצבו וגיבשו את הוראותיהן."

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר מלווה את משפחת אוחיון מסר "אנו מברכים על הפסק ומאמינים שפעולות הרתעה נחושות מביאות להצלת חיים ומונעות קורבנות ישראלים רבים. מצער מאוד ואף מקומם לראות שבבית המשפט הישראלי יושבים גם שופטים שבענייהם ערך חיי ישראלים וחיילי צהל פחות מכל ערך אחר."

ח״כ משה ארבל (ש"ס) אמר בתגובה להחלטה: ״אני מברך על ההחלטה. ידע כל מחבל ומרצח פוטנציאלי כי במעשי הרצח ממיט הוא חורבן ואסון על ביתו ומשפחתו ויבחר בחיים. ההרתעה בהריסת בתי המחבלים מוכחת ומצילה חיי אדם״.

חבר הכנסת אוריאל בוסו (ש"ס) אמר: "החלטה שפויה שהתקבלה היום מלמדת על פוטנציאל ההרתעה שלצערי נעלם ממזמן בקרב אותם רוצחים ומשפחותיהם.

אני הוא זה שלצערי נאלצתי בהחלטה הקודמת לעדכן את אלמנת המנוח על ההחלטה שהשאירה בספק את נושא הריסת הבית של המחבל, זה היה שבר על שבר, עצם זה שהם לא חלק מהמעורבים בהחלטות של יקיריהם זהו נושא כאוב בפני עצמו שיצטרך לעשות את כל הדרכים גם ע"י חקיקה שאני מקדם בימים אלו בכדי לשנות את התפיסה המעוותת.


בסופו של יום זאת החלטה מתבקשת שתשפוך מעט אור בחושך הגדול של המשפחות שאת היקר להם זה ודאי לא יחזיר אבל נחמה וצדק נדרש עבורם וזה קרה הערב הזה."

בתנועת "אם תרצו" אמרו בתגובה: "הגיע הזמן שבג"ץ יפסיק להתערב בהחלטות בטחוניות של מדינת ישראל וייתן לגורמי הביטחון לעשות את עבודתם. כל מחבל שפל צריך לדעת כי אם הוא יבחר לצאת ולרצוח דמו יהיה בראשו וביתו יהרס לאלתר. חובתם של שופטי בג"ץ להגן על אזרחי ישראל ולא על המחבלים, משפחותיהם ורכושם. השופט מזוז פסק זו הפעם העשירית נגד הריסת בית מחבל. אנו קוראים לנשיאה חיות להפסיק לשבץ את השופט מזוז לדיונים בנושאי הריסת בתי מחבלים, פסיקותיו הן פוליטיות ולא משפטיות ויש בכך טעם לפגם."

(בתמונה: הרב שי אוחיון ז"ל.)


תגובות לכתבה:

  1. שולמית

    מזוז כשופט תתבייש. לך על השיפוט דם חיילנו נפל והעונד הקטן אתה מסרב כנראה סה לא הגיע למפתן ביתך

  2. נחום

    השופט מזוז טועה ומטעה, גם מאסר עולם פוגע במשפחת הרוצח, אז לשיטתו של מזוז צריך אולי לתת לרוצח עבודות שרות במשרד של אבו מאזן, ובערב הוא יחזור למשפחתו

כתיבת תגובה: