הסגר ההדוק נכנס לתוקף: השווקים נסגרים, בתי הכנסת ננעלים | אלו המגבלות

הסגר הכללי שהטילה הממשלה בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה, וכולל הגבלות נרחבות של כל תחומי החיים, כנס לתוקף החל מהשעה 14:00, ויימשך יותר משבועיים. זאת, שבוע בלבד מאז החל הסגר המרוכך על הציבור.

עם זאת, ככל הנראה, ההגבלות שהממשלה תכננה להטיל על ההפגנות לא ייכנסו לתוקף ככל הנראה, לאחר שהקואליציה התקשתה לאשר אותן בכנסת. נכון לשלב זה, אין כל הגבלה על ההפגנות, לבד מחובת עטיית מסיכה ושמירה על ריחוק חברתי.

ש לציין כי בסופו של דבר, החליטה הממשלה לאשר את פעילותם של מקומות עבודה רבים למרות שבתחילה הייתה כוונה לצמצם את פעילות המגזר העסקי.

על רקע העלייה בתחלואה ועם כניסת התקנות המעודכנות שאושרו ע"י הדרג המדיני לתוקפן, יתפרסו אלפי שוטרי משטרת ישראל, שוטרי משמר הגבול ומתנדבים בתגבור מאות חיילי צה"ל ומפקחים בכל רחבי הארץ, זאת ע"מ לאכוף את התקנות במרחב העירוני והבינעירוני.

המשטרה תגביר את הפעילות היזומה לפיקוח ואכיפה. שוטרי אגף התנועה של משטרת ישראל יתפרסו בצירים הבינעירוניים ובכניסות לערים, ולצד אכיפת התנועה יבצעו בדיקות ופיקוח אחר תנועת כלי רכב בין הערים.

בנוסף תבצע המשטרה מחסומים קבועים ומדלגים וכן סיורים ממונעים ורגליים בכניסה לערים ובתוכם, במטרה למנוע התקהלות אסורה ויציאה אסורה של אזרחים למרחב הציבורי בניגוד לתקנות, וכן לפקח אחר פעילות תקינה של בתי עסק שהורשו לפעול ומנגד על אי פעילות של בתי עסק שפעילותם נאסרה.

לצד פעילות הסברה ומניעה, המשטרה תטפל במקרים של הפרות בוטות של החוק והתקנות, ובמידת הצורך תטיל קנסות ותפזר התקהלויות אסורות ככל שיידרש. פעילות המשטרה תותאם לשעון החיים המשתנה, מאפייני הגזרות השונות והתנהגות הציבור, וכן בהתאם להערכות המצב שיתקיימו ברמה הארצית והמחוזית.

בנוסף יתקיימו סיורים אוויריים של מסוקי המשטרה לזיהוי הפרות חריגות והכוונת כוחות המשטרה בקרקע למוקדי הפרות.

לקראת יום כיפור תשפ"א שיחל ביום ראשון הקרוב (27-28.09.2020), תתקיים פעילות הסברה מול הרשויות המקומיות והקהילות השונות לצורך מניעה והקפדה על שמירת ההנחיות. במהלך יום כיפור, פעילות המשטרה תותאם למאפייני החג והתנהגות הציבור.

נוכח מצב החירום הלאומי הנוכחי ובכדי לשמור על בריאות הציבור ולמנוע הדבקה המונית – עיקר הפעילות המשטרתית תתמקד בפיקוח ואכיפת התקנות והגבלות התנועה, ההתקהלויות האסורות ופעילות בתי העסק בהתאם לתקנות שהוטלו ע"י הממשלה, זאת לצד המשך אכיפת חובת עטית המסכות במרחב הציבורי וחובת הבידוד לחולים מאומתים ומחויבי בידוד בכל רחבי הארץ.

יובהר כי נוכח התקנות הצפויות יהיו הגבלות משמעותיות על פעילות בתי עסק ומסחר (לדוגמא: איסור על פעילות שווקים וכן איסור על פתיחת בתי עסק לממכר מוצרים שנאסרו ולא הוגדרו חיוניים בתקנות). המשטרה תאכוף את ההפרות בהתאם לתקנות שיאושרו.

כמו כן, נדגיש כי גם ימי החג אינם מקנים חסינות מפני הידבקות בנגיף הקורונה לאף אדם – ולכן כל אחד נדרש לשהות בביתו ובחיק משפחתו הגרעינית ולהימנע מיציאות למרחב הציבורי שלא לצורך ובניגוד לחוק.
בכל יציאה החוצה מהמרחב הביתי יש לעטות מסיכה, לשמור על ריחוק חברתי ולהימנע מהתקהלות אסורה.

מפרידים בין מידע לחירום: בעת כל אירוע חריג המצריך התערבות וטיפול משטרתי, יש ליצור קשר מיד עם מוקד החירום של המשטרה – מוקד 100. לקבלת מידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם מוקד המידע הארצי של המשטרה – מוקד 110, ולהתעדכן בערוצי הדיגיטל של המשטרה ומשרד הבריאות אודות התקנות וההגבלות שיכנסו לתוקפן בהמשך היום.

להלן התקנות הנוספות עליהן החליטה הממשלה:

סגירת מקומות העבודה, למעט מקומות עבודה חיוניים שיפעלו על פי תקנות שאושרו. מספר חברות הייטק וחברות בענף הבנייה הוחרגו.

סגירת השווקים.

חנויות לממכר מזון ופארם ונותני שירות חיוני יורשו להמשיך לפעול.

הגבלת מרחק יציאת מהבית עד 1000 מטר, מלבד סיבות שיאושרו.

בתי הכנסת יהיו סגורים בתקופת הסגר, למעט תפילות ביום הכיפורים בהתאם למתווה שאושר.

התחבורה הציבורית תפעל במתכונת מצומצמת החל מיום שלישי. הרכבת הקלה בירושלים ורכבת ישראל ימשיכו לפעול. טיסות ייצאו משדה התעופה רמון לתושבים מאילת הזקוקים לטיפול רפואי במרכז הארץ.

סגירת כלל ענפי הספורט למעט משחקים בינלאומיים רשמית.

(קרדיט צילום: דוברות המשטרה)

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: