לראשונה מזה 23 שנה: רוב מקורות המים של ישראל מעל לקווים ירוקים

ביום חמישי האחרון התכנסה ועדת התפעול של משק המים על מנת לבחון את מצב מקורות המים ומשק המים להמליץ על תפעול מקורות המים לשנה הקרובה.

לאחר 2 חורפים יוצאי דופן (אירוע דומה אירע רק לפני כ- 30 שנה) והתנהלות נכונה של משק המים, לראשונה מזה 23 שנה (מאז 1997), רוב מקורות המים הטבעיים של ישראל נמצאים מעל לקווים ירוקים ויחד עם זאת, התחזיות לחורף הבא – נכון לעכשיו – מדברות על חורף מתחת לממוצע (כ-90% מהממוצע).

ברשות המים נמסר כי "יש שיפור משמעותי בביולוגיה של האגם לעומת השנים האחרונות.
מדד הקיימות של הכנרת (KSI – Kinnert Sustainability Index), המורכב מ- 9 פרמטרים שונים (חנקן, זרחן, כלורופיל, ייצור ראשוני, פרידיניום, כחוליות, זואופלנגטון, עומק סקי וחומר מרחף) ובוחן את הערכים האקולוגיים באגם רשם ערך מעל 60 לחצי השנה הראשונה של 2020, דבר המצביע על "יציבות" בערכים האקולוגים באגם. ב- 30 השנים האחרונות היו רק 5 שנים בהם מדד ה- KSI היה מעל ל-60 (ערכים חצי שנתיים שהתקבלו מעל 60 בעבר היו בשנים 1993, 1999, 2007, 2008, 2015).

במידה וגם ונקבל ערכים דומים גם במחצית השניה של השנה, יהיה זה מדד שהתקבל בפעם האחרונה לפני 27 שנה (1993).

ויחד עם זאת, כמות המלחים בכנרת, שירדו משמעותית (מ- 325 מיג"ל בנובמבר 2018 לכ- 267 מיג"ל בספטמבר השנה) גבוהות יחסית, בעיקר נוכח הורדה מכוונת של רשות המים ברמת המליחות של המים המסופקים לשימושים השונים בישראל, כדי למנוע המלחה איטית וארוכת טווח של הקרקע והאקוויפרים".

(צילום: חדשות כל העולם)

תגובות לכתבה:

  1. מענין מאד!

    זוכר שהייתי יחד בבית ספר יסודי שהחל משבר המים במדינת ישראל. ראש הישראלי סיגל יכולות מרהיבות של חיסכון במים. מכובד ביותר

  2. ראובן

    נא לא לבזבז מים בהשקיית גינות פרטיות. כואב לי הלב לראות את " הפושעים" האלו כל פעם מחדש.

כתיבת תגובה: