נתניהו על ההסכם שלום עם בחריין: "בתוך 29 יום – שני הסכמי שלום עם מדינות ערביות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו וטראמפ הודיעו אמש (שישי) על הסכם שלום בין בחריין לישראל. ההסכם צפוי להיחתם בבית הלבן ביום שלישי, לצד החתימה על הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות.

הבית הלבן מסר בערב שבת שישראל ובחריין התחייבו כי כל אחת מהן תפתח שגרירות ותשלח שגריר לשנייה.

עוד התחייבו המדינות כי יחלו בטיסות ישירות ביניהן ויפתחו ביוזמות שיתוף פעולה במגוון רחב של נושאים.

בהודעת לשכת ראש הממשלה נכתב אתמול כי ההסכם עם בחריין "מצטרף להסכם השלום ההיסטורי עם איחוד האמירויות. זה לקח לנו 26 שנים להגיע מהסכם השלום השני עם מדינה ערבית להסכם השלום השלישי, וזה לקח לנו לא 26 שנים אלא 29 יום להגיע להסכם השלום בין המדינה הערבית השלישית למדינה הערבית הרביעית ויהיו עוד. זה עידן חדש של שלום. שלום תמורת שלום. כלכלה תמורת כלכלה. אנחנו השקענו בשלום במשך שנים ארוכות ועכשיו השלום ישקיע בנו, יביא להשקעות גדולות מאוד לכלכלת ישראל וזה חשוב מאוד".

טראמפ פרסם אמש בטוויטר שלו הודעה משותפת לארה"ב, ישראל ובחריין. בהודעה נכתב כי "טראמפ, הוד מלכותו מלך בחריין חמד בן עיסא אאל ח'ליפה וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחחו היום והסכימו לכונן יחסים דיפלומטיים מלאים בין ישראל ובחריין. זוהי פריצת דרך היסטורית לקידום השלום במזרח התיכון. כינון דיאלוג וקשרים ישירים בין שתי החברות התוססות והכלכלות המתקדמות הללו ימשיך שינוי המזרח התיכון ויגביר את היציבות, הביטחון, והשגשוג באזור".

עוד נכתב בהודעת הנשיא כי "הצדדים ימשיכו במאמציהם להשגת פתרון הוגן, כולל ויציב לקונפליקט הישראלי-פלסטיני, שיאפשר לעם הפלסטיני למשש את הפוטנציאל המלא שלו. ישראל אישרה כי כל המוסלמים שפניהם לשלום יוכלו לבקר ולהתפלל במסגד אל-אקצא ויתר האתרים הקדושים בירושלים יישארו פתוחים עבור כל הדתות".

‏יועצו של מלך בחריין שייח' חאלד בן אחמד אל-חליפה, כתב אמש בטוויטר כי "כינון היחסים עם ישראל משרת את הביטחון והיציבות במזרח התיכון. זהו מסר חיובי לעם בישראל ששלום צודק וכולל עם העם הפלסטיני הוא הדרך הטובה ביותר ומשרת את האינטרסים האמיתיים של כל עמי האזור".

חמאס תקף את הסכם נרמול היחסים בין ישראל לבחריין. "ההסכם הוא התעקשות ליישם את סעיפי עסקת המאה שמחסלת את הסוגיה הפלסטינית", נמסר. מוקדם יותר, הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי ישראל ובחריין הסכימו לחתום על כינון היחסים בינהן.

ארגון חיזבאלה גינה את הודעת בחריין על החלטתה לנרמל את יחסיה עם ישראל. זאת, לאחר שאמש הודיעה הנסיכות על כוונתה לכונן קשרים דיפלומטיים מלאים עם ירושלים.

ראש הקהילה היהודית בבחריין, אברהם דוד נונו, אמר כי ההודעה על נרמול היחסים בין הנסיכות לישראל היא "רגע היסטורי שלא חשבנו שנראה בימי חיינו. אנחנו רוצים להודות להוד מעלתו על החזון שהוביל אותו לקבל החלטה כזו ועל אמונתו בחיים משותפים". דוד נונו הוסיף כי "אנחנו מצפים למערכת יחסים שתטיב עם שתי המדינות". הקהילה היהודית בבחריין מונה כ-17 אלף בני אדם.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: