הכנסת הפילה את הצעת החוק המונעת מנאשם להתמנות לתפקיד נשיא המדינה

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק-יסוד: נשיא המדינה (תיקון – כשירות מועמדים לכהונה כנשיא המדינה) של חבר הכנסת יואב סגלוביץ'. להצעה זו הוצמדו הצעות דומות של חברות הכנסת יוליה מלינובסקי ומירב מיכאלי.

ההצעה מבקשת לקבוע כי אדם שתלוי ועומד כנגדו כתב אישום פלילי בגין עבירת עוון או פשע או שהורשע בעבירה שעונשה שלושה חודשי מאסר בפועל ומעלה ושלא חלפה תקופת ההתיישנות, לא יוכל להתמנות לתפקיד נשיא המדינה.


בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חוק היסוד אינו מתייחס לכשירות מועמד שתלוי ועומד כנגדו כתב אישום פלילי בגין עבירת עוון או פשע או שהורשע בעבירת עוון או פשע ושלא חלפה תקופת ההתיישנות.

משרת נשיא המדינה נושאת עמה אופי ייצוגי וממלכתי ועל כן יש לקבוע תנאים מתאימים טרם בחירתו. כמו כן, בסמכותו לחון אסירים ולקצוב את עונשם של אסירי עולם. על כן, אין זה ראוי כי אדם שתלוי ועומד כנגדו כתב אישום פלילי בגין עבירת עוון או פשע או שהורשע בעבירת עוון או פשע ושלא חלפה תקופת ההתיישנות, יפעיל סמכויות אלו. לכן, מוצע לקבוע תנאי כשירות נוסף, מעבר להיותו תושב ישראל."

ח"כ יואב סגלוביץ': "במקום שהערכים הם המלצה אך אינם עמוד האש לפני המחנה, במקום שהשקר הוא אמת, במקום שרק מה שלא אסור ומותר והוא מותר ערכית, וגם הבלתי חוקי ולעתים רק המלצה, במקום כזה יש לחוקק וחובה לחוקק את המובן מאליו. המובן מאליו שמועמד להיות סמל המדינה לא יכול להיות נאשם בפלילים. אני קורא לחבריי להצביע בעד המובן מאליו ולהיות שותפים לה האמירה הברורה מהו המובן מאליו."

ח"כ יוליה מינובסקי: מדינת ישראל הייתה לפני ביבי ותהיה אחרי אחרי ביבי, אנחנו צריכים לשמור על המדינה שלנו. גם הבן-אדם הכי חזק ברגע שיש לו את העול הזה על הכתפיים זה משפיע על דרך קבלת ההחלטות, זה טבע האדם. אז מה אתם רוצים שיהיה לנו נשיא עם כתב אישום? אנחנו צריכים לחשוב מה ילמדו הילדים שלנו בשיעורי אזרחות, מה יגידו עלינו בעולם, איך אנחנו נרגיש כאזרחים.


ח"כ מירב מיכאלי: " איך יכול להיות נשיא עם כתב אישום? יכול להיות נשים כתב אישום לא הבנתי עליזה יכול להיות נשים כתב אישום אפילו ראש ממשלה עם כתב אישום זה אסון. הרי מהרגע שיש לי נתניהו כתבי אישום הוא מתעסק רק בזה, הוא לא עושה שום דבר. מאז הוא הפך להיות בלתי ראוי, בלתי סביר, בלתי הגון, אפילו בלתי יעיל, בלתי מתקבל על הדעת, הוא לא יכול להיות ראש ממשלה והוא בטח לא יכול להיות נשיא."

בהצבעה שמית תמכו בהצעה 30 מול 37 שהתנגדו.

(קרדיט צילום: דוברות הכנסת – יהונתן סמייה)


תגובות לכתבה:

  1. נדב

    למה אתם לא מפרסמים את שמות המצביעים?

כתיבת תגובה: