‏בשל לחץ המפלגות החרדיות: נדחה הדיון בקבינט הקורונה שהיה אמור לאשר סגר בערים אדומות

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הדיון שתוכנן אחר הצהריים בועדת השרים להגדרת "אזורים מוגבלים" במסגרת הטיפול בנגיף הקורונה.

במקביל לדחיית הדיון, נתניהו נפגש עם השרים אריה דרעי, יעקב ליצמן וח"כ משה גפני כדי לדון בחלופות לסגר.

החרדים נחושים למנוע את הטלת הסגר וטוענים כי המהלך יפגע בציבור בצורה אנושה, מבחינה נפשית, בריאותית וכלכלית.

הלחץ החל ב‏מכתבם של ראשי הרשויות החרדים לנתניהו: "רואים בך את האשם היחידי לצעדי ענישה אלו, להשפלת כבוד המסורת וכבודנו כאזרחים לגיטימיים בארץ הזו".

המכתב שנשלח לנתניהו.

לשון המכתב: "כמי שניהל את המשבר הזה, מעולם לא טרחת לשמוע את קולנו, להבין את המצוקות ולנסות לקדם יוזמות ממשיות לשיטוח עקומת התחלואה. אוזנך לא הייתה קשובה אלינו ולא טרחת לשאול, להבין וללמוד מה מאפיין חתך ניכר באוכלוסייה בישראל. למרבה הצער לא שלחת אתה או מי מטעמך לשמוע באופן ישיר את מתודות העבודה שלנו, ואת מכלול הצעדים שייעשו ויצליחו בהידברות מתמדת ומכבדת מול ההנהגה הרוחנית של הציבור הזה, ביוזמתיות ובהבנת עומק".

ראשי הערים מדגישים כי האשמה על נתניהו בלבד, ולא על פרויקטור הקורונה רוני גמזו: "במקום זה בחרת להשתמש באנשי קש דוגמת פרויקטורים וכדו', בעוד אתה האיש שמכריע גורלות. הקול הוא קולך, ההכרעות הן שלך כמי שמוביל, מנחה ומכריע".

עוד הוסיפו: "פעם אחר פעם הטלת סגר ועוד סגר על הערים החרדיות. הן מעולם לא הניבו שינוי של ממש. בהחלטות אותן קיבלת אתה בקולך מעל ראשנו גם אם מאחורי שמות של קבינט או ה'ממונה', הפכת את הציבור החרדי לשק החבטות והריצוי של תושבי המדינה, ללא רגע של מחשבה על סבלם של רבבות הובלת להחלטות אלו פעם אחר פעם. בימים אלה הובלת שוב באופן מכוון לכך שיוטל סגר על הערים החרדיות ערב חגי תשרי. בכאב ובזעם עצור אנו רואים יום אחר יום כיצד כבודם של גדולי התורה, חיי התורה, מנהגי הקהילות וכבוד המסורת של מרבית תושביה היהודים של הארץ הזו, נרמסת על ידך באופן שלא זכור כמותו".

לסיום הצהירו: "אנו מודיעים לך בזאת כי הציבור החרדי כל כולו לא ישכח את העוול שנעשה לו. לא נשכח מי האיש שחתם בידו, פעם אחר פעם, על הפיכתנו למפיצי מחלות ואויבי העם, בענישה סלקטיבית של רבבות משפחות, בני המגזר החרדי. ההחלטות שקיבלת, פעם אחר פעם, נעשו בהעדר הגיון ותוחלת בריאותית ומכוונות באופן חד וברור נגד הציבור החרדי. אנו רואים בך את האשם היחידי לצעדי ענישה אלו, להשפלת כבוד המסורת וכבודנו כאזרחים לגיטימיים בארץ הזו. לא נוכל להחריש עוד. הקול – קולך, אך בסופו של יום, תישמע תגובתם הנכאבת של רבבות תושבי הערים החרדיות – בקולם".

תגובות לכתבה:

 1. רפי לאופרט

  להפסיק את סחטנות הדתיים. המבחן היחיד חייב להיות בריאותי.
  את האחריות לשמירה על הוראות הבטיחות במישור האישי, יש להטיל על הפרט. במרחב ציבורי הנותן שירות מסחרי על העל המקום או מי שמחזיק ברישיון להפעלתו.
  להחמיר העונשים. לחייב בענישה כאדר מתבצעת עבירה מוכחת, ולרענן מול הציבור את סמכויות האכיפה של המשטרה ואת חובת הציות להוראות. יד להטיל סנקציות חריפות על עבריינים סידרתיים, לרבות שלילת רשיונות.
  להפעיל בעולם החרדי הקבוצתי, אותם עקרונות כמו בעולם העיסקי. אם שיוויון, אזי שיוויון בכל.
  תפילה אפשר לקיים זמנית גם במספר מצומצם של נוכחים ובמקומות סגורים ומבוקרים. כך ניתן לעקוב טוב יותר גם אחר מוקדי הדבקה…
  אם ליצמן רוצה להתפטר, שיתפטר. בשום מקרה אין להניח לו להכתיב מהלכים שיחריפו את המגיפה. הוא תרם כבר מספיק כשר הבריאות רחל"צ.

כתיבת תגובה: