אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי ז"ל

עשר שנים לאחר הפיגוע: נעצר מחבל מעזה שהיה מעורב בפיגוע בו נרצחו אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי ז"ל

הותר לפרסום כי שירות הביטחון הכללי עצר ב-6/7/20 לחקירה את עבדאללה דע'מה, בן 38, תושב רפיח שבדרום רצועת עזה. זאת, על רקע חשד למעורבותו בפעילות טרור כנגד חיילי צה"ל.

עבדאללה דרמה נעצר לאחר הגעתו למעבר ארז. הוא הגיע למעבר אחרי שקיבל אישור להיכנס לישראל לבית החולים תל השומר כדי לתרום מח עצם לאחיו שמאושפז בבית החולים. מעצרו היה בתום חקירה במעבר.

מצלמות האבטחה של רשות המעברים במשרד הביטחון תיעדו את המחבל עם הגיעו למעבר ארז, שבו נעצר בידי השב"כ. קרדיט: רשות המעברים במשרד הביטחון.

במהלך חקירתו בשב"כ בשיתוף משטרת ישראל, עלה כי עבדאללה היה מעורב בפיגוע רצחני שאירע ב-26 למרץ 2010, על גדר הגבול רצועת עזה, בקרבת היישובים נירים ועין השלושה. בפיגוע נהרגו שני חיילי צה"ל, סמל ראשון אילן סביאטקובסקי ז"ל ורב סרן אלירז פרץ ז"ל ונפצעו שני חיילים נוספים.

פרטי הפיגוע כפי שעלו בחקירתו בשב"כ של דע'מה: הפיגוע תוכנן על ידי ארגון שהדאא' אל אקצא החל מספטמבר 2008, ובוצע בפועל על ידם במרץ 2010, בעוד שארגון הגא"פ לקח אחריות על ביצוע הפיגוע. מהחקירה עלה כי סמוך ליולי 2008, עבדאללה, אשר היה פעיל בשהדאא' אל אקצא, הסכים יחד עם פעיל נוסף, עדנאן אבו האני, להצעת הארגון לבצע פעילות טרור נגד ישראל ולגייס, לשם כך, פעילים נוספים.

עבדאללה דע'מה.

עבדאללה ועדנאן גייסו את בסאם אבו דגמה לשורות הארגון, וזאת לצורך ביצוע הפיגוע. עבדאללה שימש מפקדו של בסאם בחוליה.

ההכנות לפיגוע: במסגרת ההכנות לפיגוע, איתרו חברי החוליה מיקום מתאים לביצוע הפיגוע סמוך לגדר המערכת, בקרבת אדמתו של בסאם. כמו כן, חברי החוליה גיבשו מתווה להנחת מטען כנגד כוחות צה"ל הפועלים בגזרה וגייסו פעילים נוספים לשורותיהם. עוד עלה בחקירה כי חברי החוליה אישרו את מתווה הפיגוע עם הארגון, אשר היה אמור לספק להם את מטען החבלה למימושו.

חברי החוליה עברו אימוני ירי לשם שימוש בנשק בזמן הפיגוע, בהם עבדאללה לא לקח חלק, לאור פציעה קודמת שמנעה את השתתפותו.

מימוש הפיגוע: החוליה פעלה להוצאת הפיגוע לפועל, תוך ניסיונות של עבדאללה להשיג מטען מתאים מהארגון. לאחר מספר ניסיונות כושלים לקבלת המטען וסמוך לפני מועד הפיגוע, השיג בסאם מטען ונשק לביצוע הפיגוע מארגון הגא"פ וביצע אותו יחד עם פעילי טרור אחרים, במתווה שסוכם עם עבדאללה ועדנאן. מהחקירה עולה שעבדאללה שידל את בסאם לבצע פיגוע טרור שנועד להביא למותם של חיילי צה"ל.

יצוין כי בסאם נהרג ב-16.8.10 במהלך ניסיון הטמנת מטען כנגד כוחות צה"ל על גדר המערכת ברצועת עזה.

מלבד מעורבותו בפיגוע, עלה בחקירה כי עבדאללה שימש בתפקיד פיקודי בארגון שהדאא' אל אקצא, היה מעורב בפעילות טרור כנגד כוחות צה"ל ולמעשה שימש כפעיל בארגון עד למועד מעצרו.

היום (א') הגישה פרקליטות מחוז דרום כתב אישום חמור לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע המייחס לעבדאללה דע'מה עבירות שעניינן שידול לרצח של חיילי צה"ל, ניהול בארגון טרור וחברות בארגון טרור.

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכת הדין אלכס דרנבוים, הנאשם, תושב עזה, הצטרף לגדודי חללי אלאקצא בשנת 2002 ונטל חלק בניהול הארגון.

במסגרת פעילותו הצבאית בארגון, עסק הנאשם באיתור וגיוס פעילים אשר עברו אימוני ירי על מנת לבצע פיגועי טרור נגד חיילי צה"ל ולגרום למותם. יחד עם שותפיו, תכנן הנאשם הטמנת מטען חבלה במשקל של 25-30 קילוגרמים ליד גדר הגבול בין עזה לישראל, ושידל את המפגע בסאם אבו דגמה לבצע את הפיגוע.

מכתב האישום עולה, כי בתאריך 26.3.10, הוביל בסאם אבו דגמה פעילים נוספים, אשר הטמינו את המטען במקום שתוכנן מראש ליד קו דיווח 161 בגדר המערכת. המטען לא התפוצץ והם החלו להתרחק מהמקום, כשהם יורים לעבר החיילים שהוקפצו לאיזור.

מהירי, נהרגו סגן מפקד גדוד בחטיבת גולני, רס"ן אלירז פרץ ז"ל, וחייל סמ"ר אילן סביאטקובסקי ז"ל, וכן נפצעו שני חיילים נוספים.

התיק נחקר ע"י שירות הביטחון הכללי ויחידת פח"ע דרום במשטרת ישראל. הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

משירות הביטחון הכללי נמסר כי "ימשיכו לפעול ללא לאות על מנת לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל מפני איומי טרור ולמיצוי הדין עם מעורבים בפעילות טרור, גם בחלוף שנים רבות ממועד ביצוע הפיגוע."

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה: "התבשרתי הבוקר על לכידת המחבל שהיה מעורב בתכנון הפיגוע הרצחני על גדר גבול רצועת עזה במארס 2010, בו נפלו סמ"ר אילן סביאטקובסקי ז״ל ורס"ן אלירז פרץ ז״ל. ידעו כל מבקשי רעתנו שגם אם יחלפו שנים – מדינת ישראל לא תרפה עד שנבוא חשבון עם המחבלים."

יו"ר הכנסת יריב לוין: "אני מברך את השב"כ וכוחות הביטחון על תפיסתו של עבדאללה דע'מה, החשוד ברצח של שני חיילי צה"ל, רס"ן אלירז פרץ ז"ל וסמ"ר אילן סביאטקובסקי ז"ל, בפיגוע אשר התרחש על גדר הגבול עם רצועת עזה בשנת 2010. זוהי הוכחה נוספת לנחישותם ולדבקות במטרה של כוחות הביטחון ומדינת ישראל. יישר כוח לעוסקים במלאכה המבורכת."

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: