‏גמזו בקבינט הקורונה: ״אם התחלואה לא תרד תוך שבועיים נשקול סגר״

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב את קבינט הקורונה. פרויקטור הקורונה פרופ' גמזו אמר כי מצב התחלואה מדאיג והמטרה היא להוריד את התחלואה באופן משמעותי עד ה-1.9.

פרויקטור הקורונה הלאומי פרופ' רוני גמזו הציג את ההמלצות הבאות של "מגן ישראל" ומשרד הבריאות שהתקבלו ע"י קבינט הקורונה פה אחד ובהמלצת ראש הממשלה:

– השימוש בסגרים לא ירד מהפרק (ארצי או מקומי), אך לעת עתה הוחלט לדחות את השימוש בו לאור המלצת פרופ' גמזו והמומחים ובתמיכת ראש הממשלה, וכן לבחון מחדש את הצורך בו בעוד כשבועיים.

– אישור מדיניות בעניין "ערים אדומות וכתומות" עד ה-12.08.20 – "ערים בהתערבות אינטנסיבית".

המדיניות החדשה לערים ״אדומות״ ו״כתומות״:

1. מערך תמיכה מאסיבי נרחב וסיוע לאוכלוסייה, תוך תמיכה בהנהלת הרשות המקומית.
2. שיפור קטיעת שרשראות ההדבקה בערים אלו בכלים מבצעיים בהובלת פיקוד העורף, בהקדם האפשרי.
3. הקפדה על בידוד של התא המשפחתי כדי למנוע הדבקה בין-משפחתית ומתן סיוע נקודתי למשפחות.
4. אכיפה וביצוע של המגבלות הנוכחיות על התקהלויות והתכנסות.
5. ניהול מערך פינויים גמיש תוך מתן מכסות מקומיות מעל הקריטריון הנוקשה, בניהול פקע"ר וקופות החולים.
6. הגבלות על מערכת החינוך – בתיאום עם מערכת החינוך.
7. הגדלת הסיוע של קופות החולים וניהול התחלואה ע"י משרד הבריאות.

– ביטול ההגבלה על פתיחת עסקים בסופ"ש (ההחלטה תאושר מחר ע"י הממשלה).

– ביטול ההגבלה על שהות בגני שעשועים בשטח הציבורי. (ההחלטה תאושר מחר ע"י הממשלה).

– ההגבלות הארציות שהיו תקפות עד כה תמשכנה (צפויות לפקוע ביום ב', אך יחודשו בימים הקרובים).

– החל מתאריך 1.9 תכנס לפעולה תוכנית "הרמזור" לניהול המגיפה במודל רשויות מקומיות על פי מתווה מצב התחלואה בכל עיר. (התוכנית המלאה תוצג לציבור לקראת מועד הפעלתה).

פרופ' גמזו: "אף מדינה בעולם ברמת תחלואה גבוהה כמו בישראל לא מטפלת בתחלואה ללא סגר. ממשלת ישראל רגישה למצב החברתי-כלכלי העדין ולקשיים של הציבור ולכן נתנה בי אמון בדרך שאינה כוללת סגר מלא. זאת כנראה הזדמנות אחרונה לקו של מתינות. במידה והתחלואה לא תרד תוך שבועיים נאלץ לשקול הגבלות כולל אפשרות של הסגר מקומי או ארצי."

כמו כן, קבינט הקורונה הסמיך את שר הבריאות, שרת התחבורה, שר החוץ והמל״ל, בהתייעצות עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, לקדם את המתווה לפתיחת השמיים ב-16.8, שיובא בהקדם לאישור קבינט הקורונה.

פרופ' רוני גמזו בסיום הדיון בקבינט: "ההמלצות שהצגתי היום לקבינט הקורונה מבוססות על עבודת מטה יסודית שנעשתה עם שותפים רבים: משרדי הממשלה, השלטון המקומי, פיקוד העורף ומערכת הביטחון, משטרת ישראל ובליווי מקצועי של משרד הבריאות ופורום המומחים המקצועי שהקמתי לרבות סיור בערים ולימוד המצב בשטח.

התקבלה פה אחד המלצתי להמנע בעת הזו מסגר כללי/ סופ"ש/ לילי ואפילו סגר על ערים אדומות– ובמקומה התערבות מהירה ומידית בערים בעלות תחלואה גבוהה (אדומות/ כתומות). מודל "ערים בהתערבות אינטנסיבית".

הנחת היסוד היא שסגר מכל סוג שהוא יגרום נזק רב לכלכלה ולחברה. רוה״מ וחברי הקבינט מבינים היטב את הקושי החברתי והכלכלי שאזרחים רבים נתונים בו. ההחלטה לנסות להוריד את התחלואה ללא סגר היא חלק מההבטחה שלי אליכם בחוזה החדש.

מילוי ההבטחה שלכם, במיוחד בשבועיים הקרובים, של כל אזרח -משמעת: מסיכה, ריחוק פיזי, שמירה על ההגבלות; יביא אותנו להפחתת התחלואה ללא צורך בסגר."

תגובות לכתבה:

  1. חי

    חתונות חרדים צפופות.למה ביבי ואוחנה שותקים.פוחדים מליצמן וגפני.בושה

כתיבת תגובה: