‏נאס”א שיגרה למאדים רכב משוכלל ומסוק אוטונומי

נאס"א שיגרה היום בשעה 14:50 את הרכב מארס 2020 הנשאת בתוכה את הרכב פרזרבירנס, המשוכלל בהרבה מקודמו קיוריוסיטי, בכך שהוא נושא עימו מצלמות רבות שיאפשרו צילומים חיים ברזולוציה גבוהה ולראשונה גם מיקרופון.

הרכב פרזרבירנס, בגודל המכונית נושא חבילה של כלי מדע המיועדים לגלות חתימות של מאובנים של חיים שעשויים היו להתקיים שם כאשר המכתש בו תנחת מכתש ג'זרו ליד קו המשווה של מאדים היה אגם, שהותיר אחריו דלתא מרשימה.

השיגור מהווה שיאן של שנים של עבודה מסורה של אלפי אנשים, כולל צוותים ממעבדת ההנעה הסילונית של נאס"א, שם תוכננה ונבנתה החללית; מרכז החלל קנדי, שם הורכבה; ULA, לוקהיד מרטין, ומדענים מרחבי העולם.

החללית תישאר צמודה לשלב השלישי של המשגר מדגם אטלס 5 של חברת שירותי שיגור מאוחדים, במשך כשעה ולאחר מכן תצא למסלול עצמאי למאדים.

התמדה, שתגיע למאדים ב -18 בפברואר 2021, נושאת שבעה מכשירים מדעיים שונים. משימת האסטרוביולוגיה של הרובר, שפותחה במסגרת תוכנית חקר המאדים של נאס"א, תחפש סימנים של חיי מיקרוביאליות בעבר.

אינג'ינויאיטי, מסוק דו-רוטורי, מופעל באנרגית השמש. עד לנחיתה הוא מחובר לבטנו של הרכב, ולאחר מכן הוא יהפוך לכלי הטייס הראשון שיטוס באטמוספירה של עולם אחר.

פרזרבירנס גם תאסוף דוגמאות קרקע מאיזור הדלתא, ותשמור אותם בקפסולות. חללית שתצא בעוד כעשור אמורה לאסוף אותם ולהביא אותם לכדור הארץ.

זו המשימה הראשונה המשוגרת לכוכב האדום מאז אמצע שנות ה-70, כאשר מטרתה המוצהרת של מארס 2020 היא לאשר או לשלול את קיומם של חיים במאדים, בעבר או בהווה.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: