עם ישראל מתאבל בשריד המקדש במתכונת קורונה – עשרות פרצו את המחסומים | תיעוד

עם ישראל מתאבל הערב ומחר ומציין את צום תשעה באב, לזכר חורבן שני בתי המקדש, 2442 שנים לחורבן בית המקדש הראשון ו-1952 שנים לחורבן בית המקדש השני.

בניגוד לכל שנה, כאשר רבבות מגיעים אל רחבת הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו. השנה, על פי הוראות משרד הבריאות, התקיים משדר מיוחד מהכותל המערבי עם תפילת ערבית, קריאת מגילה איכה ואמירת קינות עבור אלו שאין ביכולתם להגיע אל הכותל המערבי ואל בתי הכנסת.


התפילות ברחבת הכותל המערבי מתקיימים במתכונת של 20 מתפללים ו- 20 מתפללות בכל מתחם תפילה ברחבת הכותל הפתוחה, בהתאם לנהלי משרד הבריאות כך שרחבת הכותל המערבי יכולה להכיל עד כ- 1,000 איש בו זמנית ולא עשרות אלפים כבשנה רגילה.

בעקבות ההנחיות נגרמו תורות ארוכים של אנשים שביקשו להיכנס למתחם. סבלנותם של עשרות מתפללים פקעה, וחלקם פרצו את החסימות ושעטו פנימה לכיוון רחבת הכותל המערבי. כוחות האבטחה שמוצבים במקום הצליחו תוך דקות ספורות להשיב את הסדר על כנו.

בהמשך, כרוזים של המשטרה דרשו מהמתפללים לקיים תפילה קצרה ולצאת באופן מיידי, במטרה למנוע את ההמתנה של שאר המתפללים.

עשרות פרצו את המחסומים ונכנסו לתוך רחבת הכותל, צילום: אליסף כהן חדשות כל העולם.

אדם ניסה להכנס בכח ונהדף ע"י הסדרנים. קרדיט: אליסף כהן, חדשות כל העולם.


קרדיט: אליסף כהן, חדשות כל העולם.

שוטרים, לוחמי מג”ב ומתנדבים נפרסו לשמירה על הסדר הציבורי, ביטחון הנפש והרכוש, סביב העיר העתיקה וסמטאותיה ובאזור בתי הכנסת לשם שמירת הסדר והביטחון, אבטחת המתפללים, הסדרה והכוונת התנועה במזרח ומערב העיר.

החל מהערב, לא תתאפשר הגעה בכלי רכב אל רחבת הכותל ויחסמו הכניסות לעיר העתיקה, למעט כלי רכב הנושאים תו נכה שיורשו להיכנס דרך שער יפו.

צירי התנועה שיחסמו: דרך העופל, שער יפו, חטיבת ירושלים.

הצירים צפויים להיפתח עם פיזור המתפללים מחר (30.7) בשעות הערב.

יתכנו שינויים \ שיבושים בקווי התחבורה הציבורית, ניתן להתעדכן מול חברת אגד.הציבור מתבקש להימנע מלהגיע לאזור העיר העתיקה בכלי רכב פרטיים ולהסתייע בתחבורה הציבורית.

משרד התחבורה ערוך יחד עם חברת אגד, ככל האפשר על פי המגבלות של הקורונה, להפעלת קווי השירות לכותל המערבי הערב ליל ט’ באב ומחר יום צום ט’ באב לבאים לשפוך תחינתם ותפילתם בשריד בית מקדשנו.

במטרה לרווח את תנועת המתפללים יפעלו קווי השירות לכותל הלילה עד השעה 03:00 בלילה בתדירות של עשר דקות לאוטובוס.

יש לקחת בחשבון כי משטרת ישראל תסגור את הכניסה לכותל המערבי עם הגעת מספרהמתפללים לקיבולת המרבית ותעצר תנועת קווי השירות בשער שכם.

הציבור נקרא להתאזר בסבלנות ולהיות עירני להנחיות במקום.

הרב יעקב אביטן, השר לשירותי דת, באמירת קינות בכותל המערבי. (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)


יו"ר ימינה מר נפתלי בנט בקינות בכותל המערבי. (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: