תגובות

מליאת הכנסת אישרה את תוכנית הסיוע הכלכלי לכל תושב | כך יחולקו המענקים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התוכנית לסיוע כלכלי (נגיף הקורונה החדש – מענק חד-פעמי) (הוראה שעה), התש"ף-2020, כאשר 68 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים.

במסגרת התוכנית כל תושב מעל גיל 18 יהיה זכאי למענק בגובה 750 שקל, ומענק נוסף של 500 שקל בעבור כל ילד עד לילד הרביעי במשפחה. החל מהילד החמישי יתקבל מענק בגובה 300 שקל לכל ילד נוסף.


מקבלי קצבאות התלויים במבחן הכנסה כגון נכות, אבטחת הכנסה, השלמת הכנסה, סיעוד, מזונות, ניצולי שואה נצרכים, עולים נזקקים, ואוכלוסיות נצרכות נוספות יהיו זכאים למענק כפול עבורם, משמע סכום חד פעמי בגובה 1,500 שקל.

חיילים או משרתי שירות לאומי שהשתחררו או עתידים להשתחרר במהלך שנת 2020 יהיו זכאים לתוספת של 500 שקל, כך שסך המענק יעמוד על 1,250 שקל.

בעלי הכנסות גבוהות העולות על 651 אלף שקל בשנה (החייבים במס לפי שנת 2018), לא יהיו זכאים למענק בעבור עצמם אך יקבלו מענק עבור שאר בני המשפחה ככל שאלה עומדים בתנאי הזכאות.

המענק ישולם באופן אוטומטי לכל מקבלי קצבאות הביטוח הלאומי השונות.

יתר הזכאים יוכלו להירשם באתר הביטוח הלאומי בצירוף פרטי חשבון הבנק שלהם ולקבל את המענק עם תום השלמת הפרטים. את הבקשה יהיה ניתן להגיש עד 24 חודשים מיום תחילת החוק.


בנוסף, הופחת מס הרכישה לרוכשי דירה שניה ומעלה.

מהביטוח הלאומי נמסר כי "הפעימה הראשונה של המענק האזרחי עבור ילדים מתחת לגיל 18 – תשולם ביום ראשון. כל השאר יקבלו במועד אחר."

מאיר שפיגלר, מנכ״ל הביטוח הלאומי, אמר כי ״פרויקט בסדר גודל של מענק לכל אזרח מעולם לא היה במחוזותינו. עובדי הביטוח הלאומי ממשיכים לעבוד במתכונת חירום מאז מרץ, בעמידה במשימות הלאומיות, מתוך מודעות לגודל השעה והשליחות שבצידה. הכספים יועברו לרשות הזכאים בפעימות עד שאחרון האזרחים יקבל את המענקים המגיעים לו״.

שר האוצר ישראל כץ אמר לפני ההצבעה: "אני שמח שהחוק הזה מקבל תמיכה רחבה כדי להעביר מסר לציבור שאנחנו, הממשלה, הכנסת עם הציבור כתף אל כתף ביחד, נסייע ברוח של ערבות הדדית של תמיכה וסיוע, כדי לעבור את התקופה הקשה הזאת ביחד, עד לעתיד ורוד ומבטיח בעוד שנה או פחות כאשר יימצא אותו חיסון ונחזור לפעילות של צמיחה ושגשוג".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הציג את ההצעה ואמר: "אחד מהחוקים שיותר מכבדים אותנו ואנחנו גאים בו זה החוק הזה. אני משבח את שר האוצר על-כך שבניגוד למחשבה הראשונית שהייתה מוטעית, גם ילד שביעי הוא רעב גם ילד שביעי צריך לתת לו ארוחת צהריים, אם נותנים. יש מדינות שאולי לא נותנים אבל ברגע שאנחנו החלטנו לתת, וזאת החלטה נכונה, אנחנו נותנים לכולם. אנחנו נותנים לילד השביעי והשמיני ואנחנו נותנים לחייל משוחרר ואנחנו נותנים לכל מי שנמצא כאן כאזרח המדינה, אנחנו נותנים לו סיוע. החוק מעמיד את ישראל כמדינה שבה אין אפליה."

ח"כ אחמד טיבי: "לא רק משפחות חרדיות וערביות יש להן 4 ילדים, זה חותך את כל החברה. אהבתי את מה שאמר גפני, מי אמר של ילד השלישי מגיע ולרביעי לא מגיע, צדק הוא לרביעי והוא לשלישי, אם לא אנחנו מענישים את הילד. ח"כ גפני, אתה בולדוג במובן החיובי, כשאתה מתמקד במטרה – חלאס. לכן וידעתי כבר לפני שבועיים שאנחנו הולכים לנצח."

ח"כ אביגדור ליברמן: "מה זו התוכנית מענקים של הממשלה? זה למעשה סדר עדיפויות שהממשלה קובעת לעצמה. אני אומר שכולם זכאים אבל אף פעם אין מספיק כסף, אין מספיק תקציב, ולכן צריך לקבוע סדר עדיפויות. מה שראינו בתוכנית הזאת זה שמי שקובע את סדר העדיפויות לממשלה זה גפני ואחמד טיבי.
מי שקיבל עונש בתוכנית המענקים זה כל אותם חבר'ה צעירים עד גיל 28 שאין להם ילדים, הם יקבלו פחות מכל שאר האוכלוסייה. כל הקצינים הפעילים עד גיל ,28 65% מהם אין להם ילדים. כי הם קודם כל עשו את השירות הצבאי, ואחר כך היו שנתיים שלוש בקבע, ואחר כך הלכו ללמוד, ואחר כך הם הלכו לקבל מקצוע ולהתבסס. הם מגיעים לגיל 28 אחרי שנשאו בכל החובות, טרם התחתנו והביאו ילדים והם מקבלים על זה עונש."

ח"כ מירב מיכאלי: "לא הבנתי איך בחוק הזה דחוף להכניס בלי דיון בלי הליך ראוי, עזרה דווקא לאנשים שיכולים להרשות לעצמם לקנות דירה שנייה ב16 מיליון ₪. אני גם רוצה לדעת מי ישלם את כל המסים האלה? בחוק הזה עכשיו אתם תיתנו פה הנחה לאלה שיקנו כל מיני פנטהאוזים יפים כדירה שנייה, מי ישלם? מי יפצה את מדינת ישראל ואת אוצר המדינה הולך ומידלדל מהמשבר הקורונה הגדול על הכסף הזה שלא ישולם לה?"

(קרדיט צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: