לאחר דחיית העתירה: הרשות הפלסטינית סללה כביש חדש בשטח האש הצה"לי

לא מחכים לאישור: הרשות הפלסטינית סללה בסוף השבוע כביש חדש בשטח האש 917 שבהר חברון, שטח אימונים אסטרטגי של צה"ל באיזור אסטרטגי המתפרש על עשרות אלפי דונמים אשר מחבר בין הר חברון לבקעת ערד.

לפני כחודש דחה בג"ץ עתירה שהגישה תנועת רגבים בשנת 2016 נגד מערכת הביטחון, על כך שאיננה אוכפת את החוק במרחב. העתירה של רגבים הציפה כי בשנים האחרונות נבנו בשטח האש כ-1500 מבנים, וכי הרשות הפלסטינית מנסה להפוך את הפזורה הספורדית במקום לעיר חדשה, באמצעות פריסת תשתיות ובניה של מבני חינוך, דת וקהילה, הממומנים על ידי האיחוד האירופי ומדינות המפרץ.


במסגרת הדיון בבג"ץ אמר נציג המדינה, עו"ד יונתן ברמן, כי הנושא איננו ממוקם בראש סדר העדיפויות של המנהל האזרחי, וכי ישנו קושי משפטי ומחסור במשאבים על מנת שניתן יהיה להלבין את הבניה הבלתי חוקית בתוך שטח האש.

כשהשופטת ברון הציעה לתת למדינה חצי שנה נוספת לעדכון, השיב ברמן לשופטים "אני מבקש לחסוך מכבודכם את האפולוגטיקה שלנו". חרף התשובה המתחמקת, ועל אף הסירוב של המדינה להציע לוחות זמנים, בג"ץ אימץ את הצהרת המדינה "לבחון את האפשרות" להלבין חלק מהבניה הלא חוקית במרחב, ודחה את עתירת רגבים בנימוק כי הפכה ללא רלוונטית, משום שהעתירה דרשה את הריסה של בניה לא חוקית, ואילו המדינה הודיעה כי היא מתכוונת לבחון אפשרות להסדרה.

על אף שהמדינה הבהירה היטב כי אין צפי מתי, והאם בכלל, תולבן הבניה הבלתי חוקית במקום, ברשות הפלסטינית מיהרו לנצל את הרוח הגבית שנשבה מבג"ץ, ובסוף השבוע שעבר סללו כביש חדש בשטח האש.

רק בשבוע שעבר, הרשות הפלסטינית והאיחוד האירופי חתמו על העברת 5.8 מיליון אירו לצורך פיתוח מיזמי תשתיות באזורי C הנמצאים בשליטה ישראלית, בשעה שבאיחוד האירופי היו מודעים היטב לעובדה כי הפרוייקטים הללו מתבצעים ללא היתרים. "לאחר שישראל לא החזירה זמן רב תשובה בעניין המיזמים – הרשות ואנחנו ראינו בהם מאושרים, וכך פועל האיחוד גם במקרים נוספים מהסוג הזה", הצהירו באיחוד.

"הרשות הפלסטינית עושה בשטח ככל העולה על רוחה, בעזרת כסף וגיבוי של האיחוד האירופי", אומר יכין זיק, מנהל הפעילות בתנועת רגבים. "השיטה ברורה: הרשות הפלסטינית מציפה את ישראל בעוד ועוד תכניות לבניה אבל לא מחכה לאישור שלהן. פקידי המנהל האזרחי זורמים ומעלימים עין, ואחרי כמה שנים המדינה בחסות בג"ץ פשוט מלבינה אותן".


"מה שנותר לבג"ץ זה רק לכבס את כל הלכלוך הזה", מוסיף זיק, "אבל אף מבשם לא יצליח להעלים את העובדה שיש פה סיפור מסריח".

(סרטון ותמונות מהכביש החדש. קרדיט צילום: תנועת רגבים)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: