שוב נופלים לפייק ניוז: "סרטון בווטסאפ ′ארגנטינה עושה את זה' פורץ לטלפון"

בשעות האחרונות רצה בוואטסאפ הודעה המזהירה מפני וירוס המתפשט בוואטסאפ באמצעות סרטון שמראה איך עקומת covid19 משטחת בארגנטינה.

אנשים רבים, צעירים ומבוגרים, אפילו חברי כנסת נפלו בזה.מדובר במכתב שרשרת שתורגם לשפות שונות בשביל למתוח אנשים תמימים. לא קיים סרטון שיכול לפרוץ לטלפון.

נוסח ההודעה: "הולכים להתחיל להפיץ סרטון בווצאפ שמראה איך עקומת covid19 משטחת בארגנטינה. הקובץ נקרא ′′ ארגנטינה עושה את זה ", אל תפתחו אותו או תראו אותו, הוא פורץ לטלפון תוך 10 שניות ולא ניתן לעצור אותו בשום צורה. תעבירו את המידע למשפחה והחברים שלכם. עכשיו אמרו את זה גם ב-CNN."

לפני שנתיים הופצה הודעה דומה שגם רצה בקבוצות רבות, בנוסח: "היום דיברו ברדיו על הווצאפ גולד וזה נכון. יש סרטון שיופץ מחר בוואטסאפ וקוראים לו מרטינלי אל תפתחו אותו, זה פורץ לכם לטלפון ושום דבר שתעשו לא יתקן את זה. תפיצו את המסר אם אתם מכירים מישהו. אם אתם מקבלים הודעה לעדכן את הוואטסאפ לוואטסאפ גולד אל תפתחו את זה!! כרגע הודיעו שהווירוס הוא חמור. העבירו לכולם."

במקרה הזה מדובר במכתב שרשרת שהופץ לראשונה כבר לפני ארבע שנים ותורגם לשפות רבות ויש בו שילוב של מקרה אמיתי שכבר איננו רלוונטי ומכתב שרשרת ישן אחר.וואטסאפ גולד הייתה תרמית שהופצה בהודעות בוואטסאפ, שהבטיחה שיחות ווידאו ואימוג'ים ייחודיים למי שיתקין את 'הגרסה המשודרגת' של וואטסאפ, כאשר בפועל מדובר היה באפליקציה זדונית. ואכן במידה ותקבלו הודעת וואטסאפ שמבקשת מכם ל"שדרג" לוואטסאפ גולד באמצעות קישור או הורדת אפליקציה – אל תעשו זאת.

מרטינלי לעומת זאת היה כביכול שם של סרטון שהופץ לראשונה בספרד בשנה שעברה, ועליו נשלח מכתב שרשרת שהתריע על וירוס ש'מדביק את המכשיר תוך 10 שניות'. המכתב התגלגל מספרד גם למדינות נוספות. בפועל לא ידוע על נוזקה כזו שפגעה במשתמשים וייתכן שזו אגדה אורבנית.

אנו ממליצים לא להתייחס להודעה או להעביר אותה הלאה, כאשר מקבלים הודעת אזהרה בסגנון הזה מומלץ להעתיק ולחפש אותה בגוגל כדי להבין מה המקור שלה והאם יש בסיס לתוכן שלה.

בצל הקורונה: וואטסאפ מכריזה על מלחמה בפייק ניוז


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: