‏הכנסת דחתה את ההצעה להקמת ועדת חקירה לניגודי העניינים של השופטים

לאחר דיון סוער, דחתה מליאת הכנסת את ההצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים בבית המשפט העליון, ובבתי המשפט בכלל, של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. בהצבעה שמית תמכו בהצעה 43 חברי כנסת לעומת 54 שהתנגדו.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הציג את ההצעה: "ההצעה הזו מבקשת לתת לכנסת כוח לפקח, זה תפקידה של הכנסת, לפקח על הממשלה ולפקח גם על הרשות השופטת. אין שום דבר שמחזק את שלטון החוק, אין שום דבר שמחזק את בית המשפט העליון ואת אמון הציבור בו, בציפוף שורות ונתינת גיבוי לעיוותים שקיימים במערכת הזאת.

עובדים הרבה יותר זוטרים בשלטון הציבורי, במערכת הציבורית וגם בשוק הפרטי עוברים את הסדרי ניגודי העניינים כדי לוודא שההחלטות מתקבלות משיקולים ענייניים ושאנחנו לא נמצאים בפוטנציאל ניגוד עניינים, שעלול חלילה להטות את שיקול הדעת. מה לעשות אנחנו בני אדם אבל אני רוצה לגלות לכם סוד, לא רק אנחנו בני אדם גם השופטים הם בני אדם.

יותר מקומם מהתחקירים של קלמן ליבסקינד וצח שפיצן, ומהעובדות שנחשפות בתחקירים המטלטלים האלה, אלה התגובות השערורייתיות של השופטים, שפעם אחר פעם לא מבינים מה הבעיה."

שר המשפטים אבי ניסנקורן השיב בזעם: "אני מתבייש בהצעה של ח"כ סמוטריץ', מתבייש בימינה, ומתבייש בליכוד שנכנעים לימינה. מתבייש בליכוד שיש שם אנשים הוגנים שאני מקווה שיפעלו לפי צו מצפונם.

יש לנו מבחן לדמוקרטיה הישראלית, יש לנו מבחן לשלטון החוק, מה שעושה הליכוד זו הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני, של מערך יחסי העבודה של ממשלה. אבל יותר מיזה, אני מתבייש גם שראש הממשלה הורה לחברי הליכוד להצביע בעד ההצעה הזו. אנחנו היום בנקודת מבחן של פני החברה הישראלית. ביום שקוראים לשופטים לבוא לפה לוועדת החקירה, שמאיימים על הרשות השופטת, ממתי כנסת ישראל הפכה להיות הגורם שיאיים על שופטים?

יש פה סיטואציה משברית לקואליציה, מה שקורה פה לא יעלה על הדעת. אתם בעד דמוקרטיה שמכבדת את הפרדת הרשויות או שאתם בעד דיקטטורה? יש פה מסע הסתה מכוון נגד מערכת המשפט, תתביישו לכם.

יש לנו בישראל כמיליון מובטלים, מעל אלף נדבקים כל יום, עלייה במספר המתים, ומה שמעסיק היום את הליכוד זה איך למוטט את הדמוקרטיה, זה ביזיון. במקום מלחמה בווירוס הקורונה, במקום מלחמה למען המובטלים, מה שמעניין את הליכוד זה רק המלחמה בשופטים.

אנחנו בעת מבחן לדמוקרטיה הישראלית, לצערי אני צריך לעמוד פה ולהתמודד דווקא מול חברים בקואליציה. אנחנו ביום קשה. ידעתי שתפקיד שר המשפטים זה תפקיד מאתגר, אבל לא פיללתי שחבר כנסת יזום בצורה חסרת אחריות להעמיד את כל מערכת המשפט לחקירה.

אחרי שלוש מערכות בחירות, כחול לבן אמרה בצוק העתים, בשביל לרתום את העגלה הזו של מדינת ישראל למען כולנו, למען יציבות שלטונית, בעת המשברית הזו צריך לעשות מעשה של אחדות. מה שקורה היום זה בדיוק הפוך ממה שמדינת ישראל צריכה. זה ביזוי מערכת שלטון החוק, הדמוקרטיה הישראלית, וזכויות האזרח."

כאמור ההצעה נדחתה ברוב של 54 מתנגדים מול 43 תומכים.

(קרדיט צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן)

תגובות לכתבה:

  1. בני

    קלמן הוא סתם זלמן.

כתיבת תגובה: