ישראל שיגרה בהצלחה לחלל את לוויין הריגול 'אופק 16'

מנהלת החלל במפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) שבמשרד הביטחון והתעשייה האווירית שיגרו בהצלחה (6.7) בשעה 4:00 לפנות בוקר את הלוויין 'אופק 16' לחלל.

השיגור בוצע באמצעות משגר לוויינים מסוג 'שביט' משדה ניסויים בבסיס פלמחים שמרכז הארץ.


תיעוד שיגור הלווין "אופק 16" כפי שנראה מעזה.

הלויין 'אופק 16' הינו לוויין תצפית אלקטרואופטי בעל יכולות מתקדמות.

על פי תכנית השיגור המקורית, נכנס הלוויין למסלולו סביב כדור הארץ והחל לשדר נתונים. מהנדסי מנהלת החלל "אתגר" במפא"ת שבמשרד הביטחון, יחד עם מהנדסי התעשייה האווירית, החלו בסדרת בדיקות מקיפה ומתוכננת מראש, לאימות תקינותו ורמת ביצועיו עד לכניסתו של הלוויין לפעילות מלאה בתקופה הקרובה.

חובבי תעופה, שעוקבים אחרי תנועות מטוסים באוויר בזמן אמת, יכלו להבחין אתמול לקראת חצות בכמה מטוסי כיול של התעשייה האווירית ביחד עם מטוס תובלה של חיל האוויר, שנעו מערבה כחלק מההכנות לשיגור.

את פיתוח וייצור הלוויין והמשגר הוביל משרד הביטחון, באמצעות מנהלת החלל "אתגר" במפא"ת, המינהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית.


התעשייה האווירית תפקדה כקבלן הראשי של הפרויקט, כשחטיבת טילים וחלל, באמצעות מפעל "חלל", הובילה את הפרויקט יחד עם "מלמ" שאחראית על פיתוח המשגר.

חברות נוספות שלקחו חלק בפרויקט: "אלביט מערכות", "תומר", "רפאל", "רוקר" ו"סיאלו".

הלוויין הישראלי האחרון ששוגר בהצלחה לחלל היה לוויין התקשורת עמוס 17, ששוגר לפני כשנה מבסיס החלל קייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב.

הלוויין, שעלותו 250 מיליון דולר, שוגר על משגר פלקון 9 של חברת SpaceX.

השיגור אמנם תוכנן מראש, אך מגיע דווקא בשיאה של תקופה רגישה שבה מיוחסות לישראל סדרה של תקיפות חשאיות באיראן.

לפני כארבע שנים שיגרו משרד הביטחון והתעשייה האווירית את לוויין הריגול "אופק 11", לוויין צילום שמשמש לאיסוף מודיעין ומסוגל לכסות את כל המזרח התיכון.

שר הביטחון בני גנץ כתב לאחר השיגור: "‏הצלחת שיגור הלווין ״אופק 16״ הלילה היא עוד הישג אדיר למערכת הביטחון, התעשיות הביטחוניות בכלל והתעשייה האווירית בפרט. העליונות הטכנולוגית והמודיעינית של מדינת ישראל היא אבן יסוד בביטחונה. ‏העובדה שישראל היא אחת מ-13 מדינות בעולם בעלות יכולת שיגור לחלל, אינה מובנת מאליה והיא עומדת בראש ובראשונה בזכות האנשים ששוקדים על המערכות הללו ומקדמים יכולות פורצות דרך לאורך השנים. נמשיך לחזק ולבצר את כוחה של ישראל בכל חזית ומכל מקום."

הלווין "אופק 16" ששוגר בהצלחה לחלל. קרדיט: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון.

ראש מנהל החלל במפא"ת שבמשרד הביטחון, אמנון הררי: "שיגרנו הבוקר בשעה 4:00 את לוויין תצפית 'אופק 16', לוויין תצפית אופטי שדומה לאופק 11 שקדם לו. השיגור היה מאוד רהוט, אני אומר את זה בהרבה גאווה. גם בהיבט ההכנסה של הלוויין למסלול וגם לגבי האינדיקציות הראשונות שיש לנו מהלוויין עצמו, כשעבר מעלינו בפעם ראשונה לפני כשעתיים. הלוויין הזה מצטרף לסדרת לווייני אופק, שמשרד הביטחון יחד עם צה"ל מפעילים מזה שנים. הוא מצטרף לפי תכנית רב שנתית, שאנחנו פועלים לממש לבניין הכוח, שנגזרת בעיקר מהצרכים המבצעיים. בשעה שהאיומים על מדינת ישראל רבים, מגווים וממקומות שונים, המענה הלווייני הוא אידיאלי כי הלוויינים שוהים בחלל 24/7, ואם יש מספר לוויינים כאלה אפשר לקבל אינדיקציה מאוד טובה על האיומים ועל ההתפחות שלהם".

מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית, שלומי סודרי: "אופק 16 הוא לוויין תצפית אלקטרו אופטי מתקדם מסוגו. הוא משלב טכנולוגיות כחול לבן, פורצות דרך, שמאפשרות לשפר את יכולת המודיעין האסטרטגי שלנו, כמדינה. הלוויין הזה מצטרף לעוד לוויינים מסדרת אופק שנמצאים כבר בחלל, ויחד עם הלוויינים האלה הוא בעצם מעצים את היכולת המודיעינית של אגף המודיעין בצה"ל. השילובים האחרונים של הלוויין הזה היו בשיא הקורונה. בשיא הסגר עשינו את הבדיקות וההרכבות האחרונות של הלוויין. המשימה הזו הוגדרה בתעשייה האווירית כמשימה אסטרטגית בעדיפות עליונה, לכן המשכנו לעבוד על השילובים האלה ולהשלים את הבדיקות הקרקעיות, לפני שהעברנו את הלוויין לבסיס חיל האוויר במרכז הארץ. השיא של המשימה היה היום בלילה, השלמנו תהליך של ספירה לאחור שלוקח מספר שעות, בהן אנחנו עושים בדיקות מאוד פרטניות לכל המרכיבים של הלוויין והמשגר. בסוף התהליך הזה משגר השביט ועליו אופק 16 המריאו לחלל. משימת השיגור הושלמה בהצלחה יתרה, כלומר – הלוויין הוצב במסלולו וכעת הוא חג סביב כדור הארץ ואפילו העביר לנו תשדורות תקינות בזמן שהוא חלף מעלת תחנת הקרקע בתעשייה האווירית. כרגע, כפי שתכננו אנחנו נכנסים לסדרת בדיקות פרטניות, לפני שאנחנו מוסרים את הלוויין הזה לשימוש מבצעי של מערכת הביטחון".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: