קבינט הקורונה אישר: קנס על אי חבישת מסכה יעלה מ-200 ל-500 שקלים

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום את קבינט הקורונה בראשותו, כדי לדון בצעדים הנדרשים בטווח המיידי להמשך ההתמודדות עם מגפת הקורונה, שימוש באמצעים הדיגיטליים לבלימת התפשטות המגפה ולקביעת תרחיש הייחוס.

המשתתפים דנו בהצעות שגובשו ע"י המל"ל, בהמשך לפורום המנכ"לים שהתכנס אתמול. הובהר כי יעד המדיניות הוא להביא להאטה משמעותית בקצב התחלואה ולהקטנת סיכוני התמותה, תוך פגיעה מינימאלית במשק ובשגרת החיים.


הקבינט בראשות ראש הממשלה החליט על שורת החלטות מיידיות:

1. תוקם מנהלת אכיפה ארצית במשרד הבט״פ שתפקידיה יהיו הכוונה, הנחייה, תיאום ותכלול כל רשויות האכיפה.

2. הוחלט להגדיל את גובה הקנסות. סכום הקנס על אי חבישת מסכה יעלה ל-500 שקלים.

3. תגבור האכיפה בפקחי הרשויות המקומיות. תתקיים פגישה עם השלטון המקומי בהשתתפות שר הבט״פ, שר האוצר, שר הפנים ור' המל"ל.

4. בדיקה לאלתר של רשימת היישובים הדורשים הכרזה על אזורים מוגבלים בכל מקרה שבו מזוהה עלייה בתחלואה (בפרמטרים שנקבעו).


6. הגנה על אוכלוסיות הסיכון – המשך בדיקות ומיגון במרכזים לקשישים.

7. בחינה עם נציב שירות המדינה של חזרה לעבודה בקפסולות.

8. אושרה פעילות בתי הספר של החופש הגדול והקייטנות הפרטיות.

קבינט הקורונה אישר פה אחד את הצעת משרד הבריאות, האוצר והביטחון לקביעת תרחיש הייחוס. הגדרה זו תנחה את הממשלה על ההיערכות וההצטיידות של מערכת הבריאות. תרחיש זה יבטא את יכולת ספיקת המערכת ולא תחזית חולים. הוחלט להיערך לתוספת של 2,000 מונשמים מקורונה ול-2,000 מונשמים ממחלות אחרות.

רה״מ נתניהו אמר שצריך לעשות את כל פעולות המניעה הנדרשות כדי לא להגיע לתרחיש הייחוס. זוהי העמדה הכללית של שרי קבינט הקורונה.

על רקע נתוני העלייה בהיקף התחלואה ברחבי הארץ, לפני זמן קצר קיים מ״מ מפכ״ל המשטרה ניצב מוטי כהן הערכת מצב מיוחדת עם מפקדי המחוזות וראשי אגפים במשטרה, בנושא המשך פעילות המשטרה והגברת האכיפה המשטרתית לבלימת התפשטות נגיף הקורונה בישראל.

בתוך כך, המשטרה נערכת בימים אלו להקמת מנהלת תיאום של אכיפת תקנות הקורונה בהתאם להנחיות הדרג המדיני. מ״מ המפכ״ל הנחה כי לצד היערכות להקמת מנהלת ארצית, בשלב זה בכל מחוז משטרתי ברחבי הארץ יפעל כוח משימה בכל שעות היממה הכולל עשרות שוטרים לצד מפקחים שיופעלו בהתאם לצרכים ולהערכות המצב שיתקיימו ברמה המחוזית.

במהלך הדיון הנחה מ״מ מפכ״ל המשטרה כי מיקוד האכיפה המשטרתי יתבצע בהתאם לצרכים הלאומיים בעיקר במרחב הציבורי ובפרט בנוגע להגבלות הבאות שנקבעו בתקנות:

🔹חובת עטיית מסיכת פנים (נשמיות) במרחב הציבורי.
🔹מניעת התקהלויות אסורות.
🔹פעילות של/ בבתי עסק בניגוד לתקנות.
🔹ביצוע בקרות ואכיפת הפרות הנוגעות לחובת הבידוד והדיווח.

האכיפה המשטרתית בהקשר של בתי עסק, קניונים, אולמות אירועים וכיו״ב, תבוצע במשולב עם אכיפה בנושא רישוי עסקים, תוך מיקוד במוקדי הפרות חריגות. בית עסק שלא יעמוד בתנאים שיקבעו ויחרוג מהתקנות- יהיה חשוף לקנסות וצו סגירת העסק בכפוף לשימוע.

לצד המשך פעילות הסברה לציבור והכוונת התנהגות האוכלוסייה, הנחה מ״מ המפכ״ל להגביר את פעילות האכיפה של התקנות לשעת חירום וצו בריאות העם, לבצע אותה בכל מקום שנדרש באופן יזום ומגיב ולהמשיך בהפעלת שיקול הדעת של מפקדים ושוטרים בתכנון הפעילות וביצועה בכדי לצמצם את כמות הנדבקים תוך פגיעה מינימאלית ככל שניתן בשגרת החיים המורכבת שכולנו חווים בצל הקורונה.

לצד זאת, הדגיש מ״מ המפכ״ל את חשיבות המשך הרציפות התפקודית והפעילות המבצעית המשטרתית גם בצל המשך המאבק בנגיף, ובפרט המשך ביצוע משימות הליבה הארגוניות, בהן: מאבק בפשיעה ובטרור, שמירת החוק והסדר הציבורי ומתן שירותי משטרה מיטביים לאזרחי ישראל.

מאז תחילת המאבק הלאומי בנגיף הקורונה לפני כשלושה חודשים ועד היום ניתנו ע״י המשטרה 75,652 דו״חות. ביממה החולפת ניתנו ע״י המשטרה 1,583 דו״חות, כשרובם המוחלט (1,555) בגין אי עטיית מסיכה במרחב הציבורי- הכמות הגבוהה ביותר מאז כניסת ההוראה בנושא המסיכות לתוקפה.

נשמעים להנחיות – מצילים חיים!
המשטרה קוראת לציבור להישמע להנחיות והוראות משרד הבריאות, שכן אי קיומן משבש את המאמץ הלאומי במאבק בהתפרצות הנגיף והתפשטותו בישראל. משטרת ישראל תמשיך לפעול יחד עם הגופים השונים לביצוע אכיפה ככל שידרש, הכל במטרה לבלום את התפשטות נגיף הקורונה ולשמור על שלום הציבור ובריאותו.


תגובות לכתבה:

  1. ווג'די

    יופי כך אנשים יתחילו להבין . פחות קורונה יותר בריא לכולם .

  2. יהודה

    לא צריך לתת קנס על אי חבישת מסכה כי יש לי פתרון לקורונה והוא ההתבוננות בתמונתו של הצדיק הישמח ישראל שהעלתי בגוגל מפות זה נמצא על שם האזור בית הכנסת לדרמן ההתבוננות בתמונת הצדיק תרפא את כל הארץ והעולם מהקורונה אז נא לחפש שם את התמונה והפיתרון

כתיבת תגובה: