‏שלוש שנים אחרי: הסתיים ניקוי נחל אשלים – זיהום הטבע מהגדולים בתולדות המדינה

בהנחיית השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: ניתן שוב לטייל בנחל אשלים, הסגור מאז 2017 בעקבות פריצת בריכת הפוספוגבס לנחל.

נחל אשלים מוגדר ברובו כשמורת טבע, והוא סגור מאז אירוע פריצת בריכת הפוספוגבס של חברת רותם אמפרט מקבוצת כימיקלים לישראל, ביוני 2017. במועד זה קרס הקיר המזרחי של בריכה מס' 3 במפעל רותם אמפרט והחלה גלישה מסיבית של 100-200 אלף קוב מהבריכה לסביבה. תכולת הבריכה דלפה ופרצה ממנה בזרם אדיר במורד נחל אשלים במשך כ-48 שעות ולאורך יותר מ- 20 ק"מ, תוך גרימת נזק רב לחי ולצומח בנחל ותוך חשש ממשי לפגיעה בציבור ובסביבה. המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה מנהלת חקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע וחשדות לעבירות על חוקי הסביבה בנושא זה.

זרימת השפכים המזוהמים בנחל אשלים – צילום: בועז פריפלד רשות הטבע והגנים.

בתום עבודה מקצועית ממושכת, נציגי המשרד להגנת הסביבה ונציגי רשות הטבע והגנים השלימו באחרונה בחינה מעמיקה של סקר סיכונים מורכב ומקיף שגובש על-ידי מומחים בתחום, בהם מחברה בין-לאומית, על מנת לבחון את הסיכון האפשרי למטיילים ועובדי רשות הטבע והגנים. הליך זה הסתכם בביצוע סדרת דיגומי קרקע ולמי הגבים בנחל אשלים שנערכו בשבועות האחרונים, במטרה להשוות את הערכים העדכניים בנחל, לערכים המחושבים בסקר סיכונים – לשם בדיקת האפשרות לפתוח שוב את הנחל למבקרים. במסגרת זו, ניטלו דגימות קרקע מרובות לאורך הנחל ונדגמו מי הגבים. התהליך לווה בשטח על-ידי צוותי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים.

זרימת השפכים המזוהמים בנחל אשלים – צילום: בועז פריפלד רשות הטבע והגנים.

מהבדיקות שנערכו נמצא, כי ריכוזי המזהמים לאורך הנחל הם נמוכים מהערכים המחושבים. לאור תוצאות אלה ולאחר התייעצות במשרד הבריאות, עולה כי אין סיכון למבקרים בשמורה וכי אין מניעה לאפשר כניסת מבקרים לנחל.

נחל אשלים ב-2017 (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה).

נחל אשלים, בגבול מדבר יהודה וצפון-מזרח הנגב, נחשב אחד היפים במרחב זה. הוא מתהדר בקניוני סלע יפהפיים, במפל נישא ומרשים, ואחרי שיטפונות גם בגבי מים חיים. זהו נחל קצר ותלול שמנקז שטח של כ-80 קמ"ר בין מישור רותם במערב לכיוון דרום ים המלח במזרח. בנחל נקיק עמוק ובו גבים האוצרים מים במשך מספר חודשים בשנה. מעבר לחשיבותו כבית גידול למגוון בעלי חיים וצמחים שנהנו מזמינות מים באזור צחיח, היווה נחל אשלים משך שנים רבות מוקד לטיולים אתגריים לבודדים וקבוצות, כאשר בכל שנה טרם פריצת הבריכה וזיהום הנחל, הגיעו אליו אלפי מטיילים.

כחלק מהליכי הניטור והבקרה על איכות המים בגבי הנחל, המשרד להגנת הסביבה דרש מחברת כי"ל לגבש תכנית לניטור ולבקרה אחר איכות המים בגבים, שתגובש בתיאום עם רשות הטבע והגנים.

הצילום האווירי – צילום: אריה רוזנברג רשות הטבע והגנים.

זיהום נחל אשלים – צילום: ג'ורגי נורקין רשות הטבע והגנים.

השרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל: "אני שמחה לבשר על הפתיחה המחודשת של נחל אשלים! עלינו לשים בראש סדר העדיפויות את השמירה על הטבע. המדיניות ברורה – אפס סובלנות כלפי חברות הפוגעות בסביבה. נעשה הכול כדי לוודא שהטבע והנחלים בארצנו נשמרים".

השרה גילה גמליאל (צילום: המשרד להגנת הסביבה).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: