ראש הממשלה והשרים בהצהר מיוחדת בעקבות העליה בקורונה בישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר ישראל כ"ץ, ושר החינוך יואב גלנט מסרו הצהרות לתקשורת בשידור חי:

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אזרחי ישראל, בפעם האחרונה שנפגשנו, הראיתי לכם את השקף הזה שהציג את ירידת התחלואה בישראל, היום לצערי אני חייב להראות לכם את השקף הבא שמראה עלייה תלולה בימים האחרונים. אני מזכיר לכם, זה עדיין מעט יחסית למקום שבו היינו, אבל זה בפירוש שינוי כיוון. מוקדם מדי לומר אם זה שינוי מגמה כללית, אבל לא מוקדם מדי לומר שיש התרופפות כללית במשמעת. כל אחד רואה את זה. אני מודה, זה עובר על כולנו, גם עליי. צפיתי אמש בשידורי הטלוויזיה, וראיתי ישראלים שמחים, שמחתי איתם. ראיתי ישראלים משתזפים בצפיפות בחוף הים, רוקדים צמודים זה לזה ללא מסכות. שמעתי אותם צוהלים, הם אמרו: 'נגמרה הקורונה, הקורונה מאחורינו'. לצערי זה לא נכון.

יש לנו הצלחות גדולות מאוד במאבק בקורונה, הצלחות בקנה מידה עולמי. אבל המגיפה בפירוש לא מאחורינו. היא משתוללת בעולם, והיא עדיין כאן בישראל – בינינו ובתוכנו. כיבינו את הלהבות הגדולות של המדורה בארץ, אבל נשארו גחלים לוחשות וכל רוח קלה מפיחה בהן אש, ונושאת את התבערה למקומות אחרים. אף אחד לא חסין מזה.

כל עוד לא נמצא חיסון לנגיף, הוא יחזור ויתפשט אם לא נקפיד על כללי הזהירות. כולנו מצווים להמשיך לחזור ולשמור על הכללים. כשאני אומר "כולנו" זה כולל אותי, את חבריי השרים, את חברי הכנסת, וזה כולל אתכם – אזרחי ישראל היקרים.

הכללים הם פשוטים: לשמור על מרחק של שני מטר, לחבוש מסיכות במרחב הציבורי, לשטוף ידיים ולשמור על כללי ההיגיינה. אם לא נעשה זאת, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות במשק ובמרחב הציבורי. אם כן נעשה זאת, נוכל להמשיך לפתוח את הכלכלה שלנו, להחזיר את מקומות העבודה, להחזיר את הצמיחה, להחזיר את התקווה.

מעכשיו נעשה שלושה דברים במקביל: נהדק את המשמעת שהתרופפה סביב כללי הקורונה, נעודד פעילות של עסקים שמכבדים משמעת זו, ונפעל נגד אלו שלא יקפידו על הכללים ובכך יסכנו את הבריאות של כולנו.

צריך לזכור דבר אחד: הנגיף הוא קטלני מאוד. בהיעדר אמצעי הגנה הוא מתפשט בטור גיאומטרי והוא גובה קורבנות רבים בחיי אדם. מספר הנדבקים בעולם כבר חוצה את ה-6 מיליון, אתמול היה שיא במספר הנדבקים החדשים בעולם ביום אחד. לצערי, הנגיף גם לא מתרשם ממזג האוויר. הוא לא מושפע בכלל מאקלים. הוא מכה היום בעוצמה במדינות חמות כמו ברזיל, מקסיקו, הודו, פרו, ובאזורנו – באיראן, בטורקיה ובמצרים. הוא מכה גם במדינות קרות. בשוודיה – שמספר אזרחיה זהה לשלנו ושוויתרה ביודעין על הטלת הגבלות בריאותיות – ויש כאלה שהמליצו על דבר כזה בארץ – יש היום 4,300 מתים מקורונה. בבלגיה, שאוכלוסייתה גם היא זהה לשלנו, ושנקטה אמצעי זהירות אבל באיחור רב, יש היום קרוב ל-10,000 מתים.

לשמחתנו, בישראל זה לא קרה, אבל אנחנו כואבים את מותם של 284 קורבנות הקורונה, אנחנו משתתפים ביגונם של משפחותיהם ויקיריהם. בישראל לא הגענו למספרים מבעיתים כמו במדינות אחרות כי נקטנו צעדים יעילים ומהירים בזמן. אבל צעדים אלו גם גבו מחיר כבד מכלכלת ישראל. לכן עם הורדת קצב ההידבקות, והגענו לקצב הידבקות של בודדים ביום, החלטנו לפתוח בהדרגה את המשק – וביחד איתו את מערכת החינוך. זה הולך בד בבד.

אני מזכיר לכם, כשהודענו על הסרת ההגבלות, אמרנו שהפתיחה הזו תהיה ניסיונית, שהיא תושפע ממצב התחלואה. באחת מישיבת הממשלה, המשלתי זאת לנגינה באקורדיון – פותחים אותו כשהתחלואה נמוכה, מכווצים אותו כשהתחלואה גבוהה, זוהי שגרת הקורונה. קבענו גם מדדי אזהרה, שלפיהם נתכנס לדון אם יש צורך לכווץ את האקורדיון בחזרה. זוהי בדיוק הערכת המצב שעשינו היום עם חברי השרים והצוות המקצועי.

ראשית, קבענו את הימים הקרובים כימי מבחן, לראות אם יש כאן שינוי מגמה שמחייב שינוי מדיניות, כמו סגירת מוסדות חינוך. כרגע החלטנו שלא לסגור את כלל בתי הספר, כי הנתונים לא מחייבים זאת. אני מאוד מקווה שלא נדרש לשנות החלטה זו בהמשך. שנית, אנחנו נעדכן השבוע את התו הסגול של בתי העסק ונתאים אותו למציאות, לשגרת הקורונה. אנחנו כל הזמן בודקים את עצמנו, מתקנים, מדייקים. שלישית, הנחיתי את השר לביטחון הפנים להגביר את הפיקוח והאכיפה של הכללים על ידי המשטרה. יש אכיפה מאוד מצומצמת בלשון המעטה, אנחנו נשנה את זה באמצעות המשטרה. ביקשתי גם ממשרד המשפטים לאפשר הפעלתם של פקחים עירוניים. חייבת להיות אכיפה. רביעית, שר החינוך יפעיל אמצעים נוספים כדי להבטיח את שמירת הכללים בבתי ספר, הוא תכף יפרט זאת כאן. חמישית, נעודד אנשים להגיע לבדיקות ונעשה בדיקות יזומות במקומות שבהם פוטנציאל ההדבקה הוא גבוה.

מה שאני מבקש מכם, אזרחי ישראל, זה להקפיד על העיקר. לא צריך להתפלפל, צריך פשוט לזכור את שלושת הכללים המרכזיים שלצערי הציבור שכח אותם: לשמור מרחק, ללבוש מסיכות ולשמור על היגיינה. עד שלא יימצא חיסון, אנחנו צועדים במסע ארוך כשלצידנו פעורה תהום. התרחקנו ממנה בכמה צעדים חשובים אבל בימים האחרונים עם הזלזול בשמירה על הכללים אנחנו שוב מתקרבים אליה. זה חייב להיפסק. כל אחד מאיתנו צריך לדאוג שהוא לא ידבק בעצמו ושהוא לא ידביק אחרים. כולנו ערבים זה לזה. אם נפעל כך, אני בטוח שאנחנו יכולים לאושש את הכלכלה שלנו ולהחזיר את מקומות העבודה במהרה.

הנה המסר שלי בתמצית: הקורונה משתוללת בעולם, היא לא פוסחת עלינו. אם לא נשמור על הכללים היא תחזור ותכה בנו. צריך להדק את המשמעת כדי שנוכל במקביל לפתוח את הכלכלה. נשמור על הכללים ובעזרת ה' הם ישמרו עלינו.

שר האוצר יציג עכשיו את התוכנית שיביא מחר לממשלה לעידוד התעסוקה. אמרתי לו, כשהוא לקח את התפקיד, שיש לו שלוש משימות: מקומות עבודה, מקומות עבודה, מקומות עבודה. אחר כך כל השאר".

עיקרי הצהרת שר החינוך יואב גלנט:

״מערכת החינוך היא המערכת הגדולה ביותר, מעל 2.2 מיליון תלמידים ומעל 200 אלף מורים.
נמצא בה הנכס החשוב ביותר לכל אחת ואחד מאיתנו, הילדים והילדות שלנו, הנכדים והנכדות, שהם העתיד של מדינת ישראל.
בשבוע האחרון איתרנו 137 מקרי תחלואה חדשים במערכת החינוך, מתוכם 103 חולים בבית הספר הגימנסיה בירושלים.
בהתאם להערכת המצב ולהחלטת רה״מ, נעשה פעולות סלקטיביות היכן שצריך- סגירה ובידוד היכן שצריך. אבל מערכת החינוך ממשיכה לנוע.
מאחר והחלטה זו היא כבדת משקל ואנו רוצים מצד אחד לשמור על בריאותם של התלמידים ומצד שני, להקנות להם חינוך וידע, אנחנו נוקטים בשורה של צעדים נוספים.

הצעדים בבתי הספר ובמערכות החינוך שיחלו ממחר:
1. הנחתי הערב את מנכ״ל משרד החינוך, וראשי האגפים במשרד שיעבירו מסר למנהלים ולמורים שהחל ממחר, יבוצע באופן קבוע תדרוך באחד השיעורים על מנת להעצים את הנהלים והכללים. בעזרת השיעורים הללו, אנחנו נסייע גם למשפחות להבין את הכללים ע״י הילדים שילמדו על הכללים ויעבירו גם את המסר להורים.
2. כל בית ספר ימנה ממונה קורונה שידאג לפיקוח הולם, דיווח מתאים, ניקיון לפי הנהלים ושיהיה בקשר עם הגורמים המרכזיים במשרד החינוך ובמשרד הבריאות.
3. נכין צוות משימה בכל אחד מהמחוזות יחד עם משרד הבריאות וגורמים נוספים שיתן מענה מהיר וממוקד בשטח כאשר יתגלה מקרה של קורונה. ההנחיות לצוותי המשימה יהיו בהירות ומהירות ואני מקווה שעל ידי כך נצליח לעצור ולבלום את הדברים באיבם.
כל הנושאים הנ״ל מסוכמים עם חיים ביבס, יו״ר המרכז לשלטון מקומי ועם שי חג׳אג׳, יו״ר מרכז המועצות האזוריות שיסייעו לנו לשמור על ההנחיות הללו.

עוד הוסיף והדגיש השר: הקפידו בבקשה על שלושת הכללים הבסיסיים, הקפדה על הגיינה, שמירת מרחק וחבישת המסכה שהיא מקשה אבל חיונית על שמירה על הבריאות.״

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: