שעות לפני פתיחת משפטו: ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית:

״אנחנו מציינים היום שני אירועים חגיגיים – ישיבת העבודה הראשונה של הממשלה ה-35 כאן בירושלים, וכמובן ציון יום ירושלים של בירתנו הנצחית – הבלתי מחולקת. אנחנו מעלים את ירושלים על ראש שמחתנו, אנחנו מפתחים אותה, אנחנו מקדמים אותה בתחומים שונים. אני חייב להגיד שהפיתוח הזה והמעמד של ירושלים, אלה קיבלו רוח גבית מהחלטתו ההיסטורית של ידידנו נשיא ארה"ב, הנשיא טראמפ, שהחליט להכיר בירושלים כבירת ישראל, בזה הוא תיקן עיוות היסטורי, וגם החליט להעביר את השגרירות כאן לבירתנו. אני יכול לבשר לכם שמדינות נוספות כבר עשו את הצעד, או בדרך לעשיית הצעד הזה.

אני מבקש היום ממנכ"ל משרדי, מנכ"ל המשרד למורשת, יחד איתך שר האוצר, ישראל כ"ץ, להכין תוכנית מיוחדת בסכום של 200 מיליון ש"ח להמשך פיתוח וחיזוק ירושלים. זה חשוב לנו גם בעידן הקורונה. זה חשוב כי ירושלים תמיד בראש שמחתנו. אני יכול לסיים ולומר: לשנה הבאה בירושלים הבנויה והבריאה.

אני שמח לראות כאן את כולכם סביב שולחן הממשלה. אזרחי ישראל בחרו בנו ברוב מוחץ, ביקשו שנהיה יחד, שנעבוד יחד בשיתוף פעולה למענם, והם כמובן צודקים. הממשלה הזאת מייצגת את כל אזרחי ישראל בלי יוצא מן הכלל.

אני מבקש לעשות היום את שני הצעדים החשובים והמידיים ביותר שהודענו עליהם מראש: אחד, זה להקים את הקבינט הביטחוני-מדיני, והשני זה להקים את קבינט הקורונה.

כמובן שבצד הביטחוני, האתגרים הביטחוניים לא פסקו לרגע, גם לא האיומים. אתם שמעתם ודאי את שליט איראן, חמינאי, מאיים עלינו בהשמדה. כל מי שמאיים עלינו בהשמדה לא יצליח כמובן – אבל הוא שם עצמו בסכנה גדולה.

אני מבקש שוב להבהיר שהמדיניות שלנו היא להתנגד לתוקפנות האיראנית בכל מקום, ולהתנגד לניסיונות של איראן להתבסס בסוריה, אנחנו פועלים כל העת, וכמובן גם להתנגד לניסיון של איראן להביא לתוך סוריה או לפתח בסוריה כלי נשק שישמשו את גרורותיה ואת כוחותיה שיכולים לסכן את מדינת ישראל.

במקביל, אנחנו חייבים להמשיך להתמודד נגד הסכנה של מגפת הקורונה. כרגע המשימה המיידית שאנחנו נטפל בה היא המשימה הכלכלית. אנחנו פעלנו רבות בתחום הכלכלי, אבל אנחנו רוצים לעשות עוד. בראש ובראשונה לפעול יחד כדי להחזיר את האנשים לעבודה. על כך שוחחתי עם שר האוצר כמה פעמים בשבוע שעבר. אנחנו נכניס מיד לפעולה פעולות שיביאו – מקומות עבודה, מקומות עבודה, מקומות עבודה. נסייע לעצמאיים ולבעלי העסקים הקטנים להחזיר את המשק לצמיחה.

לכן, הנחיתי להגדיל את התוכנית הכלכלית ל-100 מיליארד ש"ח. אנחנו מוסיפים עוד 14 מיליארד ש"ח. אנחנו נשקיע את התקציב הנוסף בתוכנית לעידוד תעסוקה, בקרן לסיוע לעסקים שלא יוכלו לשוב לפעילות סדירה בזמן הקרוב, בתוכניות להאצת המשק ועוד. כמו כן, אנחנו הגדלנו את קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מ-8 מיליארד ש"ח ל-14 מיליארד ש"ח והרחבנו את סעיפי הסיוע כדי שנוכל לחלק את הכסף לכל מי שזקוק לו.

אני אגלה לכל מי שלא מכיר אותי עדיין, שבין ההנאות הקטנות שיש בחיים הציבוריים עבורי, זה לחתוך בגרזן את הבירוקרטיה. לכן, אנחנו רוצים לחתוך בגרזן חד את הבירוקרטיה שמונעת או מעכבת את מתן העזרה הזאת לאנשים שמגיע להם.

אני מצפה מכולכם לעבודה משותפת מתוך שיתוף פעולה ואחדות אמיתית. כל אחד ואחת סביב השולחן הזה יוכלו להגיד מה שהם רוצים, כך אני נוהג, ואני אפילו מקצה את הזמן לשמוע את הדברים. לא 'כאילו' לשמוע אלא באמת להקשיב ולנסות להבין את הטענות השונות על מנת שיחד נקבל בשיתוף פעולה – בני, אני ואתם – את ההחלטה הנכונה ביותר למדינת ישראל ולאזרחי ישראל.״

עוד אמר רה״מ נתניהו: ״לא רק שבירכנו את כל האזרחים המוסלמים בארץ, יצא לי גם לדבר ביומיים האחרונים עם מנהיגי סודאן וצ'אד. איחלתי להם בשמכם ברכות לעיד אל-פיטר וגם להמשך חיזוק היחסים בינינו. עוד מדינות מוסלמיות בדרך״.

״אני מבקש לברך את חברתנו, השרה מירב כהן, שהביאה בן לעולם. צלצלתי אליה אמש, אמרתי לה שבמקביל לעבודתה בממשלה, אני מאוד ממליץ לה לתת זמן למשפחה ולילדים, כי הזמן הזה לא חוזר. אני בטוח שאתם כולכם מצטרפים אליי בברכה החמה אליה. נראה אותה כאן בקרוב יחד איתנו.״

דברי ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, הבוקר בפתח ישיבת הממשלה:

"אנחנו מציינים היום בישיבה את יום ירושלים שנחגג בשבוע שעבר. זהו יום שבו אנו שמחים על איחודה של העיר ומברכים את כל תושביה. וביום הזה אנחנו גם מתחילים בפועל באופן סמלי את פעילותה של ממשלת האחדות ואי אפשר לשכוח, גם את ציון זכרם של יהודי אתיופיה שצעדו ומתו בדרך לירושלים. אין כמו ירושלים כדי לסמל את הלב הפועם של העם היהודי ומדינת ישראל ואנחנו ברוח האחדות נשאף להתקרב אחד אל השני בשביל להגיע בסופו של דבר לאחדות ולפיוס בחברה הישראלית. אנחנו צריכים לפעול שהממשלה תאריך ימים ואנחנו צריכים לפעול שהאחדות תלך ותתרחב, ואין כמו בירושלים לעשות את הדבר הזה.

היום נעסוק גם במרכיבים שנוגעים בהתמודדות וביציאה ממשבר הקורונה, מצד אחד בהיערכות לאפשרות לגל שני במעלה הדרך ולעשות את זה על כלל ההיבטים הבריאותיים, הכלכליים והחברתיים. זו ההזדמנות ראש הממשלה להודות גם לך וגם ליתר החברים שהיו פעילים בהתמודדות עם המשבר ובבלימת הנגיף. כעת אנחנו מקימים את קבינט הקורונה ואנחנו צריכים לראות מה ניתן לעשות בשביל שנוכל לצאת קדימה, להרגיע את המשק ולתמוך את החברה.

היום ימלאו 20 שנה ליציאה מלבנון. לרבים מאיתנו היושבים כאן יצא לשרת שם. לשר החוץ גבי אשכנזי ולי הייתה חוויה להיות מהאחרונים שהיו שם, ביום היציאה. גם היום אנחנו מסתכלים על הזירה הצבאית, הן בלבנון והן בסוריה בתשומת לב רבה, לא חלפו בעיות הביטחון שיכולות להתרחש מצפון. אנחנו כמובן נעקוב אחרי הכל, נפעל כשצריך, ניערך לנדרש, וכמובן גם צריכים לפתח את יישובי הצפון ולחזק אותם. לצד זאת, נושיט יד לשלום בכל אחת מהגזרות שמולן אנחנו פועלים ובכל אחת מהן אנחנו חייבים גם להחזיק עוצמה צבאית שתוכל לאפשר את ההגעה לשלום.

לסיום, אני מבקש לברך בשם כולנו כאן את כל אחינו המוסלמים שחיים איתנו בישראל לרגל עיד אל פיטר בברכת ״כול עאם ואנתום בח׳יר״.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: