במלאת 60 שנה למשפט בארץ אדולף אייכמן: השב"כ חושף מסמך היסטורי של רפי איתן ז"ל ובו צילום סמוי של אייכמן

‏היום לפני 60 שנה הובא למשפט בארץ אדולף אייכמן. לציון היום הזה השב"כ חושף דף מיומן מבצעי שכתב מפקד מבצע החטיפה בארגנטינה רפי איתן ז"ל ובו צילום סמוי של אייכמן.

דברי ראש השב"כ, נדב ארגמן לציון 60 שנה ליום הבאתו לישראל של אדולף אייכמן:

"היום לפני 60 שנים בדיוק, המריא מטוס "אלעל" מבואנוס איירס לישראל ועליו הפושע הנאצי אדולף אייכמן.

מדובר בסיומו של מבצע מורכב של המוסד והשב"כ, הרחק משטח הארץ, בסביבה זרה ולא מוכרת,אשר הושתת על יסודות תכנון מבצעי קפדני ומדויק. הביצוע דרש מהלוחמים תעוזה, תכנון יסודי, מקצועיות, נחישות, דבקות במטרה ואמונה בצדקת הדרך.

דף מיומן המבצע בו תועד לראשונה אייכמן בצילום סמוי (את היומן כתב מפקד המבצע רפי איתן ז"ל).

איסר הראל כתב בספרו "הבית ברחוב גריבלדי": "את הצוות המבצעי של כוח המשימה אפשר היה לגייס ממקור אחד בלבד: יחידת המבצעים של שירות הביטחון שהכרתיה היטב, כולם היו בעלי תושייה בעבודה. הם נבחרו בקפידה רבה מבחינת כושר וסגולות ואופי".

המבצע הנועז והמורכב ללכידתו של אדולף אייכמן, סגירת המעגל והבאתו למשפט בישראל, הם אבן דרך בעיצוב הערכים והיעוד עליהם התחנכו דורות של לוחמות ולוחמים ביחידת המבצעים של שירות הביטחון הכללי, ואני ביניהם.

מכתב שהתקבל בשירות מבית ספר "בר כוכבא" בתל אביב, כדוגמה למכתבי הוקרה שהגיעו לארגון.

קטע מדבריו של איסר הראל, בתדרוך כוח המשימה ערב יציאתו לדרך: "בערב ההוא השתדלתי להבהיר לאנשי הכוח את הייחוד המוסרי וההיסטורי של המעשה אשר הם עומדים לעשות. עתידים הם להבטיח שאחד מגדולי הפושעים בכל הדורות, שבמשך שנים הצליח להימלט מידי החוק והצדק, יועמד למשפט בירושלים, בירת האומה אשר שישה מיליונים מבניה נטבחו על ידי מנגנון הרצח שהוא עמד בראשו…"

אנו, עובדות ועובדי שירות הביטחון הכללי, ממשיכי דרכם של כוח המשימה של שנת 1960.

אנו מבינים את גודל הזכות שנפלה בחלקנו וכפי שכתוב בחזון הארגון – "להקדים בכל זמן ומקום, בזכות אנשים בעלי תחושת שליחות, למען ביטחון מדינת ישראל".

תמונת התיק לצילום סמוי שהוכן בשירות עבור המבצע באמצעותו תועד אייכמן ע"י אנשי המבצעים של השב"כ.
מכתב שנשלח מראש השב"כ דאז, לבית ספר הממלכתי "קריית עמל", כדוגמה למענה לפניות השונות שהגיעו לשירות מאזרחי ישראל.

(תמונות ארכיון היסטוריות, קרדיט תמונות: תקשורת שב״כ)

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: