‏מנדלבליט בטקס חילופי שרים במשרד המשפטים: "מעלים טענות כזב ומנסים לפגוע בעבודתנו" ‎

דברי היועץ המשפטי לממשלה בטקס החלפת שרי המשפטים:

מכובדיי, אתמול, הוקמה במדינת ישראל ממשלה חדשה, לאחר תקופה ארוכה של אי יציבות פוליטית, שבמהלכה היו שלוש מערכות בחירות.
אנו בייעוץ המשפטי לממשלה נפעל בשיתוף פעולה מלא עם הממשלה החדשה ועם שריה כדי לאפשר להם להגשים את מדיניותם בגבולות החוק, כפי שנעשה תמיד.
אני מבקש להודות לשר המשפטים היוצא, חבר הכנסת אמיר אוחנה.
אין זה סוד כי היו מחלוקות בינינו, אך לצד המחלוקות הייתה גם עשייה משותפת חשובה וטובה, ואציין באופן מיוחד את העבודה המשותפת בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה.
במהלך תקופה מאתגרת ואינטנסיבית זאת פעלנו בשיח מתמיד, בין היתר לקידום תקנות שעת החירום הנדרשות על מנת לאפשר לממשלה להתמודד עם האיום הבריאותי החמור שנשקף לאזרחי המדינה.
אני מאחל לך הצלחה בתפקידך החשוב כשר לביטחון פנים ומשוכנע שעוד נזכה לעבוד ביחד בנושאים מרכזיים וחיוניים.
זוהי כמובן גם הזדמנות לברך את השר הנכנס, חבר הכנסת אבי ניסנקורן, לרגל כניסתך לתפקיד.
אתה תגלה במהרה שמשרד המשפטים מורכב מעובדי מדינה מצוינים, מסורים, אחראים, ששמים לנגד עיניהם מעל לכל את טובת המדינה ואת האינטרס הציבורי.
ישנם אתגרים רבים הניצבים לפתחך, ואנחנו פה כדי לסייע לך לעמוד בהם.
אכן, למשרד המשפטים משימות רבות, כשמטרת העל של כולן היא להבטיח את שלטון החוק במדינת ישראל.

בהקשר הזה, אבקש להזכיר את דבריו של אחד מגדולי המשפטנים שכיהנו גם בבניין הזה – נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר זכרונו לברכה, שקבע באחד מפסיקותיו כי:
"ביטויו העיקרי של שלטון החוק הוא בכך שהוא אינו שלטונם של אנשים – לפי החלטותיהם, שיקוליהם ומאווייהם הבלתי מוגבלים – אלא בכך שהוא נשען על הוראותיהן של נורמות יציבות, השוות לכול ואשר מחייבות את הכול במידה זהה."
זהו ערך היסוד אותו אנו מציבים כל העת לנגד עינינו, ושלאורו אנחנו פועלים.
דרכנו היא אחת – דרך המשפט והצדק.
גם כשהרוחות סוערות בחוץ, גם כאשר מנסים להסיט אותנו מדרכנו באמצעים כאלה ואחרים, גם כאשר מעלים טענות כזב ומנסים לפגוע בעבודתנו, אנו ממשיכים ונמשיך לצעוד בדרך הזו ללא כחל ושרק.
כך גם ציוו אותנו המקורות:
"וָאֲצַוֶּה אֶת שֹׁפְטֵיכֶם בָּעֵת הַהִוא לֵאמֹר, שָׁמֹעַ בֵּין אֲחֵיכֶם וּשְׁפַטְתֶּם צֶדֶק בֵּין אִישׁ וּבֵין אָחִיו וּבֵין גֵּרוֹ. לֹא תַכִּירוּ פָנִים בַּמִּשְׁפָּט, כַּקָּטֹן כַּגָּדֹל תִּשְׁמָעוּן, לֹא תָגוּרוּ מִפְּנֵי אִישׁ כִּי הַמִּשְׁפָּט לֵאלֹהִים הוּא, וְהַדָּבָר אֲשֶׁר יִקְשֶׁה מִכֶּם תַּקְרִבוּן אֵלַי וּשְׁמַעְתִּיו." (ספר דברים, פרק א', פסוקים ט"ז-י"ז).
זוהי הדרך שבה לעולם נפעל.
בהצלחה רבה לך השר הנכנס, ואני מאחל לכולם חזרה טובה ומוצלחת לשגרה, שמי ייתן ולא תוּפָר. תודה רבה.

קרדיט צילום: שלומי אמסלם, לע"מ.

שר המשפטים היוצא ושר הבט"פ הנכנס, ח"כ אמיר אוחנה, בטקס חילופי השרים במשרד המשפטים:

עיקרי הנאום:

"…אני עוזב היום את תפקידי ברגשות מעורבים.

הדברים מפניהם התריעו רבים וגדולים לפני, הדברים מפניהם התרעתי גם אני ביותר מהזדמנות אחת, לא באו על תיקונם.

התיקון הכל כך נדרש בתביעה הכללית ובפרקליטות לא קרה, כי המערכת, היום לפחות כבעבר – מכוילת להגן על עוצם ידה יותר משהיא מכוילת להגן על אמון הציבור בה.

זה מצער אותי מאוד, אך אני יודע שיום יבוא, והלוואי שהדבר לא יצמח מתוך משבר עמוק, והדברים ייראו אחרת.

אבל למדתי להכיר גם בטוב שיש בכם, ונקשרתי לחלקכם ברמה האישית.

למדתי להכיר בחריצות ובמסירות שלכם, בעיקר בתקופה האחרונה במסגרתה מדינת ישראל והעולם כולו נאבקו בהתפשטות הנגיף, דבר שהצריך מכם היערכות למתכונת עבודה שונה בתכלית ממה שהכרנו, כמו גם לילות כימים בעבודה על ניסוח תקנות שעת החירום הלאומית אליה נקלענו, שתרמו ועודם תורמים להצלת חיים, ולהתמודדות העסקית-כלכלית-חברתית עם נזקי גל ההדף שהביאה איתה המחלה והמאמצים למניעת הפצתה.

שעות ארוכות העבירו היועץ המשפטי לממשלה, המשנים ורבים מעובדי ייעוץ וחקיקה שפעלו מאחורי הקלעים בהתקנת תקנות להגנה על הציבור מפני התפשטות הנגיף, והדברים עברו בישיבות הממשלה לא בלי וויכוחים ולא בלי מחלוקות.

הציבור הישראלי כולו זקוק למערכת משפטית הנהנית מאמון הציבור, אמון אותנטי ולא מעושה – הנובע מפתיחותה של המערכת ולא מהסתגרותה, מהבנה שאור השמש הוא המחטא הטוב ביותר כדברי השופט ברנדייס, ולא חשכת האפלה.

מערכת המשפט חשובה מדי לתפקוד מיטבי של חברה דמוקרטית, מכדי שנתקפל כל אימת שמהדהדת אותה זעקת סרק נושנה על "קץ הדמוקרטיה".

לא לקץ הדמוקרטיה אנו מייחלים, אלא לחיזוקה.

הייתם לי, חרף כל המחלוקות הידועות ולצד ההסכמות שגם כאלה היו, ואפילו לא מעטות – תתפלאו – לבני לוויה מעניינים במסע הזה.

נהניתי ללמוד בזכותכם ומכם, ואני רוצה להודות לכם מקרב לב על המסע הזה, חוויות ואנשים שוודאי עוד ילכו איתי שנים ארוכות, וגם על הפלוגתות והמחלוקות שכן אין סכין מתחדדת אלא בירך חברתה.

אני חייב לציין כאן במיוחד את מ"מ המנכ"ל המופלאה, שזכתה לאמונם של כל גורמי המשרד, ופעלה באומץ, ללא מורא, למען כל מה שתפסנו יחד כטובת מדינת ישראל.

זהו מה שעומד לנגד עיני בכל עשייתי הציבורית, בעבר בהווה ובעתיד, זהו המצפן שלי: מה טוב למדינת ישראל.

לך, ידידי השר הנכנס אבי ניסנקורן, שלאחר 3 מערכות בחירות שהיו מרתקות, אך גם קשות, רעילות ומדממות כמעט, זכינו להכיר קצת יותר מקרוב במסגרת ניהול המו"מ בין שתי המפלגות, במסגרתו למדתי לעמוד מקרוב על יכולותיך הרבות ותבונתך,
אני רוצה לאחל שתזכה לממש את רצון הציבור במשילות ובאופן דמוקרטי, שתזכה להרבות טוב למען מדינת ישראל,
שתגשים את שליחותך הציבורית בהצלחה, ושלפחות, אם לא כל אלה – לפחות שתזכה כמוני – שלא יהיה לך משעמם. בהצלחה ותודה!"

נאום שר המשפטים הנכנס, ח"כ אבי ניסנקורן בטקס חילופי שרים:

שר המשפטים היוצא והשר לביטחון לביטחון פנים הנכנס ח״כ אמיר אוחנה,

היועץ המשפטי לממשלה, ד״ר אביחי מנדלבליט,

ממלאת מקום מנכ״לית משרד המשפטים הגב׳ סיגל יעקבי,

מנהל בתי המשפט, כבוד השופט יגאל מרזל,

מנהל רשות האכיפה והגביה, מר תומר מוסקוביץ,

בני משפחתי היקרים,

וחשובים מכל – עובדות ועובדי משרד המשפטים .

לא קל לרגש אותי. ראיתי ועברתי לא מעט בחיי. אבל כשצעדתי הבוקר אל פתח הבניין הזה, התמלאתי התרגשות עצומה.

28 שנים מאז הוסמכתי כעורך דין בישראל,
19 שנים מאז סיימתי את תפקידי כיועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות – אני שב היום בחרדת קודש אל עולם המשפט שאני כל כך אוהב, כשליח ציבור של כל אזרחי המדינה, שכל כך יקרה ללבי.

כשר המשפטים של מדינת ישראל, ניצבות
לנגד עיני שלוש משימות עיקריות וגורליות –
שמירה על הדמוקרטיה הישראלית,
הגנה על שלטון החוק,
וחיזוק אמון הציבור במערכת המשפט.

משרד המשפטים הוא חומת המגן של הדמוקרטיה הישראלית.

בתקופה האחרונה, גם החומה הזו, על אף שהיא בנויה לתלפיות, נזקקת להגנה.

אני ניצב כאן היום כדי להתחייב בפניכם – שמעתה אני אהיה החומה שלכם.
אתם תקבלו את כל ההגנה הנדרשת כדי שתוכלו לבצע את שליחותכם הציבורית במקצועיות, ללא מורא ובגאווה גדולה.

חשוב לזכור: כמו כל מערכת, גם מערכת אכיפת החוק לא חפה מטעויות.
ביקורת מקצועית ועניינית על מערכת המשפט אינה רק לגיטימית – היא הכרחית.
ביקורת ציבורית על החלטותיה של הרשות השופטת – היא חלק חשוב מהדמוקרטיה שלנו.

אבל ביקורת אינה תו הכשר לדה לגיטימיציה.

חוסנה וחוזקה של מערכת המשפט הם בסיס ויסוד לחוסנה וחוזקה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כל מי שחשובה לו זהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ישמור ויגן על עצמאותה של מערכת המשפט והרשות השופטת. כך בכוונתי לעשות.

ביום הזה, גם זאת חשוב לומר: יש לי אמון מלא בבית המשפט העליון, ביועץ המשפטי לממשלה ובפרקליטות המדינה – אשר עושים את מלאכתם נאמנה, ללא מורא ובאיזונים הראויים.

אתם ממשיכי דרכה של ההיסטוריה הקצרה אך מפוארת של גדולי המשפט בישראל מקום המדינה ועד היום.

התופעה שבה שומרי הסף נדרשים להסתובב ברחוב עם מאבטחים עקב איומים על חייהם היא בלתי נסלחת ואני אפעל בכל כוחי להעלים אותה מהמציאות הישראלית.

עובדי משרד המשפטים על כלל שלוחותיו – החל מהשופטים, דרך הפרקליטים וכלה בעובדי המנהלה המסורים – יבצעו את עבודתם במקצועיות ובאחריות, ללא חשש.

אני מבקש לצטט מפיו של מנחם בגין זכרו לברכה: ״המשפט הבלתי התלוי הוא למעשה המבצר האחרון של חירות האדם בימינו. כל עוד מבצר זה קיים, יש תוחלת להדיפת הגל העכור. בנפול מבצר המשפט, אין עוד מציל לאדם הנשחק בין אבני הריחיים של השררה״.

בתקופה הקרובה אלמד את המשרד לעומק ואשתדל להכיר באופן אישי כמה שיותר מעובדיו. אקפיד להיות קשוב לרחשי הציבור ואהיה שר המשפטים של כל אזרחי ישראל – יהודים וערבים, תושבי הערים והפריפריה, שמרנים ואקטיביסטים, ימנים ושמאלנים, דתיים, חילונים, חברי קהילת הלהט״ב וכמובן בעלי הצרכים המיוחדים.

תפקידו של משרד המשפטים אינו רק להבטיח עשיית צדק במשפט. מבחינתי, בכוחנו וחובתנו לקדם גם מטרות חברתיות ובמרכזן שוויון זכויות והזדמנויות לכל אדם באשר הוא אדם.

אנחנו חייבים לשנות את השיח – משיח מפלג לשיח מאחד, לכן – עכשיו יותר מתמיד – חשובה ממשלת האחדות שקמה אתמול בישראל. יש לנו מדינה אחת ובתוכה רשות מחוקקת אחת, רשות מבצעת אחת ורשות שופטת אחת – כולן ביחד מהוות הבסיס לקיום הדמוקרטי של מדינת ישראל. מערכת משפט איתנה ועצמאית היא תנאי יסוד לקיומה של דמוקרטיה ולחירותו האישית של כל אחת ואחד מאתנו.

משבר הקורונה, המשבר הפוליטי שחוותה ישראל, וכמובן האתגרים המורכבים שניצבים בפני מערכת המשפט – מחייבים אותי ואתכם, עובדי המשרד, למלא תפקידנו בכבוד, באחריות ובמסירות עילאית. אני בטוח שכך נעשה.

אני רוצה להודות לראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, על שהעניק לי את הזכות, להוביל אתכם בתקופה הקרובה. אני מאחל לו ולראש הממשלה בנימין נתניהו, וכמובן לשאר חברות וחברי הממשלה שהושבעה אתמול – הצלחה בתפקידנו, לשרת נאמנה את אזרחי ישראל.

תודה גדולה גם לבני משפחתי – אנדריאה רעייתי, ילדיי אורי ורון, אמי אילנה ואבי ישראל. אתם משאב הכוח הגדול ביותר שלי.

נעשה ונצליח. תודה רבה לכם ובהצלחה לכולנו.

דברי מנכ"לית משרד המשפטים סיגל יעקבי בטקס חילופי שרים:

אדוני שר המשפטים, חה"כ אבי ניסנקורן
אדוני השר לביטחון פנים ושר המשפטים היוצא, חה"כ אמיר אוחנה
אדוני היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט
מכובדי מנהל בתי המשפט, ד"ר יגאל מרזל
מכובדי, ראש רשות האכיפה והגביה, מר תומר מוסקוביץ'
בני משפחה יקרים
חבריי למשרד
מכובדי כולם

הימים האחרונים היו ימים של תכונה במשרד. ימים של התרגשות ושמחה על כינונה של ממשלה שבהקמתה שמה קץ למשבר הפוליטי הארוך בתולדות המדינה.
השבעת הממשלה אמש הייתה עבורנו, עובדי המשרד, האות לכך שאפשר לשוב ולהטעין את המצטברים, לנתק את חבלי העגינה ולהמתין לפקודה "נוע". או במילים אחרות, אחרי למעלה מ-500 ימים חוזרים לשגרת העבודה הברוכה של כנסת וממשלה.
לפני שמונה חודשים נעניתי לפניית שר המשפטים היוצא, חה"כ אמיר אוחנה, וקיבלתי על עצמי למלא, בנוסף לתפקידי, את תפקיד מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים.
הימים, ימי ערב בחירות "מועד ב" ובאותה עת סברתי כי אדרש לבצע התפקיד במשך מספר ימים ולכל היותר במשך מספר שבועות. אך הימים הפכו לשבועות והשבועות לחודשים וזכיתי לכהן בתפקיד זה באחת התקופות המאתגרות של המדינה וכפועל יוצא, המשרד.
במשך עשרים שנות עבודתי במשרד המשפטים, נחשפתי מטבע הדברים לפעילות יחידות המשרד השונות אך רק בחודשים האחרונים, ובעיקר על רקע משבר הקורונה שפקד אותנו, יכולתי להתרשם במבט מקרוב ממסירותם של עובדי המשרד ומנהליו. מהאכפתיות שלהם, מההזדהות שלהם עם הערכים והאינטרסים עליהם הופקדו לשמור. התרשמתי מארגון דינמי, צעיר, יוזם. התרשמתי מעוצמתו של הארגון, שהגם שחווה בחודשים האחרונים סערות וטלטלות ממשיך להיות משרד מוביל באיכויותיו.
אדוני השר לביטחון פנים, שר המשפטים היוצא, חה"כ אוחנה, אני מבקשת להודות לך, באופן אישי, על ההזדמנות למלא את התפקיד בתקופה המאתגרת הזו. אני מבקשת להודות לך על האמון, על הקשב שלך לצרכי המשרד ועל ההירתמות שלך לטובת המשרד ועובדיו. אני מודה לך על הדלת הפתוחה תמיד בפני כל עובדי המשרד ועל סבר הפנים הנעים כלפי כל אדם.
היום אתה נפרד מהמשרד אך אינך מפליג למחוזות רחוקים, לא פיסית, ולא עניינית שכן למשרד המשפטים ולמשרד לביטחון פנים קשרי עבודה רבים ומגוונים. אני מאחלת לך מעומק הלב הצלחה רבה בתפקידך כשר לביטחון פנים ובטוחה כי תמלא אותו מתוך תחושת שליחות ובאמונה.
אחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני משרד המשפטים הוא השחיקה המתמדת באמון הציבור במשרד וביחידותיו, שהיא חלק מהשחיקה באמון הציבור במוסדות השלטון בכלל ובמערכת המשפט בפרט.
השחיקה באמון הציבור אין משמעה שמשרדי הממשלה היום טובים פחות אך עובדה זו כשלעצמה אינה פוטרת אותנו מלהיות קשובים יותר לרחשי הלב של הציבור. משטר דמוקרטי מבוסס על יחסי גומלין בין השלטון ומוסדותיו לאזרחים, יחסים הדורשים אמון לצד ספקנות וביקורתיות. לכן, השחיקה באמון הציבור מחייבת אותנו להיות קשובים יותר לרחשי הלב של הציבור. לשמוע, להקשיב, להפנים ולהגיב. להיות פתוחים יותר לביקורת ולא להדוף אותה.
פתיחות כזו תבטיח כי המשרד יתקדם ברוח הזמן ותאפשר לו להמשיך ולמלא את ייעודו.
ועם זאת, חשוב, ורלבנטי מתמיד, לחזור ולהדגיש כי גם לביקורת, לגיטימית ככל שתהיה, נכונה ככל שתהיה, צריך להיות גבול. ביקורת שזולגת מהמערכתי לאישי איננה לגיטימית. בימים האחרונים נחשפנו שוב לתגובות של שטנה המופנות כנגד העומד בראש מערכת אכיפת החוק. אמירות כאלה חורגות הרבה מעל ומעבר לכל ביקורת לגיטימית ואין להן כל מקום בשיח. התבטאויות מסוג כזה יש לגנות ולהוקיע באופן נחרץ, חד וברור.
משרד המשפטים הוא משרד מרכזי אשר בצד תפקידו כמשרד מטה הוא אמון על תחומים משפטיים ועל מתן שירותים משפטיים בתחומים רבים ומגוונים הנוגעים לכל אדם במדינה. בצד מערך הייעוץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה, פועלות במשרד יחידות מקצועיות רבות ומגוונות : הסנגוריה הציבורית, הסיוע המשפטי, נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות, רשות התאגידים, הרשות לרישום והסדר מקרקעין, מנהלת היחידות המקצועיות, האפוטרופוס הכללי והממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי, רשם הירושה, הרשות לאיסור הלבנת הון, הרשות להגנת הפרטיות, השמאי הממשלתי ועוד.
אתגרים נוספים הניצבים בפני המשרד כוללים, בין היתר, קידום מהלכים משמעותיים לשיפור השירותים הניתנים על ידי יחידות המשרד השונות לציבור הרחב ולמגזר העסקי.
השר ניסנקורן, אתה מקבל לידיך היום פיקדון יקר ערך. אתה מקבל לידיך היום את משרד המשפטים על מגוון יחידותיו ושירותיו לציבור. רבים מעידים עליך שיש לך אישיות מיוחדת המשלבת נחישות ורוגע, חכמה וענווה, תכונות חשובות להובלת ארגון כל כך גדול, מורכב ודעתני.
אני מבקשת לנצל הזדמנות זו כדי להודות לחבריי בהנהלת המשרד, מנהלי היחידות, הסמנכ"לים והמנהלים במטה, כולם עובדי ציבור ומשרתי ציבור מהמעלה הראשונה, אשר סייעו בידי, כממלאת מקום המנכ"ל, בניהול המשרד בתקופה מאתגרת זו ולעובדי המשרד אשר נרתמו להבטיח את רציפות הפעילות בכלל ובימי משבר הקורונה בפרט. כולנו, אדוני השר, נעשה את כל הנדרש על מנת לסייע לך בתפקידך, על מנת להוציא לפועל את המדיניות שתיקבע על ידך ועל מנת לממש את מדיניות הממשלה. אני מאחלת לך מעומק הלב הצלחה בתפקידך!

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: