מספר הדלקות ועשרות משתתפים: כך תראה הילולת הרשב"י תש"פ במירון בצל הגבלות הקורונה

בדיון מיוחד שנערך בשעות הצהריים במשרד לשירותי דת בו השתתפו: השר לשירותי דת הרב יצחק וקנין, מנכ"ל המשרד עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל המקומות הקדושים הרב יוסף שווינגר, הרב שמואל רבינוביץ רב הכותל והמקומות הקדושים, מר מוטי בבצי'ק יועץ שר הבריאות, ד"ר רועי סינגר סגן מנהל אגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, נציג משטרת ישראל רפ"ק מיכה טובל והרב ישראל דרעי מנהל מחוז צפון במרכז הארצי למקומות קדושים.

"נושא הילולת הרשב"י טופל על ידי מפרוץ המשבר לאחר שהבנתי כי אנחנו צפויים לשהות בהגבלות שונות לתקופה ממושכת ביקשתי ממנכ"ל המשרד להכין את הצעה שתאפשר את המשך מסורת ההדלקה מחד ותשמור על תקנות משרד הבריאות מאידך. חשוב לנו להמשיך את הרצף של מאות שנים בו נערכו הדלקות במתחם ציון הרשב"י במירון". אמר השר וקנין.

השר וקנין חשף את ההצעה שגובשה על ידו: "ההדלקות יבוצעו ב-4 מתחמים (בויאן, גנדי, מערת הלל, מתחם תולדות אהרון). בהדלקה ישתתפו הרב או האדמו"ר ועשרה משתתפים נוספים. כל הדלקה תארך כשעה. יעשה מאמץ להתאים את שעת ההדלקה לשעה בה נערכה בכל שנה. ההדלקות יועברו בשידור חי באופן שיוסכם מול האדמו"רים והרבנים האירוע ישודר גם בערוצי הרדיו קול חי וקול ברמה המשדרים בכל שנה את מעמדי ההדלקה."

השר וקנין ביקש להדגיש:" לא תותר שהיה בציון או בסביבתו, לא תותר פעילות הכנסת אורחים, הציון לא יפתח לכניסת הקהל, לא תותר כניסת אח"מים אלא כאלו שנוכחותם נדרשת לצורך מילוי תפקידם. לא תותר עריכת טקסי חלקה".

הרב יוסף שווינגר מנכ"ל המרכז הארצי למקומות קדושים שהיה שותף להכנסת וגיבוש הנהלים אמר:" נעשה כאן מאמץ גדול לשמר את מסורת ההדלקה שעבור חלק מהאדמו"רים מדובר במסורות שעברו מדור דור. בתקופות הקשות ביותר נערכו במירון הדלקות לכבודו של רשב"י אני שמח שיש לי את הזכות והחלק להמשיך את המסורות גם בתקופה מאתגרת זו".

השר לשירותי דת הטיל את המשך מלאכת הכנת תקש"ח על מנכ"ל המשרד עו"ד עודד פלוס. עו"ד פלוס אמר בסיכום הדיון: "מדובר באחריות גדולה של שימור המסורות והמשכיות. לצד שמירה על כללי משרד הבריאות והכללים אותם מנחה המשרד".

תגובות לכתבה:

  1. תמר

    למה לחרדים מותר לחגוג את ל"ג בעומר במקום ולהדליק מדורות בעוד על ההורים השכולים נאסר לפקוד את קברי יקיריהם ביום הזיכרון, ומחר ביום השואה לא יתקיימו הטקסים בכלל וכנ"ל ביום הזיכרון ויום העצמאות אלא רק ב"כאילו". אם לכל האזרחים אסור, למה לחרדים מותר? רק כי שר הדתות חרדי? זה ממש לא הוגן

כתיבת תגובה: