"אם לא יהיה שינוי – לא יהיה מנוס מסגר מלא": ראש הממשלה ונשיא המדינה מסרו הצהרה

הערב ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה מסרו הצהרה לתקשורת בהמשך לתקנות החדשות.

דברי נשיא המדינה ריבלין.

דברי ראש הממשלה.

דברי נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הערב, על רקע משבר הקורונה:

"אזרחי ישראל, אנו נמצאים בימים מורכבים וקשים, עבור ההנהגה הישראלית, עבור החברה הישראלית, עבורנו בתוך משפחת העמים. הערב הושתו עוד תקנות לשעת חירום, שהגבילו את חופש התנועה שלנו, ואת החירות שלנו, באופן שכמותו לא היה בעבר, והכל למען שלומנו, למען שלום היקרים לנו מכל.

בימים בהם, כאן במדינת ישראל, אנו קוברים את מתינו בצנעה, עורכים חתונות ללא אורחים, סוגרים ישיבות, בתי כנסת, בתי ספר, אוניברסיטאות. ברגעי חירום אלו, אנחנו צריכים ללמוד את אמנות הציות. לציית להוראות משרד הבריאות, לציית להוראות הממשלה, לציית להוראות כוחות החרום וההצלה.

גם אם יש לנו ביקורת על ההוראות, וגם אם אנחנו חושבים שהן מוטעות – נעשה ונשמע. עלינו לציית, ולעשות את הנדרש מאיתנו. אני פונה אליכם אזרחי ישראל: בנפשנו הדבר. בנפשנו הדבר.

מכובדי, הציות, ההישמעות להוראות, אינם חובתם הבלעדית של אזרחי ישראל. בימים הרי גורל אלו, הם בראש ובראשונה, חובתם העילאית של נבחרי הציבור, של מנהיגיו, של רבניו ומורי דרכו, מכל המגזרים. אנו עדים בימים אלה להתנגשות חריפה ביותר בין הרשויות, השופטת והמחוקקת. ועם זאת, למרות השסע העמוק בין המחנות, ולמרות הרטוריקה החריפה בין הצדדים, אני יודע כי רובה ככולה של ההנהגה הישראלית, מימין ומשמאל, יודעת שחובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט, וכי לא יעלה על דעתו של איש שלא לקיימם. וזאת גם אם סבור מאן דהוא כי שגה בית המשפט בהחלטתו.

תהא אשר תהא המחלוקת בינינו, עלינו להבטיח תמיד כי כללי המשחק הדמוקרטי, שבלעדיהם חרב הבית, נשמרים. עתה, משהתפטר יושב ראש הכנסת, אני בטוח שהוראת בג"ץ תכובד ושהדמוקרטיה הישראלית תצא מחוזקת ואיתנה מתקופת מבחן זאת.

יקירי, עת צרה היא לישראל. אני פונה מכאן לראשי המפלגות הגדולות: מצאו את הדרך להציג הנהגה משותפת, הנהגה אחראית, לחברה הישראלית הנמצאת בשעת משבר. שימו לנגד עיניכם, את המגיפה הנוראית המכה בנו, הגובה מאתנו קורבנות יקרים ופוגעת אנושות בכלכלת ישראל, ובבתים רבים כל כך הנאבקים על הישרדותם הכלכלית. אני יודע כמה קצר המרחק ביניכם.

על כל אחד מהצדדים להבין את הקווים האדומים של האחר ולהתגמש מולם בהבנה שאין לנו, פשוט אין לנו דרך אחרת. שלבו כוחות למען העם בישראל. אם לא עכשיו – אימתי?

אזרחי ישראל, נער הייתי וגם זקנתי. כילד חוותי על בשרי את המצור על ירושלים. ידענו כעם וכאומה רגעי מבחן קיומיים, וקשים ביותר – ויכולנו להם. אין בליבי ספק כי גם היום, אם נדבַּק באחריות הציבורית והאישית ובערבות ההדדית בינינו נוכל לקושי. אנחנו נתגבר ונצא מחוזקים. שמרו על עצמכם ועל הסובבים אתכם. היו ברוכים."

דבריראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע משבר הקורונה:

"אזרחי ישראל, אתם מכירים את האמירה: 'כל המציל נפש אחת – כאילו הציל עולם ומלואו', אבל בקורונה לאמירה הזאת יש גם צד שני ואכזרי: 'כל המדביק נפש אחת, כאילו הדביק עולם ומלואו. לא 'כאילו', הדביק ממש עולם ומלואו.

אני רוצה שתדעו את הנתונים: הפעם האחרונה שדיברתי איתכם, שהייתה רק לפני חמישה ימים, מספר החולים באיטליה היה אז 41 אלף, מספר המתים – 3,400. היום יש באיטליה כמעט 71 אלף חולים, ויותר מ-7,000 מתים. מספר החולים בספרד ביום חמישי היה 18 אלף, מספר המתים – 831. היום, אחרי חמישה ימים בלבד. יש בספרד 47 אלף חולים, ו-3,400 מתים. זינוק עצום במספר המתים.

מסיבות אלה, מדינות רבות בעולם כמו בריטניה, או מדינות בארה"ב כמו קליפורניה וניו-יורק, החליטו על החמרה דרמטית במגבלות שהם מטילים על תושביהם. הצעדים שאנחנו עשינו כאן בישראל נעשים היום בכל העולם, אבל אין בהם די, כי מספר החולים מכפיל את עצמו כל שלושה ימים. בעוד שבועיים אנחנו עלולים למצוא את עצמנו עם אלפי חולים שרבים מהם יהיו בסכנת מוות. לכן אני כבר אומר לכם, אם לא נראה שיפור מיידי במגמה, לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא, למעט צרכים חיוניים כמו מזון ותרופות. זה עניין של יממות ספורות, אנחנו עושים את כל ההכנות לכך, הלוגיסטיות והמשפטיות.

בינתיים פרסמנו תקנות לשעת חירום לימים הקרובים, הן מצמצמות עוד יותר את ההימצאות במרחב הציבורי. אני יודע שיש שם המון פרדוקסים ואפשר להגיד כל מיני דברים – זה לא משנה. קודם כל תקראו אותן ותישארו בבתים, זה הדבר העיקרי. אני אומר את זה בצורה הברורה ביותר: חייבים להישאר בבתים! נשארים בבתים – נשארים בחיים, כי הסכנה אורבת לכל אחד, היא לא מבדילה בין גלוי ראש לחובש כיפה או בין חובש כיפה לחובש כאפייה, כולם חייבים לציית. אין הנחות. 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'.

מה שנדרש מכל אחד ואחת מכם, מעבר לציות להנחיות הרשמיות, מה שנדרש מעל הכל הוא משמעת עצמית קפדנית. אם לא תתגייסו לשמור על עצמכם ועל המשפחות שלכם, יהיה כאן אסון. אין לי דרך אחרת לתאר זאת. פשוט אל תצאו מהבתים! וגם בתוך הבתים – הקפידו על ההנחיות: שטפו ידיים, אווררו את הדירה, שמרו על מרחק ביטחון. אלה לא זוטות. אלה דיני נפשות.

אני יודע שעם ילדים קטנים מאוד קשה להישאר בבית, אבל אין ברירה. לשם כך החלטתי לקיים את תכנית הלמידה מרחוק, ואני מבקש להודות למורות ולמורים, אני מבקש להודות לארגוני המורים ואני מבקש להודות למשרד החינוך.

אני רוצה לספר לכם על כמה דברים חשובים נוספים שאנחנו עושים. אנחנו משקיעים מאמצים כבירים בהצטיידות. בעולם יש תחרות עזה, הייתי אומר אפילו פרועה ואכזרית, על השגת ציוד רפואי – סרבלי-מגן, מטושים, מכונות הנשמה. הקמנו חמ"ל לאומי בראשות ראש המוסד, יחד עם מנכ"ל משרד הביטחון ומשרד הבריאות, שמקדם את הרכש הרפואי בחו"ל, וגם מקדם את הייצור העצמי בארץ לציוד הדרוש.

הגדלנו את מספר הבדיקות לגילוי הקורונה בצורה דרמטית. היום ביצענו יותר מ-5,000 בדיקות, ואני רוצה שתדעו שפר-נפש, זה כמעט כפליים מגרמניה ומדרום קוריאה – ועוד נגדיל את זה הלאה. ביממה הקרובה אנחנו נפרסם תכנית סיוע כלכלית נרחבת שתעזור ביד רחבה לבעלי העסקים, לעצמאים, לשכירים ולמובטלים. אני רואה ושומע את המצוקה. אני שומע את המצוקה שלכם למקומות עבודה, לפרנסה, לקיום העסק, זה חודר לליבי – אנחנו נעזור לכם, אנחנו נדאג לכם, יש לנו כלכלה חזקה, יש לנו משאבים, משאבים גדולים אפילו, ואנחנו נעזור לכם, נעזור אחד לשני כדי לעבור את המשבר.

אני לא יכול להגיד לכם הערב, אף אחד לא יכול להגיד לכם, מתי בדיוק יסתיים משבר הקורונה, אבל אנחנו כבר מתחילים לחשוב על היום שאחרי. הקמנו צוות לתכנון היציאה מהמשבר שכולל את מיטב המוחות בארץ, לדעתי מן הטובים שבמוחות בעולם. ברגע שנצא מן האירוע, אנחנו נשקם את הכלכלה שלנו במהירות ובעזרת השם נחזור לחיים רגילים.

אלה ימים של הכרת תודה, ואני רוצה להביע תודה מעומק ליבנו: לרופאים ולרופאות, לאחים ולאחיות, לחובשים ולחובשות, לרוקחים ולרוקחות, לשוטרים ולשוטרות. הצוותים הרפואיים ברחבי הארץ יחד עם אנשי הביטחון עושים עבודת קודש. כולנו מצדיעים לכם.

אזרחי ישראל, הקורונה מצטרפת למגפות הקטלניות שפגעו באנושות – המוות השחור, הכולרה והשפעת הספרדית של תחילת המאה הקודמת. כשהמגפות הללו התחוללו במאות האחרונות, לא הייתה לנו מדינה, אבל היום, יש לנו מדינה וזה נותן לנו אפשרויות גדולות לאין שיעור לשלוט על גורלנו. ישראלים בכל העולם – יהודים ולא יהודים – מבקשים להגיע כעת הביתה. הם מבינים עד כמה המדינה היא מחסה בעת צרה. אני רוצה להודות לכל חברות התעופה ולצוותי האוויר שמתגייסים למשימה הקדושה הזאת. כולנו יחד, אזרחי ישראל, כותבים פרק חדש בהיסטוריה של ישראל, והדורות הבאים יסתכלו עלינו, כדי ללמוד איך לנהוג ברגע מבחן. זה מחייב את כולנו לאחריות אישית, זה מחייב את כולנו לאחריות לאומית.

אני יודע שיש תסיסה גדולה בכל חלקי העם, בשני חלקי העם. אני אומר בצורה הברורה ביותר: צריך לשים את זה בצד. אנחנו עם אחד, אנחנו מדינה אחת וצו השעה הוא אחדות. אני חוזר וקורא להקים מיד ממשלת חירום לאומית לטיפול במשבר.

חודש ניסן שמתחיל הלילה, חודש האביב ויציאת מצרים, מזכיר לנו שעמנו עמד בסערות עזות. זה נותן כוח, זה נותן תקווה. עברנו את פרעה, ולמרות שהקרב יהיה קשה ועיקש – נעבור גם את הקורונה. בעזרת השם ובעזרתכם, אזרחי ישראל, תודה רבה לכם."

צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ.

עד איפה תוכלו בדיוק להגיע ברדיוס 100 מ' מהבית שלכם? לחצו כאן.

תגובות לכתבה:

 1. מפ גרים

  נמאסתם כבר!
  תגיעו להחלטה חד משמעית וזהו.
  סגר, אז עכשיו סגר. תגבילו בזמן ותעמדו בזה.
  אין סגר אז אין
  מספיק כבר עם שיטת הסלמי.

כתיבת תגובה: