‏סבב ההמלצות בבית הנשיא

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין החל הבוקר יום ראשון, י"ט באדר, 15 במארס, את סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות שנבחרו לכנסת.

המלצות קודמות.


על פי הנוהג, ייפגש הנשיא עם נציגי הסיעות, ישמע את המלצתן ולאחר גמר סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות יכריז על חבר הכנסת עליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה. מרגע שיטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת הנבחר יעמדו לרשותו, על פי חוק יסוד: הממשלה, 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב בו תידרש ארכה לתהליך, בסמכות נשיא המדינה להעניק ארכה נוספת של עד 14 יום נוספים על פי החוק.

להלן לוחות הזמנים וסדר הגעת נציגי המפלגות להיוועצות היום, יום ראשון, י"ט באדר, 15 במארס:
10:30 הגעת נציגי סיעת הליכוד להיוועצות במשכן הנשיא.
11:15 הגעת נציגי סיעת כחול לבן להיוועצות במשכן הנשיא.
12:00 הגעת נציגי סיעת הרשימה המשותפת להיוועצות במשכן הנשיא.
12:45 הגעת נציגי סיעת ש"ס להיוועצות במשכן הנשיא.
15:15 הגעת נציגי סיעת ימינה להיוועצות במשכן הנשיא.
16:00 הגעת נציגי סיעת העבודה-גשר-מרצ להיוועצות במשכן הנשיא.
16:45 הגעת נציגי סיעת ישראל ביתנו להיוועצות במשכן הנשיא.
17:30 הגעת נציגי סיעת יהדות התורה להיוועצות במשכן הנשיא.

בטרם החלו ההתייעצויות עם כלל הסיעות פנה נשיא המדינה לאזרחי ישראל לאור המצב

נשיא המדינה על נגיף הקורונה: "חשוב כי נקפיד על הכללים וההוראות, ולא נכנע לפחד או לחרדה. זוהי שעת מבחן, לא רק למערכות הבריאות והכלכלה שלנו, זוהי שעת מבחן גם לנו כחברה. הצלחתה של מדינת ישראל בהתמודדות עם משבר חמור תלויה בחברה האזרחית שלנו. זו שעה שבה אנו נדרשים גם לשמור על קור רוח, ולהימנע מהיסטריה. זוהי הרוח, הרוח שלנו, ואם נשמור עליה – היא תשמור עלינו".

נשיא המדינה על הליך ההתייעצויות להרכבת הממשלה: "התמודדות עם מצבי חירום מעולם לא פגעה – בדמוקרטיה הישראלית, אלא חיזקה אותה, ועשתה את מדינתנו, מדינת ישראל, איתנה יותר. אנו מחויבים ביתר שאת, לאור הצורך הדחוף בממשלה, לקיים הליכים דמוקרטיים חיוניים – גם בשעת חירום".


נשיא המדינה לנציגי הסיעות: "אני מאמין שכל בר דעת שצופה בחדשות בימים אלה, מבין כי זוהי שעת מבחן, וכי אלה אינן התייעצויות רגילות. אני מבקש מכל נציגי הסיעות – הנכנסים לבית זה, להגיע מתוך הבנה שכעת- עלינו לעסוק בהקמת ממשלה בהקדם האפשרי, שתנהיג את עמנו בשעה מורכבת זו".

דברי הנשיא במלואם:

אזרחי ישראל. אנו בעיצומה של התמודדות יוצאת דופן, מלחמה ומאבק ישראליים וכלל עולמיים, בהתפשטות נגיף הקורונה (קוביד-19). אני רוצה להודות לצוותי הרפואה והחירום, השמים נפשם בכפם, ועומדים, ברגעים אלה, בקו הראשון של המאבק בנגיף. אני רוצה לחזק את החולים ובני משפחותיהם, ברגעים לא פשוטים אלה. יקיריי, חשוב כי נקפיד על הכללים וההוראות, ולא נכנע לפחד או לחרדה. זוהי שעת מבחן, לא רק למערכות הבריאות והכלכלה שלנו, זוהי שעת מבחן גם לנו כחברה.

יותר מאי פעם, הצלחתה של מדינת ישראל בהתמודדות עם משבר חמור תלויה בחברה האזרחית שלנו. זו שעה שבה אנו נדרשים גם לשמור על קור רוח, ולהימנע מהיסטריה. זו שעה שבה אנו נדרשים לספק לילדינו, בכוחות עצמנו, שיגרת חיים ועניין – חיוביים ונורמליים. זו שעה שבה אנו נדרשים, ביתר שאת, לגלות אחריות כלפי הזולת, בפרט כלפי המבוגרים והזקנים החיים בסביבתנו – בבניין, בקהילה, בשכונה, והמצויים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר, לא רק לחלות – אלא גם למצוא את עצמם בבידוד ובמחסור. זוהי הרוח, הרוח שלנו, ואם נשמור עליה – היא תשמור עלינו.

אזרחי ישראל. התמודדות עם מצבי חירום מעולם לא פגעה – בדמוקרטיה הישראלית, אלא חיזקה אותה, ועשתה את מדינתנו, מדינת ישראל, איתנה יותר. אנו מחויבים ביתר שאת, לאור הצורך הדחוף בממשלה, לקיים הליכים דמוקרטיים חיוניים – גם בשעת חירום. ההתייעצויות שאנו מקיימים היום הן המשך ישיר לבחירות בהן השתתפנו כולנו. כעת, משתמה ספירת הקולות, אפגש עם נציגי הסיעות השונות כדי לשמוע את עמדתם ביחס להטלת המנדט – להרכבת הממשלה.

עליי להזכיר: נשיא המדינה הוא שליחם של אזרחי ישראל. הוא לא מרכיב ממשלה. בתהליך ההתייעצות עם הסיעות תפקידי לברר מיהו חבר הכנסת בעל הסיכויים הגבוהים ביותר – להרכיב ממשלה. יחד עם זאת, אני מאמין שכל בר דעת שצופה בחדשות בימים אלה, מבין כי זוהי שעת מבחן, וכי אלה אינן התייעצויות רגילות. אני מבקש מכל נציגי הסיעות – הנכנסים לבית זה, להגיע מתוך הבנה שכעת- עלינו לעסוק בהקמת ממשלה בהקדם האפשרי, שתנהיג את עמנו בשעה מורכבת זו. ייתכן שהקמת ממשלה תהיה כרוכה בעיצוב הסדרי ביניים לחודשים הקרובים, אך אין לי ספק כי זה מה שהעם מצפה ממנהיגיו בשעה זו. ברוח זו, ומתוך כבוד להכרעת העם, אפעיל את שיקול דעתי כנשיא המדינה. מאז ומתמיד היו נשיאי ישראל נאמנים ללשון החוק ולרוחו. כך נהגתי וכך אנהג. היו ברוכים.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: