נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק מת הבוקר בגיל 92

נשיא מצריים לשעבר שירד מהשלטון לאחר המהפכה, חוסני מובארק, מת הבוקר בבית החולים בגיל 92.

בתקופת כהונתו בנשיאות נחשב מובארק לאחד המנהיגים החזקים והמשפיעים ביותר במזרח התיכון ובעולם הערבי.


הוא התפטר מכהונתו בעקבות ההפגנות העממיות נגדו, ולאחר מכן נעצר, הועמד למשפט על הרג מפגינים, הורשע ונדון למאסר עולם; אך התקבלה בקשתו למשפט חוזר בינואר 2013.

ב-22 באוגוסט 2013 שוחרר מובארק למעצר בית. ב-29 בנובמבר 2014 זוכה מובארק במשפטו החוזר מהאישום בהרג מפגינים וכן מאישום בפרשת שחיתות שלטונית במסגרת סחר גז עם ישראל.

עם זאת, משפט חוזר חל בפרשת השחיתות ובמאי 2015 הורשעו מובארק ובניו, ונשפטו למאסר 3 ו-4 שנים בהתאמה.

מובארק הוחזק בבית חולים צבאי, ובניו שוחררו באוקטובר 2015 על ידי בית משפט בקהיר.

במרץ 2017 זוכה מההאשמות בהרג מפגינים והוא שוחרר ממאסרו.


סיפור של מרן הרב עובדיה זצ"ל על חסדיו של מובארק וברכתו של מרן שהתקימה.

מכתב ברכה של הרב עובדיה יוסף זצ"ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למותו של הנשיא מובארק: "בשם אזרחי ישראל ובשם ממשלת ישראל, אני מבקש להביע צער עמוק על לכתו של הנשיא חוסני מובארק. הנשיא מובארק, ידיד אישי שלי, היה מנהיג שהוביל את עמו לשלום ולביטחון, לשלום עם ישראל. נפגשתי איתו פעמים רבות, התרשמתי מהמחויבות שלו, ואנחנו נמשיך ללכת בדרך המשותפת הזו. אני מבקש לשלוח תנחומים לנשיא א-סיסי, למשפחת מובארק ולעם המצרי".

יו״ר העבודה גשר מרצ, ח״כ עמיר פרץ:

״הנשיא מובארק, שעלה לשלטון אחרי רצח סאדאת, זכור כמנהיג אמיץ שתמך בחיזוק הסכם השלום בין ישראל למצריים. הוא תרם רבות לקידום ההסכמים עם הפלסטינים וחיזק את תהליך הנורמליזציה עם מדינות ערב המתונות.

הסכם השלום עם מצרים ידע עליות ומורדות, ועלייתו של מובארכ אחרי סאדאת שימרה אותו, גם אם היו מי שהגדירו אותו כ״שלום קר״. אך השלום הקר הזה עדיף ממלחמה, וזאת הבינו גם מבקריו וגם מחליפיו של מובארק.״


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: