‏תיעוד: מערכת הלייזר "להב אור" מיירטת בלונים שהופרחו מרצועת עזה

מזה כשבוע פועלת באוגדת עזה מערכת "להב אור" שפותחה בהובלת משמר הגבול של משטרת ישראל ושלושה מהנדסים ופיזקאיים בתחום האלקטרו-אופטיקה והלייזרים, פרופסור עמי ישעיה מאוניברסיטת בן גוריון, ד"ר רמי אהרוני וד"ר אודי בן עמי, מפא"ט המשטרה ,מפא"ת משרד הביטחון וצה"ל ובשילוב מערכת של חברת אלביט ואמצעים נוספים שסיפקה החטיבה הטכנולוגית של צה"ל.

המערכת הצליחה ליירט בהצלחה מעל 90% מהבלונים שאותרו בגזרתה. מדובר בהצלחה חסרת תקדים להפעלה מבצעית ראשונה מסוגה בעולם של מערכת לייזר למטרת יירוט בלונים.


המערכת פועלת ביום ובלילה ומטרתה להתמודד עם איום בלוני הנפץ והתבערה באמצעות קרן לייזר אשר משוגרת לעבר המטרה ומנטרלת אותה מבלי לסכן גורמים נוספים באזור.

המערכת מקבלת גילוי וזיהוי המטרה על ידי מערכת ה- SupervisIR של אלביט, מערכת איכון זו מגלה ביום ובלילה עם כושר גילוי השווה בערך לכ- 150 מצלמות הפרוסות זו לצד זו.
המערכת מצוידת ביכולת גילוי ושליפת תמונות אוטומטית ממספר אזורי עניין במרחב תוך העברת נתונים מהירה למערכת "להב אור" שרוכשת עוקבת ומפלילה את הבלון או צרור הבלונים, ולבסוף בעזרת קרן לייזר ייחודית מפוצצת אותם.

הלקחים שמופקים מהפעילות המבצעית של המערכת יישמו בדגם משופר שיוכל להתמודד בצורה יעילה עם איום הרחפנים.


מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב (קובי) שבתאי שהוביל את הפרויקט מטעם משטרת ישראל:
"משטרת ישראל שמה לנגד עיניה את איום בלוני הנפץ והתבערה שנוחתים בעורף הישראלי, בלונים שעלולים לגרום לנזק של ממש בגוף וברכוש ולראשונה מאז הופרח הבלון הראשון מרצועת עזה לעבר מדינת ישראל אנו מציגים היום פיתרון טכנולוגי יישים ואפקטיבי ליירוט הבלונים.

התחלנו לפני כשנה עם אב טיפוס שכבר בשלביו הראשונים הראה היתכנות מבצעית והיום, לאחר שרתמנו את הצבא, חברת אלביט וגופי ביטחון נוספים אנחנו גאים להציג מערכת מתוחכמת, ראשונה מסוגה בעולם שמוכיחה שניתן להתגבר על איום הבלונים ואף לפתח אותה גם לאיומים נוספים. מדובר במערכת שתהווה מרכיב נוסף בין מרכיבי הביטחון בגזרת עוטף עזה והיישובים הסמוכים".

(קרדיט צילומים: דוברות המשטרה)

מצ"ב קישור לסרטונים של בלונים שהופרחו מרצועת עזה ויורטו על ידי מערכת "להב אור" ולסרטון כללי מהקמת המערכת ומפעילותה ולתמונות נבחרות.
קרדיט צילום: דוברות המשטרה.


תגובות לכתבה:

  1. אדר

    אני מצםלא מאוד. מזה כשנתיים העזתים משתמשים בעפיפונים ואח"כ
    בבלוני תבערה (שהם אשכול ענק של בלונים) ובצהל לא עשו כלום. כנראה שלא שמעו שיור במשטח העילו של עפיפון גורם לו לצנוח לקרקע ואת זה ניתן לעשות בירי מהקרקע ויותר מכך כל ילד יודע שחור בסיכה בבלון מפוצץ אותו וגורם לבלון ימה שנשאר ממנו ליפול ארצה. סיכה הזאת יכולה להיות ירי הנשק אוטוממי או ע"י צלף. אבל לא הם צריכים משהו "מתוחכם" אלקטרוניקה, לייזר שכולה הרבה כסף ומי יודעמה מידת ההצלחה ?!.

כתיבת תגובה: