קבוצת הוואטסאפ נחשפת: כך מפעילים שוטרי ימ"ר ש"י את לוחמי מג"ב בשירות בסדיר לעבודות מודיעין בשומרון

חשיפה: שוטרי ימ"ר ש"י מפעילים לוחמי מג"ב בשירות סדיר בתוך הישובים היהודיים למטרות מודיעין ושיטור, זאת באמצעות קבוצת וואצאפ משותפת. בין היתר נדרשים לוחמי מג"ב לאכוף עבירות 'נסיעה ברכבים ללא רשות' ו'איסוף מודיעין'. מנכ"ל חוננו "התנהלות מקוממת. לוחם שבא להגן על מדינתו בשירות סדיר לא אמור להוות זרוע מודיעינית של שוטרי ימ"ר ש"י, ולרגל אחר תושבי הישובים".


צילומי מסך של הקבוצה, מתוך חומרי החקירה.

"פעילות ימ"ר/מג"ב", זהו שמה של קבוצת הוואצאפ דרכה מפעילים שוטרי הימ"ר את לוחמי המג"ב ומורים להם על ביצוע משימות, כך נחשף מחומרי חקירה שהגיעו לארגון חוננו. היחידה לפשיעה לאומנית בימ"ר ש"י, אשר כל עניינה הינו שיטור הישובים היהודיים ותושביהם, מפעילה את לוחמי מג"ב הנמצאים בגזרה לטובת צרכיה.

מחומרי חקירת מח"ש על אירוע בו לוחמי מג"ב צילמו ילדים מיצהר טובלים בעירום במעין, נחשף כי לוחמי מג"ב בשטח פועלים לפי הוראות שוטרי ימ"ר ש"י, הנמצאים בקשר עם 2 פלוגות מג"ב הנמצאות באזור יצהר ואיתמר. דרך קבוצת הוואצאפ המדוברת מעבירים שוטרי הימ"ר הוראות ללוחמים הכוללות דרישה לצילום המתיישבים, אכיפת עבירות תנועה ואיסוף מודיעין.

בחקירתו של אלון ראובני, רכז מודיעין של מחלקת הפשיעה הלאומנית בימ"ר ש"י, הוא מספר לחוקרת כי הוא עובד מול הפלוגות הסדירות שיושבות בתפוח. לדבריו "פעם בשלושה חודשים אני עובד עם כל אחת מהפלוגות לסירוגין.. הם סטיטיים בגזרת יצהר איתמר. הם מגיבים לאירועים שקורים בגזרות האלה ומקבלים ממני מודיעין לפעילות: אם זה אכיפה של שטח צבאי סגור, נסיעה ברכבים ללא רשות, איסוף מודיעין. אני מבקש מהם לבדוק משהו".

ראובני המשיך ותיאר כי הוא מתקשר עם שוטרי מג"ב "טלפונית וואצאפ. כמעט לא עם השוטרים, יותר עם המפקדים: קמב"צ, מ"פ, מפקדי צוותים שיוצאים לשטח". בהמשך ענה ראובני כי הוא נוהג לבקש משוטרי מג"ב לצלם את המתיישבים "במפגש בין מג"ב למתיישבים לרוב כל מפגש מתועד, הבקשה שלי שכל מפגש יתועד".

קבוצת הוואצאפ המדוברת נקראת "פעילות ימ"ר/מג"ב", ומחומרי החקירה עולה כי שוטר המג"ב המצלם את המפגש עם המתיישבים מעביר לראובני את התיעוד בוואצאפ "בקבוצה שכולם רואים. היו מקרים בודדים שדברים עברו באישי, אבל לרוב זה עובר בקבוצה".


התייחסויות נוספות לקבוצה המדוברת היו מצד אותם לוחמי מג"ב. אחד הלוחמים תיאר קבוצה בה חבר "אלון מהימ"ר. הוא אחראי על הימ"ר ש"י.. אלון אמר לצלם את הפנים. זה תמיד מה שעושים ושולחים בקבוצה של הימ"ר".

לוחם מג"ב נוסף ששימש כמפקד ג'יפ בסיור בשטח תיאר כיצד התקשר לאלון מהימ"ר "אמרתי לו שאני רואה את היצהרניקים שהיו על כיפה 650.. שאלתי אותו 'לצלם לך?', והוא אמר לי 'כן שלח לי תמונות'. ככה אנחנו עובדים מול הימ"ר".

על פי צילומי המסך מהקבוצה ניתן לראות כי מפקדי מג"ב אף מדווחים לשוטרי הימ"ר על זמן תחילת המשמרת ומיקומה.

שמואל (זנגי) מידד מנכ"ל ארגון חוננו תקף את ההתנהלות בין ימ"ר ש"י לבין לוחמי מג"ב "מדובר בהתנהלות מקוממת. לוחם שבא להגן על מדינתו ולבצע את שירותו הצבאי הסדיר לא אמור להוות זרוע מודיעינית של שוטרי ימ"ר ש"י, ולרגל אחר תושבי הישובים. אותם לוחמים לא התגייסו כדי לאכוף עבירות תנועה ולאסוף מידע מודיעיני על אחיהם, אלא כדי להגן על המדינה ואזרחיה".

עוד הוסיף זנגי כי "החשיפה על קבוצת הוואצאפ המשותפת בה מועבר מידע מלוחמי מג"ב לשוטרי הימ"ר צריכה לזעזע כל בר דעת. לוחמים בסדיר הופכים לבובות בידי אנשי מודיעין שנויים במחלוקת, המתחילים להפעיל אותם כנגד אוכלוסייה אזרחית. תדע כל אם עבריה כיצד משרתים בניה במשמר הגבול".

אלחנן גרונר, תושב יצהר ועורך אתר הקול היהודי, תיאר את המצב בשטח "המציאות שבה שוטרי מג"ב הופכים לסוכנים של יחידת ימ"ר ש"י והיחידה לפשיעה לאומנית, שרודפת את ההתיישבות ביהודה ושומרון בצורה קשה כולל מעצר של חברי כיתות כוננות ועוד, יוצרת מצב אבסורדי וחריג שלוחמים במקום להגן על התושבים בעצם פועלים נגדם. האירוע שהתרחש במעיין בו שוטרים מצלמים נערים קטינים בעירום בצורה כל כך פוגענית ממחיש את המצב הזה. זו מציאות שיוצרת חיכוך בינם לתושבים, והבנה אצל אותו נוער ששוטרי מג"ב לא נמצאים פה להגן עליהם אלא לרדוף אותם".

עו"ד מנשה פולסקי מארגון חוננו הסביר כי "מדובר פשוט בהתנהלות שערורייתית. הדבר אינו מתקבל על הדעת, לוחמי מג"ב בסדיר בכלל לא אמורים לשמש כזרוע מודיעינית של המשטרה. בנוסף חייל אמור לקבל פקודות רק מגורמים צבאיים, העובדה שנחשפה כי קציני מג"ב בכירים מקבלים הנחיות משוטרים הינה שבירה של עולם המושגים המוכר לנו של התנהלות צבאית מקובלת ,וניכר כי נוצר עירוב תחומים פסול בין פעילות משטרתית שגם חוקיותה מוטלת בספק, לבין פעילות הצבא שאמור בכלל להגן על המתיישבים בגזרה".

עוד הוסיף עו"ד פולסקי כי "עצם העובדה כי חיילים מתעדים באופן שוטף התנהלות שגרתית של מתיישבים ונערים הינה עבירה פלילית כשלעצמה, של פגיעה בפרטיות. למעשה המשטרה בשיתוף פעולה עם מג"ב הפכו את הלוחמים למלשינים של המחלקה לפשיעה לאומנית. פשוט בושה".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: