תגובות

נתניהו: אוגנדה תפתח שגרירות בירושלים

נתניהו הודיע כי אוגנדה פותחת שגרירות בירושלים, היא השלישית שפותחת אחרי ארה"ב וגואטמלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרות משותפות עם נשיא אוגנדה יוורי מוסווני:


[תרגום מאנגלית]
"תודה לך, אדוני הנשיא, העונג הוא שלי, של רעייתי ושל כל המשלחת שלי, לפגוש אותך ואת הגברת הראשונה ג'נט מוסווני, את ראש ממשלת אוגנדה, את חברי הקבינט שלך ואת המשלחת שלך.

זאת ידידות אמת. זהו ביקורי החמישי באוגנדה. היא התחילה לפני עשרות שנים בפגישתנו הראשונה, אדוני הנשיא, לעולם לא אשכח אותה.

כל ביקור מרגש אותי מאוד. הוא פורט על נימי נפשי. נחתנו היום ליד הטרמינל באנטבה שם נהרג אחי, ושם הקמתם אנדרטה לזכרו ולזכר האחרים שמתו במבצע החילוץ הגדול. לעולם לא אשכח את ידידותך, ישראל לעולם לא תשכח את ידידותך.

זהו ביקורי החמישי באפריקה בשלוש וחצי השנים האחרונות. ישראל שבה לאפריקה ואפריקה שבה לישראל, בגדול.

זה התחיל כאן באוגנדה וזה ממשיך באוגנדה, תחת הנהגתך האיתנה, בדרך שבה הצבת את אפריקה ואת אוגנדה על הבמה העולמית.


אני מודה לך, אדוני הנשיא, על הסיוע שאתה נותן לישראל במאמצינו להגביר את שיתוף הפעולה עם מדינות אפריקה. זה דבר בעל ערך רב לישראל ואנו מעריכים זאת עמוקות.

כפי שאמרת, אנו גם משתפים פעולה באופן ישיר בתחומים רבים: בחקלאות, בחינוך ובחדשנות. הדבר היחיד שלא הצלחנו לשחזר בישראל הוא עומקו של הצבע הירוק באפריקה. הוא כל כך יפה ושופע, והוא מנחם כל כך. מה שמנחם ומה שמבשיל הוא שיתוף הפעולה בינינו בתחומים רבים, ואנו רוצים לעשות יותר, כולל בתחום הסייבר.

הרשה לי לומר שיש שני דברים שאותם אנו רוצים להשיג, ודנו בהם בביקור הזה: הראשון הוא לכונן טיסות ישירות בין ישראל לאוגנדה. זה יאפשר לידידות שלנו לפרוח. ושנית, יש לי הצעה פשוטה, ויהיה לך זמן לשקול אותה, אדוני הנשיא, ידידי: אתה תפתח שגרירות בירושלים ואני אפתח שגרירות בקמפאלה. אנו מקווים לעשות זאת בעתיד הקרוב.

בכל המובנים, יש בינינו זיקה היסטורית. לך יש זיקה לתנ"ך. לעולם לא אשכח את ביקורך בירושלים, שבמהלכו פגשת את אבי המנוח, ההיסטוריון. דיברתם על התנ"ך ועל השורשים של המורשת המשותפת שלנו.ברצוני להודות לך על הידידות הממושכת הזו".

נשיא אוגנדה יוורי מוסווני השיב בנוגע לשגרירות: "אם חבר אומר: אני רוצה את השגרירות שלכם כאן ולא שם, אני לא רואה סיבה שזה לא יהיה כך. אנו בוחנים את הנושא".

מוקדם יותר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו הגב' שרה נתניהו התקבלו ע"י נשיא אוגנדה יוורי מוסווני ורעייתו, שרת החינוך, הגב' ג'נט מוסווני, במשכן הנשיאות באנטבה.

רה"מ נתניהו כתב בספר האורחים: "לנשיא יוורי מוסווני ולגברת הראשונה ג'נט,
רוב תודות על האירוח היוצא מן הכלל – והידידות איתנו ועם מדינת ישראל.
זה מרגש אותנו מאוד, ואנו מכירים על כך תודה".

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם נשיא אוגנדה מוסווני. בפגישה דנו השניים בחיזוק שיתוף הפעולה בין ישראל לאוגנדה במגוון רחב של תחומים: אזרחי, כלכלי, בריאות, מים, אנרגיה, תקשורת וחקלאות.

צילום: חיים צח /לע"מ.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: