‏גנץ: "אביא בשבוע הבא לאישור הכנסת את עקרונות תכנית המאה של טראמפ"

יו"ר כחול לבן, רא"ל (מיל') ח"כ בני גנץ בכנס ה-inss: "תוכנית השלום משקפת נאמנה את עקרונות היסוד הכתובים במצע כחול לבן. בשבוע הבא אביא לאישור הכנסת את תוכניתו המלאה של הנשיא טראמפ כפי שפורסמה אתמול .
מדובר בהזדמנות היסטורית לעיצוב גבולותיה ועתידה של ישראל."

מהליכוד נמסר בתגובה: "‏הטרמפיסט גנץ מנסה לתפוס טרמפ על ההישגים האדירים שראש הממשלה נתניהו הביא לאחר שלוש שנות עבודה מאומצת מול ממשל טראמפ. בדיחה."

הנאום המלא של ח"כ בני גנץ – כנס הINSS 29.1.20:

קודם כל, אני מדווח ברגעים אלו על חזרתה הצפויה והמשמחת של נעמה יששכר הביתה. שוחחתי עם אמא של נעמה לאורך הדרך, שמרנו על התנהלות ממלכתית בנושא הזה ואני מקווה מאד שהחדשות נכונות, אנחנו נמשיך בהתנהלות הזו ונקווה שאכן היא תשוב במהרה הביתה. לא פחות חושב מזה, חשוב להדגיש את חשיבות חזרתם של נעדרי וחללי צה"ל באשר הם, אירוע חשוב לא פחות ברמה הלאומית של העניין, ואני מקווהשהבשורה של השיבה הבייתה, תהיה נכונה גם לנעמה, אך לא פחות מכך כמובן גם לאנשינו וחללינו ברצועת עזה או בכל מקום שבו יש נעדרים.

אזרחי ישראל,
בחודשים האחרונים נפגשנו, צוותי ואני, עם צוותו של הנשיא טראמפ בראשות יועצו האישי ג'ראד קושנר, שגריר ארצות הברית דיוויד פרידמן והשליח למזרח התיכון אבי ברקוביץ', ודנו בתוכנית השלום של הממשל האמריקאי.
כפטריוט ישראלי, אני אומר לכם הערב שהתוכנית משקפת נאמנה את עקרונות היסוד הכתובים במצע כחול לבן, ומהווים בסיס להסדר עתידי במזרח התיכון. לכן, כבר בשבוע הבא אביא לאישור הכנסת את תוכניתו המלאה של הנשיא טראמפ כפי שפורסמה אתמול על ידי הממשל האמריקאי.
"תוכנית המאה" היא האירוע ההיסטורי המשמעותי השני שהתרחש השבועף הראשון והמצער היה, עת הוגש לבית המשפט כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן, על שוחד, מרמה והפרת אמונים.
המשמעות המיידית היא שהנאשם נתניהו לא יכול לכהן אפילו יום אחד נוסף בתפקידו.
הוא עסוק מעל הראש באישומים, בעורכי דין, בעדויות ובפחד המובן להיכנס לכלא. נאחל לו הצלחה בבית המשפט.
כדי לממש את תוכנית טראמפ דרוש ראש ממשלה ישר, אמין ופנוי לניהול המדינה.
מדובר בהזדמנות היסטורית לעיצוב גבולותיה ועתידה של מדינת ישראל. מציאת פתרון לסכסוך במקום ניהול הסכסוך. אחרי עשור של שיתוק, הגיע הזמן – וחברים, חייבים להתקדם.
אני מבקש להודות לנשיא טראמפ, שאליו הגעתי השבוע לפגישה מיוחדת וחסרת תקדים. טראמפ הוא ידיד אמת של ישראל והעם היהודי. וכן – הוא גם מדינאי נחוש.
המטרה שלנו פשוטה – אנחנו רוצים את מדינת ישראל מדינה בטוחה, יהודית ודמוקרטית. היפרדות בטוחה מהפלסטינים היא היעד שאליו יש לחתור כחלק ממימוש מטרה חשובה ואסטרטגית זו.
כראש ממשלה אפעל למימושה של התוכנית, על כלל סעיפיה, תוך חתירה להסכמות עם מדינות האזור – ירדן, מצרים ומדינות נוספות – וכמובן שגם עם הפלסטינים.
הנהגה פלסטינית אחראית, צריכה לקבל את עקרונות התוכנית ולהיכנס לדיון מיידי בהם.
אני קורא להנהגה הפלסטינית – מאז הסכם חברון, עליו חתמו עראפת ונתניהו, הפכתם לסרבנים. פעם אחת תגידו "כן" ותתנו לילדים שלכם תקווה לעתיד טוב יותר. אל תפספסו עוד הזדמנות לשלום.
התוכנית מכירה בצורך שלכם בעצמאות מדינית, על שבעים אחוז משטח הגדה, כמו גם על הצורך בחיבור לעזה וטיפול בסוגיית הנמל הימי ופרויקטים שיצעידו את הכלכלה שלכם קדימה בעשור הקרוב.
אחרי כל כך הרבה שנות סכסוך – הגיע הזמן שתכירו במדינת ישראל כמדינה יהודית.
ההסדר חייב ויוביל לסיום הסכסוך ההיסטורי, שגבה מחיר דמים כבד משני הצדדים. במקומו נוכל לחיות בשלום ובשכנות טובה, ולאפשר לילדינו ונכדנו מקום טוב לחיות בו.
לטובת כולנו – חייבים להתקדם.
תוכנית השלום דורשת פעולה רחבה, משולבת וחכמה – ביטחונית ומדינית.
צעדים פזיזים וחסרי אחריות, שאינם מתואמים עם ירדן, מצרים, ומדינות ערב המתונות – מסכנים את היכולת ליישם אותה.
צעדים חלקיים שייעשו ללא עבודת הכנה של המערכת המדינית-ביטחונית לא יביאו לשום שינוי בשטח.
לצערי, במקום לדאוג לאזרחי המדינה, נתניהו דואג שוב לעצמו ומחפש רווח פוליטי. במקום לשמור על בקעת הירדן והיישובים הישראלים ביהודה ושומרון – מתוך ראייה ארוכת טווח, הוא מסכן את ביטחון המדינה ואת היכולת לממש את ההזדמנות הנדירה שניתנה בידינו, להביא הסכם טוב לישראל בחסות אמריקאית.
אנחנו לא נשחק את המשחק הזה על הגב של אזרחי ישראל.
המתווה הזה שראינו אינו עומד בחלל ריק. גם היום חשוב שנדון בהרחבה על מה שקורה לביטחונה ולחוסנה של ישראל, כפי שבא לידי ביטוי גם בהערכת המצב השנתית של ה-INSS, שאותה קראתי בעיון רב.
בשנים האחרונות, נשחקו אלמנטים חשובים בתפיסת הביטחון הישראלית. הלכנו שלוש פעמים לבחירות אך ורק בגלל האינטרסים של נתניהו.
בזמן הזה, כפי שנכתב בהערכת המצב: "ישראל כמעט לא יזמה מהלכים אסטרטגיים לשיפור מצבה המדיני… בסוגיות המרכזיות של ביטחון ישראל השתררו קיפאון ואולי אפילו נסיגה משמעותית".
התוצאות מדברות בעד עצמן:
חיזבאללה גדל, התחמש והתחזק.
איבדנו לראשונה מאז ההתנתקות מרצועת עזה חבלי ארץ – בצופר ובנהריים, וזאת בשל רשלנות והיעדר מדיניות מול ירדן. במקום לחזק את הקשר, שאותו קיבלנו מהמלך חוסיין עליו השלום ויצחק רבין ז"ל, דרך של שלום ודיאלוג הדדי, פגענו ביחסים עם השותפה האסטרטגית החשובה שלנו מהמזרח.
שברנו שיא מפוקפק מאז צוק איתן, של 1,300 רקטות שנורו על תושבי הדרום בשנת 2019.
משרד החוץ שלנו מיובש, מפורר ולא ממש מתפקד.
והחמור מכל – איראן קרובה מאי פעם לגרעין ואלפי לוחמים שלה פרוסים בסמיכות לגבול הצפון.
כדי להתמודד עם הסוגיות הללו, ננקוט בשלושה צעדים מרכזיים:
– בזירה הצבאית-אסטרטגית נשפר את היכולת הצבאית מול איראן. נגדיל את עוצמת ההרתעה, ונמשיך להוציא לפועל מבצעים ממוקדים להרחקת האיראנים מהגבולות.
– בזירה המדינית, נרתום את המעצמות לצעדים נוספים נגד האיראנים ונגדיל את הלחץ עליהם. נפגשתי השבוע האחרון עם שישה נשיאים וראשי ממשלה מהעולם, והדגשתי בפניהם את הצורך בפעולה נחושה שכזו. אני חושב שיש קונצנזוס לגבי הצורך האסטרטגי הזה ברמה העולמית.
– בזירה הדרומית נחזיר את ההרתעה שנתניהו מחק מול חמאס בעזה ונביא להכרעה או להסדרה, כולל השבת הבנים הביתה. נעשה זאת גם אם הדבר יהיה כרוך בהפעלת עוצמה חסרת תקדים. עוצמה שיש לנו בידיים שלנו.
אל השחיקה הביטחונית כפי שנכתב בהערכת המצב, יש גם את השחיקה המסוכנת בחוסנה הלאומי הפנימי של ישראל:
– אחוז המשרתים הולך וקטן ונדרש פתרון חדש, של שירות צבאי ואזרחי לכולם.
– הגירעון התקציבי שגדל לממדים מבהילים, והיעדר היציבות הכלכלית, לא מאפשרים בניית תר"ש שיביא ליציבות במערכת הביטחונית. לא מאפשרים יצירת תר"שים במערכות השונות בישראל.
– מערכת החינוך שלנו, כפי שראינו במבחני ההשוואה השונים נמצאת במצב קשה- וניצבת במקום הראשון ב-oecd בפערים. יש לנו מורים מצויינים, אך הם חסרי אמצעים מתאימים.
– מערכת הבריאות שלנו בקיפאון. החולים עומדים בתור או שוכבים במסדרון והרופאים המצוינים לא עומדים בעומס. הלב נקרע מהדיווחים המתרבים על התאבדויות של רופאים ואנשי צוות.
– השסע הפוליטי מפורר אותנו מבפנים והופך אותנו לחלשים כלפי חוץ.

ראינו במחקר שהוצג כאן שלמרות הניסיונות להפריד כדי למשול, אזרחי ישראל ככלל מאוחדים. רמת האמון במערכות הביטחון גבוהה מאוד. צה"ל, המוסד והשב"כ זוכים בצדק לאמון גבוה מכל אזרחי ישראל.
אבל אזרחי ישראל מאבדים את מעט האמון שלהם במערכת השלטון.
זה קורה ביד מכוון.
מי שנפגש יותר עורכי דין מאשר עם אזרחי ישראל, לא יהיה מסוגל לרפא את מערכת הבריאות.
מי שאמות המידה המוסריות שלו יעמדו כעת למבחן יומיומי בבית המשפט, לא יכול לקדם את מערכת החינוך.
מי שמנסה להפריד בכדי למשול – לא יוכל לאחד אותנו בכדי שנחיה בכבוד הדדי.
כראש ממשלה אם וכשאבחר, אשנה את סדר העדיפויות הלאומי.
בעוד חודש ושבוע אקים ממשלה שתפעל להחזרת האמון במוסדות השלטון.
שתפעל לאחות את הקרעים.
שתקרב בין המחנות.
שתגביר את הסולידריות.
שתעצים את מנגנוני החוסן הקיימים ותבנה חדשים כי רק כך נוכל להיערך ולהתמקד באתגרים הפנימיים ובאיומים החיצוניים על ביטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל.
מדינת ישראל זקוקה ליד יציבה על ההגה, כדי לקדם את ביטחונה.
מדינת ישראל זקוקה להנהגה ישרה ואחראית – כדי לקדם את תוכנית השלום.
נתניהו עצמו אמר רק לפני כשנה: "אתה לא יכול להביא תוכנית מדינית ערב הבחירות מבלי שקיבלת לכך מנדט". היה זה ציטוט של נתניהו שצריך ללכת לעסוק בענייניו המשפטיים, שהם אלו שמניעים אותו. נגיד לו תודה על כל הדברים הטובים שעשה למען המדינה כי אנחנו חייבים להתקדם.

(צילום- אלעד מלכה)

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: