‏ברוב גדול: ועדת הבחירות המרכזית פסלה את היבא יזבק מהתמודדות לכנסת

‏ועדת הבחירות המרכזית פסלה את התמודדות של חברת כנסת היבא יזבק לכנסת ברוב של 27 תומכים מול 7 מתנגדים בעילות של שלילת קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית ותמיכה בטרור. החלטה סופית תתקבל בבית משפט העליון.

ח״כ היבא יזבק אמרה בתגובה: ״אינני מופתעת שפסלו אותי, זה היה משחק מכור מראש. ועדת הבחירות הינה גוף פוליטי ולא גוף משפטי, חבריה מקבלות החלטות פוליטיות. אני חוזרת ומדגישה שמעולם לא קראתי לשימוש באלימות. וגם לא התכוונתי להלל את השימוש באלימות. אמרתי את זה בפני הוועדה, כתבתי את זה בתצהיר והצהרתי את זה גם בכלי התקשורת. הסברתי גם בתצהירי המפורט שהיום הייתי מתנסחת אחרת. ברור לי כי אין כל עילה משפטית לפסילתי ואני מקווה שבית המשפט העליון יפעל בהתאם. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מההקשר של הדיון שהתקיים היום, כשברקע מהדהדת תכנית המאה והסיפוח המתקרב, וזה הנסיון של אנשי הימין הקיצוני להסתיר את העוול האמיתי: שהוא הכיבוש, המצור ומדיניות הדיכוי המתמשכת של כל העם הפלסטיני. הרדיפה נגדי לא תועיל וכך גם לא בקשות הפסילה – אני אמשיך לפעול בהתאם לעקרונות ולמטרות שבזכותן נבחרתי – פמיניזם, זכויות אדם, השגת שלום ובניית חברה צודקת ושוויונית לכולם.״


יו"ר רשימת עוצמה יהודית, עו"ד איתמר בן גביר: "אני שמח שלפחות בועדת הבחירות הצדק נעשה ותומכת הטרור נפסלה ברוב גדול, כשכל התומכים בפסילה מבינים דבר אחד בסיסי: למעריצה של סמיר קונטאר אין מקום בכנסת. אני מקווה שהצדק ייעשה גם בבית המשפט העליון, ולראשונה מי שבאמת צריך להיפסל ייזרק מכנסת ישראל".

תגובת הרשימה המשותפת לדיון הפסילה בועדת הבחירות המרכזית: "ההתעלמות המוחלטת של ועדת הפסילות מהדברים שאמרה ח"כ יזבק כמו ההתעלמות הבוטה מהעובדות המשפטיות שקיבלו משנה תוקף מהחלטת היועמ"ש, מוכיחה פעם נוספת שאין בוועדה דבר מלבד ריטואל קבוע של פסילה וקרקס פוליטי. אנחנו נמשיך להיאבק למען חופש הביטוי ודמוקרטיה לכולם על אפם וחמתם של הימין הקיצוני ואלה שנגררים אחריהם. אנו מודים לצוות המשפטי של מרכז עדאלה על העבודה המסורה שהם עושים בתחום זה לאורך יותר מ-20 שנה."

ח"כ עודד פורר, יו"ר סיעת ישראל ביתנו וסגן יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בירך על פסילת מועמדותה של ח"כ היבה יזבק מהתמודדות לכנסת ה-23:

"השיח המסוכן שהובילה יזבק חרג מזמן מגבול חופש הביטוי והפך לקמפיין עקבי ופומבי נגד מדינת ישראל. מכלול ההתבטאויות שלה ומצעד שירי ההלל שלה לגדולי המחבלים ושונאי ישראל, מוכיח כי כוונתויה היא פגיעה במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אסור לנו כמדינתו של העם היהודי להרשות ששמה של מי שקראה לסמיר קונטאר גיבור, יתנוסס מעל בית המחוקקים הישראלי."

ח"כ פורר שהוביל את העתירה ואף העביר את התיקון לחוק (סעיף 7א') שאיפשר את פסילתה של יזבק הביע את חששו מהאפשרות שבג"ץ יפסול את הפסיקה וירשה ליזבק להתמודד בבחירות הקרובות. "לצערי בפעם הקודמת שהצליחה ישראל ביתנו לפסול את ח"כ עופר כסיף על דברים חמורים שאמר נגד מדינת ישראל, זכה האחרון לתמיכת בג"ץ והצליח להיכנס לכנסת, בניגוד לראיות שהוצגו והתקבלו בועדת הבחירות."


יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: ״מברך על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את היבא יזבק. מקווה שבג"ץ יאמץ את ההחלטה ולא יאפשר לתומכת הטרור להיות בכנסת. מקומה בפרלמנט ברמאללה.״

ח״כ משה ארבל (ש"ס) אמר בתגובה: ״העובדה שפסילתה של תומכת הטרור יזבק נתמכה על ידי רוב מוחלט של סיעות הבית מלמדת על חומרת הדברים ועל כך שעילת הפסילה הקבועה בחוק של תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל מתקיימת בה באופן מוחלט. אני מקווה ששופטי בית המשפט העליון יאשררו את ההחלטה וכבודה של הכנסת תישמר״.

מפלגת ימינה בתגובה להחלטת ועדת הבחירות לפסול את היבא יזבק: "ימינה מברכת על החלטת ועדת הבחירות להפוך את ההחלטה השגויה של היועמש שלא לפסול את מועמדותה לכנסת של היבא יזבק. לתומכי טרור אין מקום בכנסת ישראל. חופש הביטוי אינו מצדיק קידומה של תומכת טרור. מי שהיללה את הרוצח סמיר קונטר ראויה לייצג את חמאס, לא את אזרחי ישראל."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: