תגובות

פורום השואה הבינלאומי: "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות"

אירוע חסר תקדים בישראל: למעלה מ-45 נשיאים, ראשי ממשלה ונציגים של בתי מלוכה מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה מתכנסים ביד ושם לפורום השואה העולמי החמישי "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות".

לקראת ציון יום השנה ה-75 לשחרור אושוויץ ויום הזיכרון הבין-לאומי לקורבנות השואה.


‏הנשיא ריבלין: "אנחנו עומדים כאן יחד היום, מלכים, מנהיגים, ראשי מדינות, "למען נזכור, למען לא נשכח". בשם העם היהודי, וכנשיא מדינת ישראל, אני מודה לכם מעומק הלב, שהגעתם לכאן. תודה על הסולידריות שלכם עם העם היהודי ועל המחויבות שלכם לזיכרון השואה.

‏אסור לנו לראות בדמוקרטיה דבר מובן מאליו. אנחנו הולכים ומתרחקים מזיכרון ההרס והחורבן של השואה ומלחמת העולם השנייה אבל אנחנו מוכרחים לזכור. גם היום – אורחינו, מנהיגי העולם, אנחנו זקוקים לאחריות.

‏העם היהודי, הוא עם זוכר. אנחנו זוכרים לא מתוך תחושת עליונות. לא כדי להתבוסס בזיכרון הזוועה או בתחושת צדק עצמית. אנחנו זוכרים כי אנחנו מבינים שאם לא זוכרים ההיסטוריה חוזרת.

‏גרמניה הנאצית ניסתה להשמיד את העם היהודי מתוך תפיסה של גאולת העולם מן היהודים.
שלא נתבלבל, אנטישמיות לא עוצרת ביהודים. אנטישמיות וגזענות הן מחלה ממארת, שהורסת ומפרקת חברות ומדינות מבפנים, ואף חברה ואף דמוקרטיה לא חסינה מפניהן.

‏מדינת ישראל היא לא פיצוי על השואה, היא הבית שלנו, היא המולדת שלנו. ממנה הגענו, ואליה שבנו אחרי 2000 שנות גלות. ישראל היא דמוקרטיה חזקה וחברה גאה במשפחת העמים. לא אומה שמחכה לישועה, אלא מדינה שמצפה לשותפות, שדורשת שותפות."


‏‏נשיא רוסיה פוטין: "אנחנו אבלים על כל הקורבנות. הפשעים שעשו הנאצים, הרצח המכוון והשיטתי – אחד העמודים השחורים בהיסטוריה המודרנית. לא נשכח את עוזרי הנאצים, שלפעמים היו אפילו אכזריים יותר מהם, במפעלי המוות ומחנות הריכוז – למשל באוקראינה, שם נרצחו יותר ממיליון יהודים".

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: "העולם חייב לעמוד איתן נגד אירן, המדינה היחידה בעולם שמתכחשת לשואה ומאיימת למחוק את ישראל מהמפה. היום אנו אבלים עם אלה שאבלים. אנו זוכרים את השמות, הפנים וההבטחה של ששת מיליון היהודים שנרצחו בשואה, ומוקירים את אלו ששרדו".

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו ב"פורום השואה העולמי 2020 – זוכרים את השואה ונלחמים באנטישמיות", ביד ושם בירושלים:

"מכובדיי, נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין, ברכות על ייזום הכנס החשוב הזה.
אחיי ואחיותיי ניצולי השואה,
מכובדיי חסידי אומות העולם,

[מאנגלית]

"חסידי אומות העולם, שחרפו לא רק את נפשם אלא גם את חיי משפחותיהם כדי להציל יהודים בזמן השואה. העצים שניטעו על אדמת קודש זו הם עדות לאומץ ליבם הבלתי רגיל. הוד מעלתכם, הוד רוממותכם, נשיאים, אדוני כבוד סגן הנשיא, ראשי ממשלה, והאורחים הנכבדים הרבים אשר התכנסו כאן, נוכחותכם כאן בירושלים מכבדת את זכרם של ששת מיליון קורבנות השואה. ישראל והעם היהודי מודים לכם.

[מעברית]

אושוויץ וירושלים: תהום – ופסגה. אושוויץ – ההשמדה. ירושלים – התקומה. אושוויץ – השעבוד. ירושלים – החירות. אושוויץ – המוות. ירושלים – החיים. לפני 75 שנים יצא עמנו – העם היהודי מגיא ההריגה הגדול בתולדות האנושות. הניצולים הם אינם שוכחים דבר: את חוסר האונים, את הסבל האינסופי, את הלהבות והעשן, את השכול והאובדן. בד בבד הם זוכרים בהכרת תודה עמוקה את יום השחרור, את כניסת הצבא האדום לאושוויץ, את ההקרבה העצומה של בעלות הברית, של החיילים והעמים כאחד.

אני בא לכאן, עם הנשיא ריבלין והנשיא פוטין, מטקס מרגש של חנוכת אנדרטה לזכר חללי המצור על לנינגרד. זוהי דוגמא אחת למחיר הבלתי נתפס של הניצחון על הנאצים. אבל דווקא ביום הזה חייבים לומר: בשביל ששת המיליונים בני עמנו, ביניהם מיליון וחצי ילדים, שערי הגיהנום נפרצו מאוחר. מאוחר מדי. ולכן ביסוד התקומה של מדינת ישראל מונח ציווי אחד מרכזי: לא תהיה שואה נוספת! כראש ממשלת ישראל, זוהי המחויבות העליונה שלי.

[מאנגלית]

ישראל תהיה לנצח אסירת תודה על ההקרבה העצומה של בנות הברית, העם והחיילים במלחמה נגד הנאצים ובניסיון להציל את הציוויליזציה המשותפת שלנו. לולא הקורבן הזה, לא היו היום ניצולים. אולם, אנו זוכרים גם שלפני כשמונים שנה כשהעם היהודי עמד בפני השמדה, העולם הפנה אלינו את גבו והותיר אותנו לגורלנו המר. עבור רבים, אושוויץ הוא סמל הרוע האולטימטיבי. והוא אכן כזה. הזרועות המקועקעות של מי שעבר בשעריו; ערמות הנעליים והמשקפיים שנלקחו מהמנושלים ברגעיהם האחרונים; תאי הגזים והמשרפות שהפכו מיליונים לאפר; כל אלה מהווים עדות לעומקים הנוראיים שאליהם יכולה האנושות לשקוע. אבל עבור העם היהודי, אושוויץ היא יותר מסמל הרוע האולטימטיבי – היא סמל לחוסר האונים של העם היהודי.

זה מה שעלול לקרות כשאין לעמנו קול, ארץ, מגן. היום יש לנו קול, יש לנו ארץ, יש לנו מגן. היום קולנו נשמע בבית הלבן ובקרמלין, במסדרונות האו"ם ובקונגרס האמריקני, בלונדון, בפריז, ובברלין, ובבירות רבות נוספות מסביב לעולם. היום, יש לנו ארץ. מולדתנו העתיקה שהקמנו לתחייה, שבה קיבצנו את בני עמנו מהגלות. בנינו כאן מדינה חזקה ועוצמתית. היום יש לנו מגן. שוב ושוב כוח הזרוע, אומץ חיילינו והרוח של אזרחינו גברו על מי שרצה להשמיד אותנו. ידינו מושטות לשלום לכל שכנינו, ויותר ויותר מהם מושיטים יד חזרה ורוצים לבנות יחד עם ישראל גשרים של פיוס ותקווה.

גבירותיי ורבותיי, העם היהודי למד והפיק את לקחי השואה. תמיד ניקח ברצינות את האיומים של אלה שרוצים להשמידנו וניאבק באיומים כשהם עדיין קטנים. יותר מכל, על אף הערכתנו העמוקה לתמיכה של ידידינו, למדנו שחשוב שיהיה לנו הכוח להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. ישראל חייבת להיות אחראית תמיד על גורלה. המדינה היהודית הפיקה את לקחי השואה. האם גם שאר העולם?

קיימים סימנים של תקווה – ההתכנסות יוצאת הדופן הזו היא סימן כזה. היום אנו מיטיבים להבין את סכנות הגזענות, אידיאולוגיות של שנאה ואנטישמיות. רבים מכירים באמת פשוטה – שמה שמתחיל בשנאה כלפי היהודים לא מסתיים ביהודים. מיוצגות כאן היום ממשלות שהבינו שיציאה כנגד האנטישמיות בכל צורותיה, שומרת גם על אזרחיהן. ישראל מאוד מעריכה את זה. ובכל זאת, אני מוטרד מאוד.

אני מוטרד מכך שטרם ראינו עמדה אחידה ונחרצת כנגד המשטר האנטישמי ביותר בעולם, משטר שרוצה לפתח נשק גרעיני כדי להשמיד את המדינה היהודית היחידה. ישראל מצדיעה לנשיא טראמפ ולסגן הנשיא פנס שעומדים מול אותם רודנים מטהרן, שמשעבדים את העם האיראני ומאיימים על השלום והביטחון בעולם כולו. אני קורא לכל הממשלות להצטרף למאמץ הזה ולהתייצב מול איראן. בכל מקרה, ישראל תעשה את כל מה שיידרש כדי להגן על עתיד העם היהודי.

[מעברית]

גבירותיי ורבותיי, כראש ממשלת ישראל, אני מתחייב שהמילים 'לעולם לא עוד' לא יהיו סיסמה ריקה אלא ציווי מתמיד לפעולה. עם ציווי זה נמשיך את מסע התקומה המופלא של עמנו שיצא מבקעת העצמות היבשות: מעצמות לעצמאות, ומעצמאות לעוצמה, מאושוויץ – לירושלים, מחושך – לאור. כדבר הנביא ישעיהו: "העם ההולכים בחושך, ראו אור גדול"."


קרדיט: קובי גדעון /לע"מ.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: